ΑΕΚ

Εντυπωσιακή Βίντι, διπλό στην έδρα της Χόνβεντ πριν από την ΑΕΚ

TIBOR ILLYES/MTI VIA AP

Σε καλή φόρμα εμφανίστηκε η Βίντι, η οποία νίκησε με 3-0 μέσα στην έδρα της Χόνβεντ, πριν από τον αγώνα με την ΑΕΚ για τα playoffs του Champions League.

Η Βίντι εμφανίστηκε σε πολύ καλή κατάσταση στην 5η αγωνιστική του Nemzeti Bajnokság I και επικράτσηε με 3-0 στην έδρα της Χόνβεντ, η οποία βρίσκεται στη 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η αντίπαλος της ΑΕΚ στα playoffs του Champions League, τρεις ημέρες πριν από τον μεταξύ τους αγώνα στη Βουδαπέστη, έφτασε κοντά στο γκολ μόλις στο 9ο λεπτό, όμως ο Σάμπολτς Χούστι δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων με το πέναλτι που εκτέλεσε.

Στο 26ο λεπτό, όμως, ο Ίστβαν Κόβατς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους και στο 39', ο Χούστι πήρε την εκδίκησή του και με πανέμορφο σουτ με το εξωτερικό, έκανε το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Άνελ Χάτζιτς στο 51'.

Μετά από αυτήν τη νίκη, η Βίντι περιμένει την ΑΕΚ στην Ουγγαρία την Τετάρτη στις 22:00 για το πρώτο παιχνίδι.

Η σύνθεση της Βίντι: Κοβάτσικ, Νεγκό, Γιούχας, Βινίσιους, Στοπίρα, Χάτζιτς, Νικόλοφ, Πάτκαϊ, Χούστι (54' Φιόλα), Κόβατς (69' Μπέρετς), Λάζοβιτς (78' Σος)

Photo credits: Tibor Illyes/MTI via AP