APERTURA

Ο πρίγκιπας του Αβεγιανέδα, "όργια" η Βέλες

Η Ιντεπεντιέντε νίκησε 1-0 την Ράσινγκ Κλουμπ στο μεγάλο ντέρμπι του Αβεγιανέδα, έχοντας πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακά της, Ιλάριο Ναβάρο, ο οποίος κατέβασε... ρολά.

Ο 29άχρονος έκανε πραγματικά πολλές εκπληκτικές αποκρούσεις, κυρίως σε προσπάθειες των Πάμπλο Λουγκουέρσιο και Γκαμπριέλ Άουτσε, οι οποίοι αποτελούν το επιθετικό δίδυμο της Ράσινγκ.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης στο "Estadio Libertadores de América" πέτυχε ο Κριστιάν Μπάες στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ.

"Όργια" έκανε η Βέλες Σάρσφιλντ στο "Fortín", καθώς επικράτησε με 6-0 της Κολόν Σάντα Φε, με τον πρώην του Ολυμπιακού, Κριστιάν Λεντέσμα και τους συμπαίκτες του ζουν τον... εφιάλτη στο δεύτερο ημίχρονο.

Δύο γκολ πέτυχε με πέναλτι ο Σαντιάγκο Σίλβα και τρία ο εκπληκτικός, Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες (φοβερό το 2ο), έτσι πλέον είναι μαζί στην κορυφή του πίνακα των σκόρερς με 6 τέρματα.

Το τελικό 6-0 διαμόρφωσε ο Χονάταν Κριστάλντο, ενώ η Βέλες διατηρήθηκε στην 2η θέση μαζί με την Αρσενάλ Σαραντί, 5 βαθμούς πίσω από την Εστουντιάντες.

Στην τρίτη αναμέτρηση της βραδιάς η Μπόκα Τζούνιορς πήρε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-1 επί της Τίγκρε, έχοντας λυτρωτή στο 86' τον Κριστιάν Τσάβες με σουτ έξω από την περιοχή.

Η Μπόκα είχε ανοίξει το σκορ με τον Ματίας Χιμένες στο 25' και οι γηπεδούχοι είχαν απαντήσει με το 5ο φετινό τέρμα του Ντένις Στρακουαλούρσι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή
Εστουντιάντες - Ολίμπο 2-0 (43' Γκαστόν Φερνάντες, 86' Ερνάν Λόπες)
Αρσενάλ Σαραντί - Μπάνφιλντ 1-0 (90' Μάουρο Ομπόλο)

Σάββατο
Ουρακάν - Ολ Μπόις 1-1 (93' Νταρίο Σοπλάν / 76' Χονάταν Φεράρι)
Λανούς - Σαν Λορένσο 2-0 (54' Γκονσάλο Καστιγιέχος, 62' πέν. Σίλβιο Ρομέρο)
Αρχεντίνος Τζούνιορς - Γοδόι Κρους 0-0
Νιούελς Ολντ Μπόις - Κίλμες 1-1 (30' Μάουρο Φορμίκα / 60' Ντανίλο Χέρλο)

Κυριακή
Ιντεπεντιέντε - Ράσινγκ Κλουμπ 1-0 (45'+1 Κριστιάν Μπάες)
Βέλες Σάρσφιλντ - Κολόν Σάντα Φε 6-0 (44' πέν. και 59' πέν. Σαντιάγκο Σίλβα, 55', 60' και 69' Χουάν Μανουέλ Μαρτίνες, 85' Χονάταν Κριστάλντο)
Τίγκρε - Μπόκα Τζούνιορς 1-2 (38' Ντένις Στρακουαλούρσι / 25' Ματίας Χιμένες, 86' Κριστιάν Τσάβες)

20. Χιμνάσια Λα Πλάτα 5

*Κάντε κλικ ΕΔΩ για υπερ-αναλυτική βαθμολογία (επιλέγοντας Αργεντινή & 1η κατηγορία)