ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Αστέρας Τρίπολης - Πανσερραϊκός 0-2: Τα λιοντάρια πήραν εκδίκηση και έβαλαν βάσεις πρόκρισης στους "8"

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στον Αστέρα
Οι παίκτες του Πανσερραϊκού πανηγυρίζουν το γκολ κόντρα στον Αστέρα EUROKINISSI SPORTS

Ο Πανσερραϊκός πήρε εκδίκηση για την προ ημερών ήττα στο πρωτάθλημα από τον Αστέρα στην Τρίπολη και αυτή τη φορά επικράτησε 2-0 στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, βάζοντας βάσεις πρόκρισης στους "8".

Ο Πανσερραϊκός πήρε προβάδισμα για την πρόκριση στους "8" του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson, καθώς νίκησε τον Αστέρα στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης 2-0, τρεις μέρες μετά την ήττα από το πρωτάθλημα στο ίδιο γήπεδο. Οι σκόρερ για την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ήταν ο Ματίας Τομάς και ο Μάριος Σοφιανός.

Ο 22χρονος Ουρουγουανός μεσοεπιθετικός σκόραρε στο 38ο λεπτό. Ο Μασαρίποφ με ωραία κάθετη πάσα βρήκε τον Τομάς και αυτός με ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το 2-0 των "λιονταριών" πέτυχε ο Σοφιανός στο 56ο λεπτό. Μετά από ωραία ανάπτυξη των φιλοξενούμενων και εξαιρετική κάθετη του Χατζηστραβού, ο Σοφιανός με υπέροχο πλασέ μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

Το πρώτο μέρος είχε λίγες καλές φάσεις και αργό, όμως ο Πανσερραϊκός κατάφερε να βρει το γκολ και να προηγηθεί. Στο δεύτερο 45λεπτο ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε, με τους φιλοξενούμενους να πετυχαίνουν και το δεύτερο γκολ.

Ο Αστέρας πάλεψε στα τελευταία λεπτά και είχε και δοκάρι με τον Βαλιέντε στο 72ο λεπτό, ενώ στο 89' ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ στον Κατσίκα το γκολ που πέτυχε ο Μιριτέλο. Υπενθυμίζεται ότι ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά τον νικητή του ΠΑΟΚ - Βόλος.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Γκρόζντανιτς (56' Καστάνιο), Ατιένθα, Ρουμπέ, Χουχούμης, Αλάγκμπε (46' Μουνάφο), Σουρλής (25' λ. τρ. Βαλιέντε), Ζούγλης, Σίτο (46' Καλτσάς), Κρεσπί (46' Μπαρτόλο), Μιριτέλο.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Γκοτζαμανίδης (63' Μασκανάκης), Θυμιάνης, Πεταυράκης, Τσαγκαλίδης (6' λ. τρ. Δεληγιαννίδης), Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Σοφιανός, Μασαρίποφ (46' Χατζηστραβός), Τομάς (82' Οικονόμου), Μπαΐροβιτς (63' Άλεξιτς).