ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ο Μουρίνιο έστησε στον τοίχο τους παίκτες: "Έπρεπε να χάναμε 6-2 στο πρώτο ημίχρονο..."

Manchester United manager Jose Mourinho reacts, next to Everton manager Marco Silva, right, during the last minutes of the English Premier League soccer match between Manchester United and Everton FC at Old Trafford in Manchester, England, Sunday Oct. 28, 2018. (AP Photo/Dave Thompson) AP PHOTO/DAVE THOMPSON

Η νίκη στο φινάλε κόντρα στην Μπόρνμουθ δεν ήταν αρκετή για να... ηρεμήσει τον Ζοζέ Μουρίνιο, με τον Πορτογάλο να εκφράζει τρομερά παράπονα για την εικόνα των παικτών του στο πρώτο 45λεπτο και να επικαλείται την τύχη.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έκανε την ανατροπή στην εδρα της Μπόρνμουθ όνταν εξαιρετική στο δεύτερο ημίχρονο (είχε 7 σουτ εντός εστίας) όμως στα πρώτα 45 λεπτά ήταν σε... άλλο γήπεδο (1 σουτ στην αντίπαλη εστία, το γκολ της ισοφάρισης) και το γεγονός αυτό εκνεύρισε απίστευτα τον Ζοζέ Μουρίνιο.

Ήταν μάλιστα τόσο θυμωμένος για τους παίκτες του ώστε να κάνει λόγο για καταστροφικό 45λεπτο, χαρακτηρίζοντας τον εαυτό του ως τον πιο τυχερό προπονητή στον κόσμο που πανηγύρισε το τρίποντο!

"Αμυντικά ήμασταν απαίσιοι. Τρομερά απαίσιοι. Και όταν λέω αμυντικά, δεν εννοώ απλά τους αμυντικούς μου, εννοώ ως ομάδα.

Στην ανάπαυλα για το ημίχρονο αισθανόμουν ως ο πιο τυχερός προπονητής στην Premier League καθώς ήμασταν 1-1 και ενώ έπρεπε να χάναμε 5-2 ή 6-2. Ήμασταν τυχεροί.

Δεν πιέζαμε παρά τη δουλειά που κάναμε κατά τη διάρκεια της εβδομάδας. Πιστεύω ότι οι άνθρωποι που είδαν το παιχνίδι δεν θα πιστέψουν πόσο σκληρά προπονηθήκαμε αυτή την εβδομάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν καταστροφή. Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν εντελώς το αντίθετο. Κάναμε αρκετές ευκαιρίες, πιέσαμε πιο ψηλά, ήμασταν πιο επιθετικοί είχαμε ένταση", τόνισε ο τεχνικός των "κόκκινων διαβόλων", για να προσθέσει:

"Είχα να πω πολλές δυνατές λέξεις στο ημίχρονο αλλά ήμουν ήρεμος. Προσπάθησα να δω τη θετική πλευρά των πραγμάτων, λέγοντας στους παίκτες που ήταν αδύνατον να παίξουμε χειρότερα στο δεύτερο ημίχρονο και πως θα ήμασταν σίγουρα καλύτεροι".