ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Προκριματικά Μουντιάλ: Πρόκριση θρίλερ για Κροατία, playoffs για Ρωσία, ήττα για Κύπρο

Οι παίκτες της Κροατίας πανηγυρίζουν το γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρωσία
Οι παίκτες της Κροατίας πανηγυρίζουν το γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρωσία © 2021 DARKO BANDIC / AP IMAGES

Ένα αυτογκόλ του Φίοντορ Κουντριασόφ απένειμε δικαιοσύνη και η Κροατία με τη νίκη της 1-0 επί της Ρωσίας πήρε στο τέλος το "εισιτήριο" για το Κατάρ, αφήνοντας τους Ρώσους στη μάχη των playoffs. Φινάλε με νέα ήττα για την Κύπρο.

Η Κροατία έκανε τα πάντα στο λασπωμένο τερέν του "Πόλιουντ" στο Σπλιτ απέναντι στη Ρωσία εκτός από το να σκοράρει. Τη λύση έδωσε ένας Ρώσος, ο Φίοντορ Κουντριασόφ, ο οποίος με αυτογκόλ στο 81' έδωσε τη νίκη 1-0 στους γηπεδούχους και μαζί το απευθείας "εισιτήριο" για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2022 από τον 8ο προκριματικό όμιλο, οδεύοντας ο ίδιος με τη χώρα του στα playoffs του Μαρτίου.

Ο αγώνας ήταν ο απόλυτος μονόλογος για τους φιναλίστ του τελευταίου Μουντιάλ. Η μπάλα ήταν διαρκώς στα πόδια τους και ο Ματβέι Σαφόνοφ είναι πολλή δουλειά κάτω από την εστία του. Το 1ο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 9 τελικές για την Κροατία και μία άστοχη για τη Ρωσία και κάπως έτσι συνεχίστηκε και στο 2ο ημίχρονο ο αγώνας.

Οι Ρώσοι κλείστηκαν ακόμη περισσότερο, προσπαθώντας να κρατήσουν απαραβίαστη την εστία τους για έκτο παιχνίδι στα τελευταία επτά. Μέχρι το 81ο λεπτό δεν είχαν τελική στο 2ο ημίχρονο και το πλήρωσαν. Σε μία σέντρα από αριστερά, ο Κουντριασόφ προσπάθησε να διώξει, όμως η μπάλα χτύπησε στα πόδια του και πήγε προς την εστία του Σαφόνοφ, που έπεσε αλλά δεν απέκρουσε.

Το 1-0 έμεινε μέχρι τέλους, αφού η Ρωσία δεν κατάφερε να αλλάξει ταχύτητα και δη υπό βροχή, με συνέπεια οι Κροάτες να πανηγυρίζουν την 6η συμμετοχή τους στο κορυφαίο ποδοσφαιρικό ραντεβού και οι Ρώσοι να περιμένουν για την 5η ως ανεξάρτητο κράτος.

Η Κύπρος αποχαιρέτησε με νέα ήττα τα προκριματικά, αυτήν τη φορά με 1-2 από τη Σλοβενία στη Λιουμπλιάνα. Η 7η νίκη σε 10 αγώνες ήρθε ξανά με τον αντίπαλο να είναι ανώτερος, να έχει δοκάρι μόλις στο 15' με τον Μπένγιαμιν Βέρμπιτς και να βρίσκει δύο γκολ στο 2ο ημίχρονο με τον Μίχα Ζάιτς και τον Άνταμ Τσέριν. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο 89' με τον Ανδρόνικο Κακουλλή.

6. Καλύτερη επίθεση στα παιχνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν
  7. Εκτός έδρας γκολ στα παιχνίδια μεταξύ των ομάδων που ισοβαθμούν (μόνο για διπλή ισοβαθμία)
  8. Πόντοι Fair Play (πρώτη κίτρινη κάρτα = -1, αποβολή με δύο κίτρινες = -3, απευθείας κόκκινη = -4, κίτρινη και μετά απευθείας κόκκινη = -5