EURO

Προκριματικά Euro: Η Αγγλία θριάμβευσε στο ντέρμπι και πέταξε στα τελικά, κορυφή με Τσέριν η Σλοβενία

Ο Χάρι Κέιν πανηγυρίζει γκολ του με την εθνική Αγγλίας απέναντι στην Ιταλία στα προκριματικά του Euro 2024 | 17 Οκτωβρίου 2023 @2023 FRANK AUGSTEIN/AP IMAGES

Με τον Χάρι Κέιν να σκοράρει δις και να φτάνει τα 61 γκολ με το εθνόσημο, η Αγγλία υπέταξε με 3-1 την Ιταλία και έκλεισε θέση στα τελικά του Euro 2024, βάζοντας ταυτόχρονα σε μπελάδες τους ατζούρι. Σπουδαίες νίκες για Σερβία, Σλοβενία και Δανία.

Η Αγγλία ήταν η μεγάλη θριαμβεύτρια το βράδυ της Τρίτης (17/10) στα έξι συνολικά ματς που έλαβαν χώρα για τα προκριματικά του Euro 2024, με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να υποτάσσει με 3-1 την Ιταλία στο "Γουέμπλεϊ" (πρώτη εκτός έδρας ήττα της σε προκριματικά φάση Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος μετά από τον Σεπτέμβριο του 2006) και να σφραγίζει το εισιτήριο για την τελική φάση στα γήπεδα της Γερμανίας από την 8η κιόλας αγωνιστική.

Το έκανε μάλιστα με εμφατικό τρόπο, αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ από την σκουάντρα ατζούρα αλλά έκανε μεγάλη ανατροπή. Οι ατζούρι του Λουτσιάνο Σπαλέτι προηγήθηκαν στο 15ο λεπτό με τον Σκαμάκα, που πανηγύρισε το παρθενικό γκολ του με τη φανέλα με το εθνόσημο, με τους γηπεδούχους να φέρνουν ωστόσο γρήγορα το ματς στα ίσα, με τον Μπέλιγχαμ να κερδίζει πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ντι Λορέντσο και τον Χάρι Κέιν να γράφει το 1-1 από την άσπρη βούλα στο 32'.

Στο 57ο λεπτό ο νέος ηγέτης της Ρεάλ έβγαλε υποδειγματικά την ομάδα του στην κόντρα και τροφοδότησε τον Ράσφορντ, ο οποίος εκτέλεσε με ασύλληπτο σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής τον Ντοναρούμα για να κάνει το 2-1, για να μπει το κερασάκι στην τούρτα στο 77ο λεπτό.

Τότε που ο Κέιν εξέθεσε την άμυνα των Ιταλών και βγήκε απέναντι στον κίπερ της Παρί, για να γράψει το 3-1 και να πανηγυρίσει το 61ο γκολ του με τα λιοντάρια σε 87 συμμετοχές, όντας μάλιστα ο κορυφαίος σκόρερ της Αγγλίας στο "Γουέμπλεϊ" με 24 γκολ, ένα περισσότερο από όσα είχε πετύχει στον "ναό του ποδοσφαίρου" ο Σερ Μπόμπι Τσάρλτον.

Την ίδια ώρα με το ματς στο Λονδίνο, η Ουκρανία πανηγύρισε νίκη με το ίδιο σκορ (3-1) και τον ίδιο τρόπο (ανατροπή) στην έδρα της Μάλτα και σκαρφάλωσε μόνη στην 2η θέση, με +3 και ματς περισσότερο έναντι της Ιταλίας.

Αυτό σημαίνει πως οι ατζούρι χρειάζονται τουλάχιστον τέσσερις πόντους για να πετάξουν στην Γερμανία και να υπερασπιστούν τον τίτλο των πρωταθλητών Ευρώπης που κατέκτησαν το καλοκαίρι του 2021, με τον Νοέμβριο να προμηνύεται καυτός για εκείνους έχοντας να παίξουν πρώτα με την Βόρεια Μακεδονία (εντός) και κατόπιν με την Ουκρανία (εκτός).

Στον 7ο όμιλο, η Ουγγαρία πήρε έναν χρυσό βαθμό στην Λιθουανία στην προσπάθειά της να πανηγυρίσει την πρόκριση στα τελικά, αποσπώντας εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε με δύο γκολ στην πλάτη. Οι Τσέρνιχ και Σίρβις έκαναν το 2-0 για την Λιθουανία στα πρώτα 36 λεπτά, με τους Μαγυάρους να βρίσκουν όμως τη λυση για να δραπετεύσουν με τον βαθμό και να παραμείνουν μόνοι στην κορυφή χάρη στον Ντόμινικ Σόμποσλαϊ, με τον μέσο της Λίβερπουλ να έχει γκολ και ασίστ στο δεύτερο μέρος.

