PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Σίτι έκανε το "5 στα 5" με εμφατική ανατροπή, αδιανόητη ανατροπή στις καθυστερήσεις για την Τότεναμ

Ο Μπερνάρντο Σίλβα πανηγυρίζει γκολ της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Γουέστ Χαμ | 16 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Η υπερταχεία της Μάντσεστερ Σίτι δεν έκανε στάση ούτε στο Λονδίνο, με την ομάδα του Γκουαρδιόλα να επικρατεί 3-1 της Γουέστ Χαμ και να κάνει το "5 στα 5" στη φετινή Premier League. Ασύλληπτη ανατροπή για την Τότεναμ κόντρα στην Σέφιλντ.

Η Μάντσεστερ Σίτι ταξίδεψε στην αγγλική πρωτεύουσα με στόχο να υπερασπιστεί το απόλυτο των νικών που είχε στη φετινή Premier League (μοναδική ομάδα μετά τις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές) και το φινάλε την βρήκε να πετυχαίνει το στόχο της και μάλιστα με μεγάλη ανατροπή.

Οι πρωταθλητές Αγγλίας βρήκαν σθεναρή αντίσταση απέναντι στην αντίπαλο του Ολυμπιακού στους ομίλους του Europa League, Γουέστ Χαμ, όμως με όπλο την απίστευτη ποιότητα που διαθέτουν στο ρόστερ τους, την εμπειρία και το dna του πρωταθλητισμού, έφεραν τα πάνω κάτω μέσα σε 45 λεπτά, για να πανηγυρίσουν στο φινάλε επικρατώντας με 3-1 και να στέλνουν μήνυμα στους υπόλοιπους μνηστήρες του τίτλου με το εντυπωσιακό "5 στα 5" στην εκκίνηση του πρωταθλήματος.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε με ορμή στο "London Stadium" και στα πρώτα 24 λεπτά πίεσε ασφυκτικά την αντίπαλή της, έχοντας σε αυτό το διάστημα 9 τελικές, εκ των οποίων οι 5 στην εστία. Ωστόσο δεν μπόρεσε να μετουσιώσει την υπεροχή της σε γκολ και το πλήρωσε πολύ ακριβά, με την Γουέστ Χαμ να "χτυπάει" στην κόντρα.

Αυτό έγινε στο 36ο λεπτό, με τον Τσούφαλ να κάνει κούρσα από τα δεξιά και την κατάλληλη στιγμή να βγάζει σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης άμυνας, με τον Γουόρντ-Πράους να νικάει με κεφαλιά-ψαράκι τον Έντερσον και να κάνει το 1-0, φτάνοντας για πρώτη φορά στην καριέρα του έξι σερί ματς πρωταθλήματος που είτε σκοράρει είτε δίνει ασίστ (3 γκολ, 4 ασίστ).

Με αυτό το σκορ έληξε το πρώτο μέρος, όμως τα σφυριά κράτησαν στο δεύτερο μέρος μόνο για 42'' το προβάδισμά τους, με τον Ντοκού να κάνει υπέροχη ατομική ενέργεια από τα αριστερά και να γράφει το 1-1 με πλασέ ακριβείας (πρώτο του γκολ με τη φανέλα των πολιτών).

Οι Έρλινγκ Χάλαντ και Μπερνάρντο Σίλβα πανηγυρίζουν γκολ της Μάντσεστερ Σίτι στην έδρα της Γουέστ Χαμ | 16 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 KIN CHEUNG/AP IMAGES

Ακολούθως, αμφότερες οι ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες για να στείλουν τη μπάλα στα δίχτυα (με Άλβαρες και Χάλαντ η Σίτι, με Αντόνιο, Πακετά και Αγκέρντ η Γουέστ Χαμ) όμως οι Αρεολά και Έντερσον ήταν φύλακες-άγγελοι των εστιών τους, για να έρθει όμως η ανατροπή για τους πρωταθλητές στο τελευταίο τέταρτο.

