EURO 2016

Προκριματικά Euro 2020: Εντός έδρας νίκες για Κροατία και Ισλανδία

Η Κροατία νίκησε 2-1 την Ουαλία στο Όσιγιεκ και πέρασε στην κορυφή του πέμπτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020. Εντός έδρας νίκη (1-0) και για την Ισλανδία με το γκολ του Γκούντμουντσον απέναντι στην Αλβανία.

Με δύο ματς άνοιξε η αυλαία του προγράμματος του Σαββάτου (8/6) για τα προκριματικά του Euro 2020. Η Ισλανδία υποδέχθηκε στο Ρέικιαβικ την Αλβανία και τη νίκησε 1-0.

Το μοναδικό γκολ των νησιωτών πέτυχε ο Γκούντμουντσον, ο οποίος πέρασε με εξαιρετική ατομική ενέργεια όλη την άμυνα της εθνικής ομάδας της γειτονικής χώρας και με πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Μπερίσα. Βασικός ξεκίνησε ο μέσος του Άρη, Μίτζεν Μπάσα, ο οποίος έδωσε τη θέση του στον πρώην μέσο του Παναθηναϊκού, Έργκις Κάτσε.

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: Χάλντορσον, Χέρνανσον, Άρνασον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκούντμουντσον (56' Τρίστασον), Γκούναρσον, Μπιάρνασον, Σιγκούριονσον (Άρνορ Σίγκουρντσον), Γκίλφι Σίγκουρντσον, Κιάρτανσον (63' Σίγκτορσον)

ΑΛΒΑΝΙΑ: Μπερίσα, Χίσαϊ, Ντέρμακου, Ισμάιλι, Βέσελι, Αμπράσι, Τζάκα (71' Ντόι), Μπάσα (67' Κάτσε), Μπάλαϊ (79' Σαντίκου), Τσικαλέσι, Λενιάνι.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ισλανδία - Αλβανία 1-0 (22' Γκούντμουντσον)

6. Μολδαβία 0

Η Κροατία εκμεταλλεύτηκε κι αυτή την έδρα της. Νίκησε στο Όσιγιεκ την Ουαλία με 2-1 και ο Μόντριτς τον συμπαίκτη του στη Ρεάλ, Μπέιλ. Το αυτογκόλ του Λόρενς έβαλε μπροστά στο 17ο λεπτό τους Κροάτες, οι οποίοι διεύρυναν το προβάδισμά τους με τον Πέρισιτς στο 48ο.

Το μόνο που κατάφεραν οι Ουαλοί ήταν να μειώσουν με τον Μπρουκς στο 77ο λεπτό. Δεν κατάφεραν, ωστόσο, κάτι περισσότερο. Η φιναλίστ του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2018 ανέβηκε στην κορυφή του πέμπτου ομίλου των προκριματικών του Euro 2020.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γέβνταϊ, Λόβρεν, Βίντα, Μπάρισιτς, Μόντριτς (90+3' Σκόριτς), Μπρόζοβιτς, Πέρισιτς, Κόβατσιτς (76' Μπάντελι), Μπρέκαλο (67' Πάσαλιτς), Κράμαριτς.

ΟΥΑΛΙΑ: Χένεσί, Ρόμπερτς, Μέμφαμ, Λόρενς, Ντέιβις, Ουίλισον, Άλεν, Σμιθ (65' Μπρουκς), Τζέιμς (80' Ματόντο), Βολκς (66' Αμπάντου), Μπέιλ.

Κροατία - Ουαλία 2-1 (17' αυτ. Λόρενς, 48' Πέρισιτς / 77' Μπρουκς)

Αζερμπαϊτζάν - Ουγγαρία (19:00)