Έναν βαθμό πίσω τους βρίσκονται πλέον οι Σέρβοι, που από την πλευρά τους έκαναν τεράστιο βήμα πρόκρισης στα τελικά, επικρατώντας 3-1 του Μαυροβουνίου και αφήνοντάς το πέντε βαθμούς πίσω τους. Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο Μίτροβιτς που είχε συμμετοχή και στα τρία γκολ της ομάδας του (2 γκολ, 1 ασίστ για τον Τάντιτς), με την γκολάρα του Γιόβετιτς στο πρώτο μέρος να μην είναι αρκετή για το Μαυροβούνιο για να πάρει κάτι στο Βελιγράδι.

Όσον αφορά στον 8ο όμιλο, δύο εκτός έδρας νίκες έφεραν σε θέση ισχύος την Δανία και την Σλοβενία, που μοιράζονται την κορυφή με 19 πόντους έχοντας διατηρήσει το +4 από το Καζακστάν. Οι Σκανδιναβοί "τρόμαξαν" όταν είδαν τον Γκολινούτσι να ισοφαρίζει στο 61' το γκολ του Χόιλουντ από το 42ο λεπτό (πρώτο γκολ για το Σαν Μαρίνο μέσα στο 2023), όμως ο Πόουλσεν καθάρισε στο 70' γράφοντας το τελικό 2-1 ενώ η Σλοβενία έφυγε με τεράστιο τρίποντο από το Μπέλφαστ χάρη σε πανέμορφη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άνταμ Τσέριν στο 5ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στον 3ο όμιλο

• Αγγλία - Ιταλία 3-1 (32' πεν. 77' Κέιν, 57' Ράσφορντ / 15' Σκαμάκα)
  • Μάλτα - Ουκρανία 1-3 (12' Εμπόνγκ / 38' αυτ. Καμεντζούλι, 43' πεν. Ντόβμπικ, 85' Μούντρικ)
  • Ρεπό: Βόρεια Μακεδονία

Το πρόγραμμα και τα υπόλοιπα αποτελέσματα

• Ιταλία - Αγγλία 1-2 (56' Ρετεγκί / 13' Ράις, 44' πέν. Κέιν)
  • Βόρεια Μακεδονία - Μάλτα 2-1 (66' Έλμας, 72' Τσουρλίνοβ / 85' Γιανκάμ)
  • Αγγλία - Ουκρανία 2-0 (37' Κέιν, 40' Σακά)
  • Μάλτα - Ιταλία 0-2 (15' Ρετεγκί, 27' Πεσίνα)
  • Μάλτα - Αγγλία 0-4 (8' αυτ. Απάπ, 28' Αλεξάντερ Άρνολντ, 31' πέν. Κέιν, 83' πέν. Γουίλσον)
  • Βόρεια Μακεδονία - Ουκρανία 2-3 (31' πέν. Μπάρντι, 39' Έλμας / 62' Ζαμπάρνι, 67' Κονόπλια, 83' Τσιγκάνκοφ)
  • Ουκρανία - Μάλτα 1-0 (72' πέν. Τσιγκάνκοφ)
  • Αγγλία - Βόρεια Μακεδονία 7-0 (29', 73' Κέιν, 38', 47', 51' Σακά, 45' Ράσφορντ, 64' Φίλιπς)
  • Ουκρανία - Αγγλία 1-1 (26' Ζιντσένκο / 41' Γουόκερ)
  • Βόρεια Μακεδονία - Ιταλία 1-1 (81' Μπάρντι / 47' Ιμόμπιλε)
  • Ιταλία - Ουκρανία 2-1 (12', 29' Φρατέζι / 41' Γιαρμόλενκο)
  • Μάλτα - Βόρεια Μακεδονία 0-2 (5' Έλμας, 41' Μάνεβ)
  • 17/11 21:45 Αγγλία - Μάλτα
  • 17/11 21:45 Ιταλία - Βόρεια Μακεδονία
  • 20/11 21:45 Βόρεια Μακεδονία - Αγγλία
  • 20/11 21:45 Ουκρανία - Ιταλία

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στον 7ο όμιλο

• Λιθουανία - Ουγγαρία 2-2 (20' Τσέρνιχ, 36' Σίρβις / 67' πεν. Σόμποσλαϊ, 82' Βάργκα)
  • Σερβία - Μαυροβούνιο 3-1 (9' 74' Μίτροβιτς, 77' Τάντιτς / 36' Γιόβετιτς)
  • Ρεπό: Βουλγαρία

