PREMIER LEAGUE

Premier League: Χρυσός βαθμός για την Νότιγχαμ, η Γουέστ Χαμ κράτησε στον βυθό την Έβερτον

@2022 JON SUPER/AP IMAGES

Η Νότιγχαμ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα της Μπόρνμουθ (1-1) με γκολ στο 84ο λεπτό και διεύρυνε σε τέσσερα ματς το αήττητο σερί της στην Premier League. Ο Μπόουεν σκόραρε δις για την Γουέστ Χαμ αφήνοντας τελευταία την Έβερτον.

Το απογευματινό σαββατιάτικο μενού της 21ης αγωνιστικής της Premier League περιελάμβανε άκρως συναρπαστικά παιχνίδια στη μάχη της ουράς, με την Νότιγχαμ Φόρεστ να παίρνει χρυσό βαθμό στο "Vitality Stadium" απέναντι στην Μπόρνμουθ (1-1) και να μένει τέσσερις πόντους πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού και την Γουέστ Χαμ να υποτάσσει με 2-0 την Έβερτον και να μην της επιτρέπει να ξεφύγει από τον πάτο της βαθμολογίας.

Χορταστικό θέαμα στο Λέστερ, όπου η τοπική ομάδα αναδείχτηκε ισόπαλη 2-2 με την Μπράιτον, σπουδαία εκτός έδρας νίκη με 1-0 πανηγύρισε η Άστον Βίλα απέναντι στην ουραγό (μαζί με τα ζαχαρωτά), Σαουθάμπτον.

ΣΧΕΤΙΚΟ ΑΡΘΡΟ

Σε άνοδο Νότιγχαμ, τελευταίες Έβερτον και Σαουθάμπτον

Στο αντίστοιχο ματς του πρώτου γύρου στο Νότιγχαμ, η Μπόρνμουθ είχε πληγώσει την Φόρεστ επικρατώντας 3-2 με σούπερ ανατροπή (είχε βρεθεί με δύο γκολ πίσω στο σκορ στο φινάλε του πρώτου μέρους), με τους ρεντς να παίρνουν μία άτυπη ρεβάνς στο "Vitality Stadium" έστω και κατά το ήμισυ.

Και αυτό γιατί τα κεράσια πήραν το προβάδισμα στο 28' με πλασέ του Άντονι όμως η ομάδα του Στιβ Κούπερ απάντησε έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση του 90λεπτου με τον Σάριτζ, για να γράψει το τελικό 1-1 και να διευρύνει σε τέσσερα παιχνίδια το αήττητο σερί της Νότιγχαμ στο πρωτάθλημα (2 νίκες - 2 ισοπαλίες).

Αποτέλεσμα που επέτρεψε στους φιλοξενούμενους (χάρη στο μόλις τρίτο φετινό εκτός έδρας γκολ τους στο πρωτάθλημα) να μείνουν στην 13η θέση και στο +4 από την 18η Μπόρνμουθ που βρίσκεται έστω και οριακά κάτω από την επικίνδυνη ζώνη.

Στο Λονδίνο, ο Τζάροντ Μπόουεν σκόραρε δις μέσα σε οκτώ λεπτά (34' 41') και υπέγραψε το 2-0 της Γουέστ Χαμ επί της Έβερτον που έφερε τα σφυριά στο +1 από την τελευταία τριάδα και κράτησε τους μπλε του Λίβερπουλ στην τελευταία θέση, την οποία μοιράζονται μαζί με την Σαουθάμπτον, που γνώρισε εντός έδρας ήττα με 1-0 από την Άστον Βίλα.

Ο Τζάροντ Μπόουεν πανηγυρίζει γκολ της Γουέστ Χαμ κόντρα στην Έβερτον | 21 Ιανουαρίου 2023 @2023 STEVE LUCIANO/AP IMAGES

Τέλος, χορταστικό ήταν το ματς στο "King Power Stadium" αλλά χωρίς νικητή, με την Λέστερ να κάνει την πρώτη ανατροπή μέσα στην σεζόν αλλά την Μπράιτον να βρίσκει τρόπο να επιστρέψει στο ματς και να παίρνει τον βαθμό της ισοπαλίας κόντρα στις αλεπούδες (2-2) με σκόρερ τον Φέργκιουσον στο 88ο λεπτό.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 21ης αγωνιστικής

Σάββατο 21/01

• Λίβερπουλ - Τσέλσι 0-0
  • Μπόρνμουθ - Νότιγχαμ Φόρεστ 1-1 (28' Άντονι / 84' Σάριτζ)
  • Λέστερ - Μπράιτον 2-2 (38' Ολμπράιτον, 63' Μπαρνς / 27' Μιτόμα, 88' Φέργκιουσον)
  • Σαουθάμπτον - Άστον Βίλα 0-1 (77' Γουότκινς)
  • Γουέστ Χαμ - Έβερτον 2-0 (34' 41' Μπόουεν)
  • 19:30 Κρίσταλ Πάλας - Νιούκαστλ