ΓΑΛΛΙΑ

Παρί - Μπρεστ 3-1: Πήρε εκδίκηση και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Coupe de France

Ο Κιλιάν Εμπαπέ με τη φανέλα της Παρί σε ματς της Ligue 1 απέναντι στην Στρασμπούρ | 2 Φεβρουαρίου 2024 @2024 JEAN-FRANCOIS BADIAS/AP IMAGES

Η Παρί τα βρήκε σκούρα ξανά απέναντι στην Μπρεστ αλλά κατάφερε να τη λυγίσει με 3-1 και να προκριθεί από τη φάση των 16 του Coupe de France.

Την προηγούμενη εβδομάδα η Μπρεστ απέσπασε ισοπαλία στο "Παρκ ντε Πρενς" και τώρα επέστρεψε στο... τόπο του εγκλήματος για να αντιμετωπίσει την Παρί στη φάση των 16 του Coupe de France. Η ομάδα του Λουίς Ενρίκε πήρε εκδίκηση και νίκησε με 3-1, προχωρώντας στην επόμενη φάση ενός θεσμού που ψάχνει από το 2021.

Ο αγώνας ήταν αρκετά θεαματικός, με καλές στιγμές εκατέρωθεν, αλλά τους γηπεδούχους να έχουν το πάνω χέρι. Τα γκολ των Κιλιάν Εμπαπέ και Ντανίλο Περέιρα μέσα σε τρία λεπτά έβαλαν τις βάσεις της νίκης, με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι.

Ο Τζιανλουίτζι Ντοναρούμα δεν ήταν αμέτοχος στον αγώνα, αν και ο Γκρεγκουάρ Κουντέρ είχε περισσότερη δουλειά. Όταν ο Στεβ Μουνιέ μείωσε στο 65ο λεπτό, οι θεατές θυμήθηκαν την προ ημερών επιστροφή της Μπρεστ στον αγώνα, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα ο Λιλιάν Μπρασιέ αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα και όλα τελείωσαν.

Η Παρί είχε την απόλυτη υπεροχή, βρήκε τρίτο γκολ με τον Γκονσάλο Ράμος και προχώρησε στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

• Σοσό (6) - Ρεν (1) 1-6 (65' πέν. Βιλτάρ / 24', 47' Γκουιρί, 29' Σαλάχ, 35', 41' Καλιμουεντό, 81' Μπουριζό)
  • Λιόν (1) - Λιλ (1) 2-1 (40' Όρμπαν, 47' Σερκί / 53' Ριμπέιρο)
  • Μονπελιέ (1) - Νις (1) 1-4 (75' Σανιάν / 29' Ενταγισιμιγιέ, 37' Λουσέ, 39' Σο, 62' πέν. Κλοντ-Μορίς)
  • Στρασμπούρ (1) - Χάβρη (1) 3-1 (21' Μπακουά, 36' Εμέγκα, 90' Σεναγιά / 30' Αγιού)
  • Σεν Πριστ (5) - Βαλενσιέν (2) 1-2 (40' πέν. Μπενμιντά / 31' Τζουνγκ, 80' Ντουκουρέ)
  • Λε Πουί (4) - Λαβάλ (2) 2-1 (25', 90+5' πέν. Μεγέρ / 85' Τσοκουντέ)
  • Παρί (1) - Μπρεστ (1) 3-1 (34' Εμπαπέ, 37' Ντανίλο, 90+2' Ράμος / 65' Μουνιέ)
  • 08/02 21:45 Ρουέν (3) - Μονακό (1)