• Βουλγαρία - Μαυροβούνιο 0-1 (70' Κρστόβιτς)
  • Σερβία - Λιθουανία 2-0 (16' Τάντιτς, 53' Βλάχοβιτς)
  • Ουγγαρία - Βουλγαρία 3-0 (7' Βέτσεϊ, 26' Σομποσλάι, 39' Άνταμ)
  • Μαυροβούνιο - Σερβία 0-2 (78', 90+6' Βλάχοβιτς)
  • Λιθουανία - Βουλγαρία 1-1 (15' Γκιρντβάινις / 27' Πέτκοφ)
  • Μαυροβούνιο - Ουγγαρία 0-0
  • Βουλγαρία - Σερβία 1-1 (47' Ντεσπόντοφ / 90+6' Λάζοβιτς)
  • Ουγγαρία - Λιθουανία 2-0 (32' Βάργκα, 83' Ρ. Σάλαϊ)
  • Λιθουανία - Μαυροβούνιο 2-2 (71' Παουλάουσκας, 90+4' Τσέρνιχ / 78' Κρστόβιτς, 89' Σάβιτς)
  • Σερβία - Ουγγαρία 1-2 (10' αυτ. Α. Σάλαϊ / 34' Βάργκα, 36' Όρμπαν)
  • Μαυροβούνιο - Βουλγαρία 2-1 (45+1' Σάβιτς, 90+6' Γιόβετιτς / 79' Μπορούκοφ)
  • Λιθουανία - Σερβία 1-3 (45' Παουλάουσκας / 21', 32', 43' Μίτροβιτς)
  • 16/11 21:45 Βουλγαρία - Ουγγαρία
  • 16/11 21:45 Μαυροβούνιο - Λιθουανία
  • 19/11 16:00 Ουγγαρία - Μαυροβούνιο
  • 19/11 16:00 Σερβία - Βουλγαρία

Τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής στον 8ο όμιλο

• Φινλανδία - Καζακστάν 1-2 (28' Τέιλορ / 77' πέν., 89' Ζαϊνουτντίνοβ)
  • Βόρεια Ιρλανδία - Σλοβενία 0-1 (5' Τσέριν)
  • Σαν Μαρίνο - Δανία 1-2 (61' Γκολινούτσι / 42' Χόιλουντ, 70' Πόουλσεν)

• Καζακστάν - Σλοβενία 1-2 (23' Σαμορόντοβ / 47' Μπρέκαλο, 78' Βιπότνικ)
  • Δανία - Φινλανδία 3-1 (21', 82', 90+3' Χόιλουντ / 53' Άντμαν)
  • Σαν Μαρίνο - Βόρεια Ιρλανδία 0-2 (24', 55' Τσαρλς)
  • Καζακστάν - Δανία 3-2 (73' πέν. Ζαϊνουτντίνοβ, 86' Ταγκιμπέργκεν, 89' Αϊμπέτοβ / 21', 35' Χόιλουντ)
  • Σλοβενία - Σαν Μαρίνο 2-0 (56' Σέσκο, 60' αυτ. Ντι Μάιο)
  • Βόρεια Ιρλανδία - Φινλανδία 0-1 (28' Κέλμαν)
  • Φινλανδία - Σλοβενία 2-0 (13' Πογιάνπαλο, 64' Άντμαν)
  • Δανία - Βόρεια Ιρλανδία 1-0 (47' Βιντ)
  • Σαν Μαρίνο - Καζακστάν 0-3 (37' Βορογκόβσκι, 64' πέν. Ταγκιμπέργκεν, 90+5' Ζαϊνουτντίνοβ)
  • Φινλανδία - Σαν Μαρίνο 6-0 (16' Καμαρά, 39' Κέλμαν, 65', 72', 74' Χάκανς, 76' Πούκι)
  • Βόρεια Ιρλανδία - Καζακστάν 0-1 (88' Αϊμπέτοβ)
  • Σλοβενία - Δανία 1-1 (25' Σπόραρ / 42' Χόιλουντ)
  • Καζακστάν - Φινλανδία 0-1 (78' Άντμαν)
  • Δανία - Σαν Μαρίνο 4-0 (26' Χόιμπεργκ, 28' Μάλε, 40' Βιντ, 90+3' Έρικσεν)
  • Σλοβενία - Βόρεια Ιρλανδία 4-2 (3', 56' Σπόραρ, 17' αυτ. Έβανς, 42' Σέσκο / 7' Πράις, 53' Έβανς)
  • Καζακστάν - Βόρεια Ιρλανδία 1-0 (27' Σαμορόντοβ)
  • Φινλανδία - Δανία 0-1 (86' Χέιμπιεργκ)
  • Σαν Μαρίνο - Σλοβενία 0-4 (4' Βιπότνικ, 16' Μλάκαρ, 61' Λόβριτς, 67' Κάρνιτσνικ)
  • 17/11 17:00 Καζακστάν - Σαν Μαρίνο
  • 17/11 19:00 Φινλανδία - Βόρεια Ιρλανδία
  • 17/11 21:45 Δανία - Σλοβενία
  • 20/11 21:45 Βόρεια Ιρλανδία - Δανία
  • 20/11 21:45 Σαν Μαρίνο - Φινλανδία
  • 20/11 21:45 Σλοβενία - Καζακστάν
TAGS EURO ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΙΤΑΛΙΑΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΙΤΑΛΙΑΣ