PREMIER LEAGUE

Premier League: Η Μάντσεστερ Σίτι καθάρισε με Άλβαρες, η Τότεναμ επέστρεψε στην 4η θέση

Οι παίκτες της Μάντσεστερ Σίτι πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπέρνλι για την Premier League 2023-2024 στο "Ετιχάντ", Μάντσεστερ | Τετάρτη 31 Ιανουαρίου 2024 © 2024/DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι επιβλήθηκε 3-1 της Μπέρνλι και παρέμεινε στη 2η θέση της Premier League. Η Τότεναμ νίκησε την Μπρέντφορντ με ανατροπή κι έπιασε την Άστον Βίλα στην 4η θέση.

Η Μάντσεστερ Σίτι πέρασε ένα εύκολο βράδυ στο "Ετιχάντ" με αντίπαλο την Μπέρνλι και χάρη στο 3-1 για την 22η αγωνιστική της Premier League έπιασε την Άρσεναλ στη 2η θέση, όπου έχει πλεονέκτημα λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων, ενώ έχει κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο Χουλιάν Άλβαρες "καθάρισε" για τους πρωταθλητές Αγγλίας, Ευρώπης και κόσμου με δύο γκολ πριν συμπληρωθούν 25 λεπτά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντισταθούν και οι "πολίτες", χωρίς να πατήσουν γκάζι, βρήκαν ακόμα ένα γκολ με την έναρξη του 2ου μέρους χάρη στον Ρόδρι. Το παιχνίδι είχε κριθεί (με την Μπέρνλι να μειώνει στις καθυστερήσεις) κι η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έκανε συντήρηση ενόψει της εξόδου τη Δευτέρα στο Λονδίνο για το ματς με την Μπρέντφορντ.

Η τελευταία προέβαλε αντίσταση στο μίνι ντέρμπι της αγγλικής πρωτεύουσας κόντρα στην Τότεναμ, όμως δεν τα κατάφερε. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου άφησε πίσω τα δύο μη νικηφόρα παιχνίδια κόντρα στις ομάδες του Μάντσεστερ και επικράτησε με 3-2 με ανατροπή, πιάνοντας την Άστον Βίλα στην 4η θέση και περνώντας από πάνω της λόγω καλύτερης επίθεσης.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυναμικά στο γήπεδο με το γκολ του Νιλ Μοπέ στο 15', σε ένα χορταστικό από θέαμα 1ο μέρος με ευκαιρίες εκατέρωθεν και δοκάρι των γηπεδούχων. Το 2ο μέρος είχε και γκολ, με την Τότεναμ να πετυχαίνει τρία στο 1ο δεκάλεπτο χάρι στους Ντέστινι Ουντότζι, Μπρέναν Τζόνσον και Ρισάρλιζον. Η μείωση του σκορ από τον Άιβαν Τόνεϊ που επέστρεψε σε πολύ καλή κατάσταση από την τιμωρία του δεν άλλαξε τον τελικό νικητή του αγώνα.

Τα αποτελέσματα της 22ης αγωνιστικής

• Νότιγχαμ - Άρσεναλ 1-2 (89' Αγουονίγι / 65' Ζεζούς, 72' Σακά)
  • Λούτον - Μπράιτον 4-0 (1', 42', 56' Αντεμπάγιο, 3' Ογκμπένε)
  • Φούλαμ - Έβερτον 0-0
  • Κρίσταλ Πάλας - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 3-2 (17', 27' Έζε, 67' Ολίζ / 1' Μπρέρετον, 20' Μακατί)
  • Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 1-3 (71' Γουότκινς / 32', 36' Σερ, 5' αυτ. Μορένο)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μπέρνλι 3-1 (16', 22' Άλβαρες, 46' Ρόδρι / 90+3' Αλ-Νταχίλ)
  • Τότεναμ - Μπρέντφορντ 3-2 (48' Ουντότζι, 49' Τζόνσον, 56' Ρισάρλιζον / 15' Μοπέ, 67' Τόνεϊ)
  • 31/01 22:15 Λίβερπουλ - Τσέλσι
  • 01/02 21:30 Γουέστ Χαμ - Μπόρνμουθ
  • 01/02 21:15 Γουλβς - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