EUROPA LEAGUE

Πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Ομόνοια!

ΑΠΟΕΛ-πανηγυρικό

Στον δεύτερο γύρο του UEFA προκρίθηκαν οι εκπρόσωποι της Κύπρου στη διοργάνωση, Ομόνοια και ΑΠΟΕΛ

Οι "κυανοκίτρινοι" του Ιβάν Γιοβάνοβιτς ήταν καταφανώς ανώτεροι απέναντι στην Πέλιστερ στο "ΓΣΠ", είχαν πάρα πολλές κλασικές ευκαιρίες εκ των οποίων τέσσερα δοκάρια (!), δεν απειλήθηκαν ούτε μία φορά κατά τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο η "αφλογιστία" τους για 82 λεπτά απειλούσε να οδηγήσει το ματς στην παράταση.
Tτη λύση έδωσε στο 82' ο Παουλίστα ο οποίος κέρδισε πέναλτι, με τον Μιχαήλ να είναι εύστοχος από την άσπρη βούλα και να σκορπίζει ενθουσιασμό στους 10.000 φίλους της ομάδας που βρέθηκαν στις εξέδρες.

Την πρόκριση στην επόμενη φάση της δεύτερης τη τάξει ευρωπαϊκής διοργάνωσης εξασφάλισε και η Ομόνοια, ο οποία μετά το 2-0 επί της Μιλάνο Κουμάνοβο στην Λευκωσία, πέρασε νικηφόρα με 2-1 από την έδρα της ομάδας των Σκοπίων.

Οι γηπεδούχοι προκάλεσαν αρχικά ανησυχία στο "τριφύλλι", καθώς άνοιξαν το σκορ στο 18' με τον Στατόφσκι, όμως το τελευταίο τέταρτο ανήκε στην ομάδα του Νεντίμ Τούτιτς, με τον Χριστοφή να φέρνει το ματς στα ίσα στο 77' και να δίνει την ασίστ για τον Καφού στο 85', ο οποίος χάρισε τη νίκη στην κυπριακή ομάδα.