EURO

Προκριματικά Euro 2024: Ο Σβιντέρσκι έδωσε στον Σάντος την πρώτη νίκη του με την Πολωνία, σπουδαίο διπλό για Σερβία

Οι παίκτες της Πολωνίας πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Αλβανία για τους προκριματικούς ομίλους του Euro 2024 στο "Ναροντόβι", Βαρσοβία | Δευτέρα 27 Μαρτίου 2023 © 2023/CZAREK SOKOLOWSKI/AP IMAGES

Ο Κάρολ Σβιντέρσκι έδωσε στον Φερνάντο Σάντος την πρώτη νίκη ως προπονητής της Πολωνίας με το 1-0 κόντρα στην Αλβανία. Δύο γκολ του Ντούσαν Βλάχοβιτς οδήγησαν τη Σερβία στο 2/2 στα προκριματικά του Euro 2024. Σπουδαία νίκη για την Ουγγαρία.

Ένα γκολ του Κάρολ Σβιντέρσκι έδωσε στην Πολωνία τη νίκη 1-0 επί της Αλβανίας και συνάμα την πρώτη επιτυχία του Φερνάντο Σάντος στον πάγκο της χώρας, στον 5ο προκριματικό όμιλο του Euro 2024.

Ο πρώην επιθετικός του ΠΑΟΚ πήρε το ριμπάουντ σε δοκάρι του Γιάκουμπ Καμίνσκι στο 41ο λεπτό κι άνοιξε το σκορ στο 1ο μέρος, όπου οι γηπεδούχοι ήταν σαφώς ανώτεροι. Στο 2ο μέρος οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την κατάσταση, όμως δεν βρήκαν κάποιο γκολ και άρχισαν την πορεία τους στα προκριματικά με ήττα.

Η πρωτοπόρος Τσεχία απέτυχε να κάμψει την αντίσταση της Μολδαβίας στο Κισινάου, αφού οι πολλές άστοχες προσπάθειες και η αμυντική προσήλωση των γηπεδούχων οδήγησαν στο 0-0.

Ξέσπασε η Σουηδία, ανατροπή η Αυστρία

Η Σουηδία άφησε πίσω τη συντριβή από το Βέλγιο, παρατάχθηκε με τον Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς εκτός αποστολής και επιβλήθηκε 5-0 του Αζερμπαϊτζάν στη Στοκχόλμη, σε δύο παιχνίδια με αντίθετο πρόσημο στον 6ο όμιλο. Αν και ο αγώνας δεν ήταν αμφίρροπος, οι Σκανδιναβοί άργησαν να πάρουν μπροστά, έπειτα από το γκολ του Έμιλ Φόρσμπεργκ στο 38'. Στο 2ο μέρος, ο Μπαλούλ Μουσταφαζάντε με αυτογκόλ έκανε το 2-0 στο 65', ο Βίκτορ Γκέκερες αύξησε το δείκτη του σκορ στο 79' και δύο αλλαγές μέσα σε δύο λεπτά, ο Γέσπερ Κάρλσον στο 88' και ο Άντονι Ελάνγκα στο 89' διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.

Στην 1η θέση της βαθμολογίας όμως βρίσκεται η Αυστρία, η οποία με ανατροπή στο Λιντς κόντρα στην Εσθονία πήρε τη νίκη με 2-1 κι έκανε το 2/2. Ο Ράουνο Σάπινεν άνοιξε το σκορ στο 25' για τους φιλοξενούμενους, όμως οι παίκτες του Ραλφ Ράνγκνικ δεν γινόταν να χάσουν αυτό το παιχνίδι. Ο Φλόριαν Κάιντς ισοφάρισε με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο και ο Μίχαελ Γκρέγκοριτς επανόρθωσε για την αποτυχία του σε πέναλτι στο 17' και με δικό του γκολ στο τέλος έκανε το 2-1.

Ο Βλάχοβιτς σφράγισε το 2/2

Στον 7ο όμιλο, ο Ντούσαν Βλάχοβιτς καθάρισε για τη Σερβία στο τέλος με δύο γκολ στον "εμφύλιο" με το Μαυροβούνιο. Το 2-0 ήταν αποτέλεσμα ενός κακού αγώνα, με ελάχιστες καλές φάσεις και τους παίκτες του Ντράγκαν Στόικοβιτς να δυσκολεύονται να απειλήσουν την αντίπαλη εστία. Η είσοδος του Βλάχοβιτς στην ανάπαυλα αποδείχθηκε σοφή κίνηση, αφού ο επιθετικός της Γιουβέντους με γκολ στο 78' και στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων "σφράγισε" το 2/2.

Η Ουγγαρία άρχισε τις υποχρεώσεις της απέναντι στη Βουλγαρία, την οποία διέλυσε με 3-0 από το 1ο μέρος. Το γκολ του Μπάλιντ Βέτσει στο 7' άνοιξε το δρόμο, με τον Ντόμινικ Σομποσλάι να σκοράρει με εξαιρετικό φάουλ λίγο αργότερα και τον Μάρτιν Άνταμ να κάνει το 3-0 στο 39'.

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου

• Μολδαβία - Τσεχία 0-0
  • Πολωνία - Αλβανία 1-0 (41' Σβιντέρσκι)
  • Ρεπό: Νησιά Φερόε

Το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής

• 17/06 21:45 Αλβανία - Μολδαβία
  • 17/06 21:45 Νησιά Φερόε - Τσεχία
  • Ρεπό: Πολωνία

Τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής του 6ου ομίλου

• Αυστρία - Εσθονία 2-1 (68' Κάιντς, 88' Γκρέγκοριτς / 25' Σάπινεν)
  • Σουηδία - Αζερμπαϊτζάν 5-0 (38' Φόρσμπεργκ, 65' αυτ. Μουσταφαζάντε, 79' Γκιέκερες, 88' Κάρλσον, 89' Ελάνγκα)
  • Ρεπό: Βέλγιο

• 17/06 19:00 Αζερμπαϊτζάν - Εσθονία
  • 17/06 21:45 Βέλγιο - Αυστρία
  • Ρεπό: Σουηδία