PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Τσέλσι χαμογέλασε με Μαντουέκε στο 89', εκτός έδρας τεσσάρα η Γουλβς

Chelsea's Noni Madueke shoots to score his side's second goal with a penalty kick during an English Premier League soccer match between Chelsea and Crystal Palace at Stamford Bridge in London, Wednesday, Dec. 27, 2023. (AP Photo/Alastair Grant) AP

Η Τσέλσι επικράτησε 2-1 της Κρίσταλ Πάλας πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο 89' με τον Μαντουέκε από την άσπρη βούλα. Νίκη 4-1 της Γουλβς επί της Μπρέντφορντ.

Η Τσέλσι χαμογέλασε στο φινάλε στην αναμέτρηση απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας στο Στάμφορντ Μπριτζ για την 19η αγωνιστική της Premier League. Οι μπλε επικράτησαν 2-1, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ από την άσρπη βούλα στο 89' με τον Μαντουέκε. Στη βαθμολογία, η Τσέλσι έφτασε τους 25 πόντους και είναι στην 10η θέση, με την Κρίσταλ Πάλας να παραμένει στους 18.

Η Τσέλσι είχε το πάνω χέρι στο πρώτο μέρος και μόλις στο 13ο λεπτό πήρε το προβάδισμα. Ο Γκούστο έκανε το γύρισμα από τα αριστερά και ο Μούντρικ από κοντά με πλασέ έκανε το 1-0. Μάλιστα, ο Ουκρανός είχε μεγάλη ευκαιρία και για δεύτερο γκολ στο 22΄, όταν βρέθηκε απέναντι από τον τερματοφύλακα της Κρίσταλ Πάλας, χωρίς να καταφέρει να τον νικήσει.

Οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν ωστόσο να φέρουν το ματς στα ίσα. O Aγιού από τα αριστερά έκανε το γέμισμα προς το δεύτερο δοκάρι, με τον Ολίζ να είναι αφύλαχτος και να σουτάρει για το 1-1 στο 45+1'.

Η Κρίσταλ Πάλας είχε τελικές στο δεύτερο μέρος κάποιες τελικές, με την Τσέλσι να μην μπορεί να απειλήσει ουσιαστικά. Στο 74' λεπτό ο Τζάκσον έστειλε την μπάλα από κοντά στα δίχτυα, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά την παρέμβαση του VAR. Στο 81' οι αετοί είχαν ευκαιρία με τον Ολίζ.

Στο 87ο λεπτό ο διαιτητής αφού τσέκαρε το μόνιτορ έδωσε πέναλτι για ανατροπή του Μαντουέκε από τον Έζε. Ο Μαντουέκε ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε δίνοντας το τρίποντο στην ομάδα του.

Τεσσάρα για τη Γουλβς κόντρα στην Μπρέντφορντ

Η Γουλβς πήρε το διπλό επικρατώντας 4-1 της Μπρέντφορντ. Μέχρι το 14ο λεπτό, οι λύκοι είχαν πετύχει δύο γκολ με τον Λεμινά (13') και τον Χι Τσάν (14').

Ο Βισά μείωσε στο 16' για την Μπρέντφορντ. Ωστόσο, στο 28' ο Κορεάτης έδωσε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων για τη Γουλβς, η οποία έβαλε το κερασάκι στο 74' με τον Μπελεγκάρντ.

Στη βαθμολογία, η Γουλβς είναι στην 11η θέση με 25 πόντους, όσους έχει και η Τσέλσι. Στην 15η θέση με 19 η Μπρέντφορντ.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Νιούκαστλ - Φόρεστ 1-3 (23' πεν. Ίσακ / 45+1', 53', 60' Γουντ)
  • Μπόρνμουθ - Φούλαμ 3-0 (44' Κλάιφερτ, 62' πέν. Σολάνκε, 90+3' Σινιστέρα)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Λούτον 2-3 (61' Μακμπέρνι, 69' Αχμέντχοτζιτς / 17' Ντόουτι, 77' αυτ. Ρόμπινσον, 81' αυτ. Μπεν Σλιμάν)
  • Μπέρνλι - Λίβερπουλ 0-2 (6' Νούνιες, 90' Ζότα)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άστον Βίλα 3-2 (59', 71' Γκαρνάτσο, 82' Γκαρνάτσο - 21' ΜακΓκίν, 26' Ντέντονκερ)
  • Μπρέντφορντ - Γουλβς 1-4 (16' Βισά / 13' Λεμινά, 14', 28' Χι-Τσαν, 79' Μπελεγκάρντ)
  • Τσέλσι - Κρίσταλ Πάλας 2-1 (13' Μούντρικ, 89' Μαντουέκε / 45+1' Ολίς)
  • 27/12 22:15 Έβερτον - Μάντσεστερ Σίτι
  • 28/12 21:30 Μπράιτον - Τότεναμ
  • 28/12 22:15 Άρσεναλ - Γουέστ Χαμ