MLS

Ο Κούτσιας ισοφάρισε στο 89' και "έκλεψε" τη νίκη από τον Γιακουμάκη που πέτυχε δύο γκολ στην ελληνική μάχη του MLS

Ο Γιώργος Κούτσιας με φανέλα της Σικάγο Φάιερ
Ο Γιώργος Κούτσιας με φανέλα της Σικάγο Φάιερ © 2023 PAUL BEATY / AP IMAGES

Ελληνικό χρώμα είχε η μάχη της Σικάγο Φάιερ με την Ατλάντα, με τον Γιώργο Γιακουμάκη να πετυχαίνει δύο όμορφα τέρματα και τον Γιώργο Κούτσια να του το χαλάει στο 89' ισοφαρίζοντας για την ομάδα του σε 3-3.

Ένα τρομερό θέαμα προσέφεραν οι Σικάγο Φάιερ και Ατλάντα σ' ένα ματς που μπήκαν έξι γκολ, εκ των οποίων το ένα αυτογκόλ και δόθηκαν δύο κόκκινες κάρτες.

Το ελληνικό στοιχείο ήταν έντονο, καθώς αγωνίστηκαν με τους γηπεδούχους ο Γιώργος Κούτσιας και ο Γιώργος Γιακουμάκης με την Ατλάντα και αμφότεροι υπήρξαν πρωταγωνιστές.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Γκάτμαν, αλλά η Σικάγο Φάιερ μέσα σε επτά λεπτά γύρισε το ματς με το αυτογκόλ του Πουράτα στο 42' και το γκολ του Σελασιά στο 49'.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης όμως, που πέρασε αλλαγή στο 46', έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ατλάντα με δύο τέρματα σε 10 λεπτά.

Αρχικά, ισοφάρισε 2-2 στο 55' με ωραίο διαγώνιο σουτ, και στο 65' έκανε το 3-2 , φτάνοντας τα οκτώ γκολ στο φετινό MLS.

Η Σικάγο Φάιερ όμως, δεν είχε πει την τελευταία της λέξη ακόμα και με ήρωα τον Γιώργο Κούτσια πήρε τον βαθμό ισοπαλίας στο 89', διαμορφώνοντας το 3-3.