Στο 76ο λεπτό ο Άλβαρες έβγαλε μαγική πάσα στο ύψος της μικρής περιοχής και ο Μπερνάρντο Σίλβα νίκησε τον Αρεολά με εξαιρετικό πλασέ (1-2) ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός ξεδίπλωσε αντεπίθεση της ομάδας του και έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον Χάλαντ, ο οποίος εκτέλεσε τον Αρεολά και έγραψε το τελικό 3-1 για την Σίτι με το έβδομο φετινό γκολ του.

• ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Αρεολά, Τσούφαλ (88' Κέρερ), Ζουμά, Αγκέρντ, Έμερσον, Άλβαρες (68' Μπενραχμά), Σούτσεκ (88' Ινγκς), Μπόουεν, Γουόρντ-Πράους, Πακετά, Αντόνιο (67' Κούντους)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ντίας, Γκβάρντιολ (90' Άκε), Ρόδρι, Μπερνάρντο Σίλβα (90' Μπομπ), Φόντεν (67' Νούνες), Άλβαρες, Ντοκού (90' Γκόμεζ), Χάλαντ (90' Λιούις)

Απίστευτη νίκη για Τότεναμ και Άστον Βίλα

Το πρώτο πιάτο της 5ης αγωνιστικής της Premier League ήταν καθηλωτικό αφού το φινάλε των αγώνων στο Βόρειο Λονδίνο και στο Μπέρμιγχαμ προσέφερε απίστευτες συγκινήσεις.

Στο "Tottenham Hotspur Stadium" η Σέφιλντ προηγήθηκε κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Χάμερ στο 74ο λεπτό και όταν άρχισε να πιστεύει ότι θα έπαιρνε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της επί της Τότεναμ μετά από 32 χρόνια, έπεσε θύμα ανατροπής.

Ο Ρισάρλισον έφερε το ματς σε ισορροπία στο 90+8' κάνοντας το 1-1 με το πρώτο εντός έδρας γκολ της καριέρας με την Τότεναμ ενώ στο 90+11' ο Κουλουσέβσκι προκάλεσε σεισμικές δονήσεις στις εξέδρες ολοκληρώνοντας μία... κινηματογραφική ανατροπή για τα σπιρούνια (2-1) που πανηγύρισαν την τέταρτη διαδοχική νίκη τους στο πρωτάθλημα και ανέβηκαν στην 2η θέση.

Την ίδια ώρα, στο "Βίλα Παρκ" έγινε μία ανάλογη ανατροπή, με την Κρίσταλ Πάλας να παίρνει κεφάλι στο σκορ στο 47' με τον Εντουάρ αλλά την Άστον Βίλα να τρελαίνει το κοινό της, ισοφαρίζοντας αρχικά στο 87' και πετυχαίνοντας κατόπιν δύο γκολ στη... δύση των καθυστερήσεων με τους Λουίς (90+8') και Μπέιλι (90+11').

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Γουλβς - Λίβερπουλ 1-3 (7' Χουάνγκ / 55' Χάκπο, 85' Ρόμπερτσον, 90+1' αυτ. Μπουένο)
  • Φούλαμ - Λούτον 1-0 (65' Βινίσιους)
  • Τότεναμ - Σέφιλντ 2-1 (90+8' Ρισάρλισον, 90+11' Κουλουσέβσκι / 74' Χάμερ)
  • Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Σίτι 1-3 (36' Γουόρντ-Πράους / 46' Ντοκού, 76' Μπερνάρντο Σίλβα, 86' Χάλαντ)
  • Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον 1-3 (73' Μεζμπρί / 20' Γουέλμπεκ, 53' Γκρος, 71' Πέδρο)
  • Άστον Βίλα - Κρίσταλ Πάλας 3-1 (87' Ντουράν, 90+8' πεν. Λουίζ, 90+11' Μπέιλι / 47' Εντουάρ)
  • Νιούκαστλ - Μπρέντφορντ 1-0 (64' πέν. Γουίλσον)
  • 17/09 16:00 Μπόρνμουθ - Τσέλσι
  • 17/09 18:30 Έβερτον - Άρσεναλ
  • 18/09 21:45 Νότιγχαμ - Μπέρνλι