LIGUE 1

Οσέρ - Μονακό 2-3: Ο 17χρονος Μπεν Σεγκίρ λύτρωσε τους Μονεγάσκους στο ντεμπούτο του

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νις για τη Ligue 1 2022-2023 στην "Άλιαντς Ριβιέρα", Νίκαια | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Ο 17χρονος Ελιές Μπεν Σεγκίρ μπήκε αλλαγή, έκανε ντεμπούτο σε επαγγελματικό επίπεδο και σημείωσε δύο γκολ στην εκτός έδρας νίκη της Μονακό επί της Οσέρ στο "Αμπέ Ντεσάμπ".

Ονομάζεται Ελιές Μπεν Σεγκίρ και είχε κάνει όνομα από τις ακαδημίες της Μονακό. Στο 46ο λεπτό του αγώνα με την Οσέρ στο "Αμπέ Ντεσάμπ", ο Φιλίπ Κλεμάν τον έριξε στο γήπεδο, στη θέση του Γουισάμ Μπεν Γεντέρ, δίνοντάς του επαγγελματικό ντεμπούτο. Αποτέλεσμα; Δύο γκολ και νίκη 3-2 για τους Μονεγάσκους στην επανέναρξη της Ligue 1.

Το παιχνίδι άρχισε με το χειρότερο τρόπο, χωρίς φάσεις και με δύο πέναλτι να διαμορφώνουν το 1-1 στο 1ο ημίχρονο. Στο πρώτο ευστόχησε ο Εμπάιγ Νιάνγκ, στο δεύτερο ο Μπεν Γεντέρ στις καθυστερήσεις. Στο 58', ο Μπεν Σεγκίρ συνδύασε το ντεμπούτο του με το "παρθενικό" τέρμα σε επίπεδο ανδρών. Μία άλλη αλλαγή των φιλοξενουμένων, ο Γιουσούφ Φοφανά, επέστρεψε από το Μουντιάλ με αυτογκόλ, όμως στο 85' ο Μπεν Σεγκίρ έδωσε ξανά προβάδισμα στη Μονακό και μαζί τη νίκη.