BUNDESLIGA

Ντόρτμουντ - Χοφενχάιμ 2-3: Ο Μπάιερ έκανε την ανατροπή και έβαλε φωτιά στη μάχη τετράδας

Οι παίκτες της Χοφενχάιμ πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στην Ντόρτμουντ για την Bundesliga 2023-2024 στο "Ζίγκναλ Ιντούνα Παρκ", Ντόρτμουντ | Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/MARTIN MEISSNER/AP IMAGES

Δύο γκολ του Μαξιμίλιαν Μπάιερ έφεραν τα πάνω κάτω στη Βεστφαλία κι έδωσαν στη Χοφενχάιμ τη νίκη με 3-2 επί της Ντόρτμουντ, που δεν κατάφερε να ξεφύγει από τη Λειψία.

Η Χοφενχάιμ πήρε σπουδαία νίκη στη Βεστφαλία κόντρα στην Ντόρτμουντ με 3-2 χάρη σε δύο γκολ του Μαξιμίλιαν Μπάιερ που έκανε την ανατροπή, για την 23η αγωνιστική της Bundesliga.

Ο Ιλάς Μπεμπού άνοιξε το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, όμως η Μπορούσια δεν πτοήθηκε και άρχισε να επιτίθεται και να κάνει τελικές κατά ριπάς. Στο 21ο λεπτό ο Ντόνιελ Μάλεν και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Νίκο Σλότερμπεκ έκανε την ανατροπή.

Οι Βεστφαλοί συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο 2ο μέρος, απειλούσαν και έφτασαν κοντά σε νέο γκολ, όμως μέσα σε ένα τρίλεπτο πάγωσαν από τα δύο απανωτά γκολ του Μπάιερ.

Ο Έντιν Τέρζιτς έριξε τρεις επιθετικούς έπειτα από τα γκολ του Μπάιερ, όμως κανείς εκ των Τζέιμι Μπάινο-Γκίτενς, Γιουσουφά Μουκοκό και Καρίμ Αντεγέμι δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Λεβερκούζεν - Μάιντς 2-1 (3' Τσάκα, 68' Άντρι / 7' Κορ)
  • Ουνιόν - Χαϊντενχάιμ 2-2 (43' Γκόζενς, 45+2' Σέφερ / 3' Ντόβενταν, 71' Μπέστε)
  • Γκλάντμπαχ - Μπόχουμ 5-2 (28' Ενγκουμού, 35' Βάιγκλ, 72' Ρέιτζ, 78' Σιμπάτσο, Ονοράτ 90+6' / 75' Χόφμαν, 87' Σλότερμπεκ)
  • Βέρντερ - Ντάρμστατ 1-1 (8' Ζίμερμαν / 33' Γιούστβαν)
  • Στουτγκάρδη - Κολωνία 1-1 (53' Μιλότ / 62' Μαρτέλ)
  • Μπάγερν - Λειψία 2-1 (56', 90+1' Κέιν / 70' Σέσκο)
  • Άιντραχτ - Βόλφσμπουργκ 2-2 (14' Μαξ, 90+2' Μαρμούς / 2' Λακρουά, 36' Μπέρενς)
  • Ντόρτμουντ - Χοφενχάιμ 2-3 (21' Μάλεν, 25' Σλότερμπεκ / 2' Μπεμπού, 61', 64' Μπάιερ)
  • Άουγκσμπουργκ - Φράιμπουργκ 2-1 (72' Ουντουοκάι, 81' Ένχελς / 19' πέν. Γκρίφο)