Premier League: Νέο σερί από Τότεναμ, ντεμπούτο με ήττα για Νούνο στη Νότιγχαμ

Ο Σον με τον Έμερσον Ρόγιαλ
Ο Σον με τον Έμερσον Ρόγιαλ 2023 IAN WALTON/AP IMAGES

Η Τότεναμ υπέταξε τη φορμαρισμένη Έβερτον και άρχισε νέο σερί νικών στην Premier League. Η Νότιγχαμ των 10 παικτών αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μπόρνμουθ στο ντεμπούτο του Νούνο στον πάγκο της.

Η Τότεναμ άφησε πίσω της την κακή περίοδο πέντε παιχνιδιών χωρίς νίκη που την γκρέμισε από την κορυφή και με το 2-1 επί της Έβερτον στο Λονδίνο έφτασε στην τρίτη σερί επιτυχία, για τη 18η αγωνιστική της Premier League.

Οι παίκτες του Άγγελου Ποστέκογλου μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πέτυχαν δύο γκολ με τους Ρισάρλιζον και Χέουνγκ-Μιν Σον στο πρώτο τέταρτο του παιχνιδιού. Τα "ζαχαρωτά" έχουν επτά νίκες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια πρωταθλήματος, όμως δεν εμφανίστηκαν στην ίδια φόρμα. Αδυνατούσαν να επιτεθούν και απλά περίμεναν στωικά τις προσπάθειες των γηπεδούχων για νέο γκολ.

Ο Ντόμινικ Κάλβερτ Λιούιν έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 2ο μέρος σε μία σπάνια επίθεσή τους, όμως το γκολ δεν μέτρησε. Οι Λονδρέζοι θεώρησαν πως όλα τελείωσαν και φλυαρούσαν στον αγωνιστικό χώρο, με συνέπεια οι παίκτες του Σον Ντάις να κάνουν μια ύστατη προσπάθεια. Ο Αντρέ Γκόμες μείωσε στο 82' και στη συνέχεια οι Γκουλιέλμο Βικάριο και Μπεν Ντέιβις έσωσαν πάνω στη γραμμή και απέτρεψαν την ισοφάριση.

Η Νότιγχαμ των 10 παικτών ηττήθηκε 2-3 από την Μπόρνμουθ στο ντέρμπι παραμονής, στο ντεμπούτο του Νούνο στον πάγκο της. Οι δύο κίτρινες κάρτες του Γουιλί Μπολί στα πρώτα 23 λεπτά του αγώνα έβαλαν μεγάλα εμπόδια στον Πορτογάλο τεχνικό, που θυσίασε τον Ντιβόκ Ορίγκι (κι ενώ είχε κρατήσει στον πάγκο τον Οδυσσέα Βλαχοδήμο) και αναπροσάρμοσε από νωρίς τα πλάνα του.

Ο Άντονι Ελάνγκα με την έναρξη του 2ου μέρους έδωσε προβάδισμα στη Φόρεστ, όμως δύο γκολ του Ντόμινικ Σολάνκε από το 51' μέχρι το 58' έφεραν τα πάνω κάτω. Ο Κρις Γουντ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, όμως οι παίκτες του Αντόνι Ιραόλα επέμειναν και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σολάνκε έκανε χατ τρικ και έδωσε στην ομάδα του τη νίκη.