SERIE A

Ουντινέζε - Ίντερ 3-1: Ανατροπή με τριάρα

Ο Μπέτο πανηγυρίζει με τον Ντολοφέου του γκολ του στο Ουντινέζε - Λάτσιο
Ο Μπέτο πανηγυρίζει με τον Ντολοφέου του γκολ του στο Ουντινέζε - Λάτσιο © 2021 GREGORIO BORGIA / AP IMAGES

Η Ουντινέζε συνέχισε το αήττητο σερί της στη Serie A, καθώς έκανε την ανατροπή κόντρα στην Ίντερ, επικρατώντας με 3-1 για την 7η αγωνιστική της Serie A.

Η Ίντερ προηγήθηκε πολύ νωρίς στην αναμέτρηση με την Ουντινέζε, ωστόσο οι γηπεδούχοι έκαναν την ανατροπή παίρνοντας τη νίκη με 3-1. Η Ουντινέζε διεύρυνε το αήττητο σερί της, φτάνοντας τις πέντε διαδοχικές νίκες στη Serie A και ανέβηκε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "νερατζούρι" ξεκίνησαν με τις καλύτερες προδιαγραφές την αναμέτρηση, καθώς άνοιξαν το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα, με τον Νικολό Μπαρέλα να στέλνει την μπάλα μετά από τρομερή εκτέλεση φάουλ στο "γάμα" του Σιλβέστρι για το 0-1.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν μετά από "δώρο" της Ίντερ. Στο 22' σε στατική φάση, η μπάλα χτύπησε στον ώμο του Σκρίνιαρ και κατέληξε στα δίχτυα, με την Ουντινέζε να ισοφαρίζει με αυτογκολ.

Στο 30' η ομάδα του Σιμόνε Ινζάγκι άγγιξε το δεύτερο γκολ, με τον Μπαστόνι να δοκιμάζει το σουτ στην κίνηση και τον Σιλβέστρι να κρατάει το 1-1, πραγματοποιώντας εξαιρετική επέμβαση.

Στο δεύτερο μέρος, λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά η σκαστή κεφαλιά του Ντάμφρις στο 52' κατέληξε λίγο έξω από το οριζόντιο δοκάρι.

Την ευκαιρία της να βρει ακόμα ένα γκολ και να φτάσει στην ανατροπή είχε και Ουντινέζε. Ο Λόβριτς κινήθηκε γρήγορα στην περιοχή, χωρίς κανείς να μπορεί να τον σταματήσει, επιχείρησε το σουτ, το οποίο ήταν δυνατό, όμως ο Χαντάνοβιτς με τρομερή απόκρουση είπε "όχι".

Οι γηπεδούχοι πίεσαν στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα και τελικά πέτυχαν την ανατροπή, με το γκολ να προέρχεται ξανά από στατική φάση. Μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ντεουλοφέου ο Μπιγιόλ πετάχτηκε στον αέρα, πήρε την κεφαλιά και έγραψε το 2-1 στο 84'.

Τη μεγάλη νίκη σφράγισε στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Αρσλάν, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

ΟΥΝΤΙΝΕΖΕ: Σιλβέστρι, Μπεκάο, Μπιγιόλ, Πέρες, Περέιρα (68' Εχιζίμπουε), Λόβριτς (79' Αρσλάν), Γουάλας, Μακενγκό (61' Σάμαρτζιτς), Ουντότζι (79' Εμπόσε), Μπέτο (68' Σαξές), Ντεουλοφέου.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ατσέρμπι (79' Ντε Φράι), Μπαστόνι (31' Ντιμάρκο), Ντάμφρις, Μπαρέλα, Μπρόζοβιτς, Μικίταριαν (31' Γκαλιαρντίνι), Νταρμιάν (67' Ντ'Αμπρόζιο), Τζέκο (67' Κορέα), Μαρτίνες

Τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Λέτσε 1-2 (55' αυτ. Γκονζάλεθ / 43' Σισάι, 83' Στρεφέτσα)
  • Μπολόνια - Έμπολι 0-1 (75' Μπαντινέλι)
  • Σπέτσια - Σαμπντόρια 2-1 (12' αυτ. Μουρίγιο, 72' Ενζολά / 11' Σαμπίρι)
  • Τορίνο - Σασουόλο 0-1 (90+3' Άλβαρες)
  • Ουντινέζε - Ίντερ 3-1 (22' αυτ. Σκρίνιαρ, 85' Μπιγιόλ, 90+3' Αρσλάν / 5'Μπαρέλα)
  • 18/9 16:00 Φιορεντίνα - Βερόνα
  • 18/9 16:00 Μόντσα - Γιουβέντους
  • 18/9 16:00 Κρεμονέζε - Λάτσιο
  • 18/9 19:00 Ρόμα - Αταλάντα
  • 18/9 21:45 Μίλαν - Νάπολι