ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ BETSSON

Πανσερραϊκός - Αστέρας 1-1: Υπερασπίστηκε τη νίκη στην Τρίπολη και σφράγισε το εισιτήριο για τους "8"

IMAGE ONLINE | INTIME SPORTS

Με τον Άλεκσιτς να σκοράρει στο δεύτερο μέρος και να "ακυρώνει" το γκολ του Μάντζη από το πρώτο, ο Πανσερραϊκός έφερε 1-1 με τον Αστέρα και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson έχοντας προίκα το υπέρ του 2-0 στην Τρίπολη.

Ο Πανσερραϊκός δίνει τιτάνια μάχη για να κρατηθεί στην Stoiximan Super League όμως την ίδια ώρα τα πηγαίνει εξαιρετικά στο Κύπελλο Ελλάδας Betsson και μία έμπρακτη απόδειξη δόθηκε το απόγευμα της Τετάρτης (10/01).

Τότε που η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με τον Αστέρα του Μίλαν Ράσταβατς και πήρε το εισιτήριο για τις οκτώ κορυφαίες ομάδες στον δεύτερο τη τάξει ποδοσφαιρικό θεσμό της χώρας, έχοντας ως υποθήκη το υπέρ της 2-0 στην Τρίπολη στην πρώτη κόντρα των δύο ομάδων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 16' με τον Μάντζη και έβαλαν δύσκολα στους Σερραίους όμως εκείνοι ανταποκρίθηκαν εξαιρετικά στην πρόκληση, αφού βρήκαν το γκολ της ισοφάρισης στο 55' με τον Άλεκσιτς και ουσιαστικά καθάρισαν την υπόθεση πρόκριση, παίζοντας και με αριθμητικό πλεονέκτημα από το 66ο λεπτό.

Το ματς

Ο Πανσερραϊκός παρατάχτηκε στο χορτάρι με ξεκάθαρο αβαντάζ ελέω του υπέρ του 2-0 στην Τρίπολη στον πρώτο αγώνα, όμως ο Αστέρας δεν ήταν διατεθειμένος να πετάξει λευκή πετσέτα και φρόντισε να το δείξει από νωρίς. Για την ακρίβεια στο 14ο λεπτό, όπου βρήκε δίχτυα στην πρώτη του καλή στιγμή, με τον Καλτσά να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Μάντζη να πετάγεται στο πρώτο δοκάρι και να νικάει τον Κατσίκα με καρφωτή κεφαλιά (0-1).

Το γκολ αυτό έδωσε αυτοπεποίθηση στους Αρκάδες από τη στιγμή που χρειάζονταν ακόμη ένα για να οδηγήσουν τη σειρά σε παράταση και στο 24ο λεπτό είχαν μεγάλη ευκαιρία για το 2-0, με τον Σουρλή να κάνει το σουτ στην κίνηση μέσα από την περιοχή μετά από γύρισμα του Καρμόνα και τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από δεξί δοκάρι.

Από την πλευρά τους, οι Σερραίοι είχαν δύο τελικές στο πρώτο μέρος που δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Γραμματικόπουλο, με το φινάλε του πρώτου μέρους να βρίσκει τον Αστέρα όχι μόνο να έχει πετύχει γκολ αλλά και να έχει φέρει το παιχνίδι στα μέτρα του, δείχνοντας ικανός να διεκδικήσει μέχρι τέλους την πρόκριση.

Η έναρξη του δευτέρου μέρους βρήκε τους Γκαρσία και Ράσταβατς να κάνουν αμφότεροι από δύο αλλαγές, με τους Σερραίους να μπαίνουν πιο αποφαστικά και να φέρνουν το ματς στα ίσα στο 55', με τον Πεταυράκη να βγάζει σέντρα από τα δεξιά και τον Άλεκσιτς να νικαει με έξυπνη κεφαλιά τον Γραμματικάκη (1-1).

Με τον χρόνο να πιέζει και να χρειάζεται δύο γκολ για να στείλει το ματς σε παράταση ο Αστέρας πίεσε μπροστά και μέσα σε λίγα λεπτά είχε δύο καλές φάσεις για να σκοράρει: στο 59' το διαγώνιο σουτ του Ζουγλή ήταν άστοχο ενώ στο 63' ο Μάντζης απέτυχε δις από το ύψος της μικρής περιοχής να νικήσει τον Κατσίκα.

Τρία λεπτά μετά από τη μεγάλη ευκαιρία του Μάντζη ήρθε νέο χτύπημα για τον Αστέρα, με τον Ντιαρά να βλέπει δεύτερη κίτρινη και να αφήνει την ομάδα του με 10 παίκτες, κάνοντας τους Σερραίους ακόμη πιο μεγάλο φαβορί για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Ουσιαστικά, η αποβολή του Ντιαρά "έσβησε" το ματς, με τον Πανσερραϊκό να αποκτάει τον πλήρη έλεγχο με παίκτη παραπάνω και να μην επιτρέπει στους Αρκάδες να μπουν με αξιώσεις στην περιοχή του για να τον απειλήσουν, για να μείνει έτσι το 1-1 μέχρι το φινάλε και την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να επικρατεί με συνολικό σκορ 3-1 για να πάρει το εισιτήριο για τους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson.

• ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Κατσίκας, Θυμιάνης, Γκοτζαμανίδης, Πεταυράκης, Ντάνκερλουι (38' Πηλέας), Μορέιρα (46' Άλεξιτς), Οικονόμου (79' Μπέργκστρομ), Μούργος, Σοφιανός (62' Ουάρντα), Γούλερι, Μπετανκόρ (46' Στάικος)
  • ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Γραμματικάκης, Καρμόνα (60' Γκαρσία), Άλβαρες, Χριστόπουλος, Γκρόζντανιτς (46' Πίτσου), Βαλιέντε, Αλάγκμπε, Ντιαρά, Σουρλής (60' Κωστέας), Καλτσάς (46' Ζουγλής), Μάντζης (75' Χριστόπουλος)

Τα αποτελέσματα της φάσης των 16

ΠΡΩΤΟΙ ΑΓΩΝΕΣ

Τρίτη 5 Δεκεμβρίου

• Αστέρας - Πανσερραϊκός 0-2 (38' Τομάς, 56' Σοφιανός)
  • Παναιτωλικός - Athens Kallithea 3-2 (62' Μαυρίας, 88' Τορεχόν, 90+1' Καρέλης / 21' Μουστακόπουλος, 50' Ματίγια)