PREMIER LEAGUE

Premier League: Πεντάρα η Άρσεναλ, σπουδαίες νίκες για Νότιγχαμ και Άστον Βίλα

Ο Μπουκαγιό Σακά της Άρσεναλ πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στην Μπέρνλι για την Premier League 2023-2024 στο "Τερφ Μουρ", Μπέρνλι | Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/PETER BYRNE/AP IMAGES

Η Άρσεναλ διέλυσε την Μπέρνλι εκτός έδρας και παραμένει σε τροχιά τίτλου στην Premier League. Σπουδαία νίκη για τη Νότιγχαμ κόντρα στη Γουέστ Χαμ. Εκτός έδρας νίκη για την Άστον Βίλα, εντός έδρας γκέλα για την Τότεναμ.

Η Άρσεναλ διέλυσε την Μπέρνλι στο "Τερφ Μουρ" με 5-0 για την 25η αγωνιστική της Premier League και παρέμεινε δύο βαθμούς πίσω από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ, έχοντας πλέον καλύτερη διαφορά τερμάτων.

Οι "κανονιέρηδες" προηγήθηκαν μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μάρτιν Έντεγκαρντ, όμως στη συνέχεια δυσκολεύτηκαν να απειλήσουν ξανά, μέχρι το πέναλτι του Μπουκαγιό Σακά στο 41'. Με την έναρξη του 2ου μέρους ο Άγγλος επιθετικός σκόραρε ξανά κι έκανε εύκολη τη συνέχεια για την ομάδα του Μίκελ Αρτέτα. Οι Λεάντρο Τροσάρ και Κάι Χάβερτς διαμόρφωσαν το τελικό σκορ για τους Λονδρέζους στο 2ο μέρος.

Η Νότιγχαμ χτύπησε στο 5ο λεπτό καθυστερήσεων κάθε ημιχρόνου κι έφτασε σε σπουδαία νίκη παραμονής με 2-0 επί της Γουέστ Χαμ. Με τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο εκτός αποστολής για τους γηπεδούχους και τον Ντίνο Μαυροπάνο στον πάγκο για τους φιλοξενούμενους, η Φόρεστ προηγήθηκε με τον Τάιγουο Αγουονίγι και όταν αποβλήθηκε ο Κάλβιν Φίλιπς στο 71' ύστερα από δεύτερη κίτρινη κάρτα σε τρία λεπτά, όταν έγιναν πιο εύκολα. Ο Κάλουμ Χάντσον-Οντόι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 90+5' κλειδώνοντας την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για το 2024.

Ο Όλι Γουότκινς ήταν ξανά καθοριστικός για την Άστον Βίλα, αφού της έδωσε τη νίκη με 2-1 μέσα στο Λονδίνο κόντρα στη Φούλαμ και την επανέφερε στην 4η θέση της βαθμολογίας. Ο Άγγλος επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 23' έπειτα από λάθος των γηπεδούχων και στο 56' έδωσε απόσταση ασφαλείας στην ομάδα του. Ο Ροντρίγκο Μουνίζ σκόραρε για τρίτη σερί αγωνιστική για τους γηπεδούχους, όμως το τέρμα του δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει τα δεδομένα.

Η Τότεναμ συνεχίζει να βρίσκεται σε κακή κατάσταση και γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από τη Γουλβς με 1-2 έμεινε εκτός τετράδας. Οι "λύκοι" προηγήθηκαν με τον Ζοάο Γκόμες στο 1ο μέρος, όμως οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Ντέγιαν Κουλουσέβσκι στα 34'' του 2ου μέρους. Οι Λονδρέζοι δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, όπως στα προηγούμενα δύο εντός έδρας παιχνίδια, παρότι ο Σουηδός εξτρέμ είχε τις ευκαιρίες, με τον Γκόμες να σκοράρει ξανά στην αντεπίθεση και να δίνει νίκη στη Γουλβς.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Λίβερπουλ 1-4 (75' Τόνι / 35' Νούνιες, 55' Μακάλιστερ, 68' Σαλάχ, 86' Χάκπο)
  • Μπέρνλι - Άρσεναλ 0-5 (4' Έντεγκαρντ, 41', 47' πέν. Σακά, 66' Τροσάρ, 78' Χάβερτς)
  • Νιούκαστλ - Μπόρνμουθ 2-2 (58' πέν., 90+2' Ρίτσι / 51' Σολάνκε, 69' Σεμενιό)
  • Φούλαμ - Άστον Βίλα 1-2 (63' Μουνίζ / 22', 56' Γουότκινς)
  • Νότιγχαμ - Γουέστ Χαμ 2-0 (45+5' Αγουονίγι, 90+5' Χάντσον-Οντόι)
  • Τότεναμ - Γουλβς 1-2 (46' Κουλουσέβσκι / 42', 63' Γκόμες)
  • 17/02 19:30 Μάντσεστερ Σίτι - Τσέλσι
  • 18/02 16:00 Σέφιλντ - Μπράιτον
  • 18/02 18:30 Λούτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 19/02 22:00 Έβερτον - Κρίσταλ Πάλας