ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ

Οι Έλληνες σκοράρουν κατά βούληση

κατσουρανης

Oι Έλληνες σκοράρουν κατά βούληση στο εξωτερικό, με τελευταίο παράδειγμα αυτό του Κώστα Κατσουράνη που έδωσε την νίκη στην ομάδα του

Την Παρασκευή ήταν ο Φάνης Γκέκας που σκόραρε για την ομάδα του, χωρίς όμως η Μπόχουμ να καταφέρει να κερδίσει, χάνοντας από την Σάλκε με 2-1, το Σάββατο όμως ήταν η σειρά του Κώστα Κατσουράνη, όχι μόνο να σκοράρει αλλά και να δώσει την νίκη στην ομάδα του.

Ο διεθνής Έλληνας μέσος, αγωνίστηκε και στα 90 λεπτά του αγώνα στο «Ντα Λουζ», όπου η Μπενφίκα υποδεχόταν την Μαρίτιμο.

Η Μπενφίκα μπήκε μπροστά στο σκορ στο 31ο λεπτό, έπειτα από αυτογκόλ του Άλεξ. Η φιλοξενούμενη Μαρίτιμο κατάφερε να ισοφαρίσει, πριν ακόμα τελειώσει το ημίχρονο με τον Μαρσίνιο, ο οποίος όμως έμελλε να είναι και ο μοιραίος παίκτης για την ομάδα του. Ο μέσος της Μαρίτιμο, αποβλήθηκε στο 6ο λεπτό της επανάληψης αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες για τα εναπομείναντα 39 λεπτά της αναμέτρησης κάτι που όπως ήταν φυσικό, κόστισε στην φιλοξενούμενη.

Ο Κώστας Κατσουράνης «χτύπησε» στο 66ο λεπτό, πετυχαίνοντας το τέρμα που διαμόρφωσε το τελικό 2-1 υπέρ της Μπενφίκα.