ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ο Φουστέρ τα έχει 30 (τα γκολ)

Φουστέρ

Ο Νταβίδ Φουστέρ με το τέρμα που πέτυχε εναντίον του Ατρόμητου έφτασε τα 30 με τη φανέλα του Ολυμπιακού σε όλες τις διοργανώσεις. 100 συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες για τον Σιόβα (videos)

Στις 20 Αυγούστου του 2010 ο Ολυμπιακός ανακοίνωσε την απόκτηση του Νταβίδ Φουστέρ από την Βιγιαρεάλ για τα επόμενα τρία χρόνια με περίπου 1.5 κ. ευρώ.

Η μετακίνηση του Ισπανού άσου έφερε κάποια μουρμούρα εκείνη την περίοδο, καθώς ο 28άχρονος (τότε) άσος δεν είχε πολλές συμμετοχές σε "πρώτη ομάδα".

Τρία χρόνια αργότερα οι φίλοι του Ολυμπιακού (και όχι μόνο) πίνουν νερό στο όνομα του Φουστέρ, αφού ο 31άχρονος μεσοεπιθετικός μπορεί να μην εντυπωσιάζει με τον τρόπο που αγωνίζεται, όμως καταφέρνει και είναι κάτι παραπάνω χρήσιμος, σχεδόν, στα περισσότερα ματς με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Με το τέρμα που πέτυχε απέναντι στον Ατρόμητο ( ισοφάρισε σε 1-1 στο 51ο λεπτό σε ένα κρίσιμο σημείο) έφτασε τα 30 με τους πρωταθλητές Ελλάδας σε όλες τις διοργανώσεις σε σύνολο 97 συμμετοχών.

Καθόλου άσχημα για ποδοσφαιριστή που παίζει συνήθως στη μεσαία γραμμή.

Ας δούμε κάποια επιμέρους στοιχεία του Φουστέρ

Πρώτο γκολ: Εναντίον του Αστέρα Τρίπολης (3-0 25/9/2010)

Πρώτη ασίστ: Εναντίον του Ολυμπιακού Βόλου (3-1 2/10/2010)

Πρώτη κίτρινη κάρτα: Εναντίον της Κέρκυρας (2-0 9/1/2011)

Πρώτη φορά 2 γκολ: Εναντίον της ΑΕΛ (6-0 17/4/2011)

Πρώτο γκολ στο Τσάμπιονς Λιγκ: Εναντίον της Άρσεναλ (1-2 28/9/2011)

Πρώτο γκολ στο Κύπελλο: Εναντίον του Θρασύβουλου (3-0 11/1/2012)

Εκατοστάρης ο Σιόβας

Το παιχνίδι με τον Ατρόμητο ήταν σημαντικό για άλλον ένα ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού. Ο Λόγος για τον Δημήτρη Σιόβα που συμπλήρωσε 100 συμμετοχές στις επαγγελματικές κατηγορίες.