ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Λειψία - Ντόρτμουντ 1-3: Διπλό με πρωταγωνιστή τον Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πανηγυρίζει γκολ του στο Λειψία - Ντόρτμουντ
Ο Έρλινγκ Χάαλαντ πανηγυρίζει γκολ του στο Λειψία - Ντόρτμουντ AP PHOTO/MICHAEL SOHN

Η Ντόρτμουντ πήρε ένα σημαντικό διπλό στην έδρα της Λειψίας επικρατώντας με 3-1, με τον Χάαλαντ να είναι ο πρωταγωνιστής σκοράροντας δύο γκολ.

Η Ντόρτμουντ, η οποία είχε χάσει έδαφος στη μάχη του τίτλου στην Bundesliga, κατάφερε να πάρει σημαντικό διπλό στην έδρα της Λειψίας επικρατώντας με σκορ 1-3. Οι Βεστφαλοί βρέθηκαν έτσι στην 4η θέση με 28 πόντους και έχουν τρεις βαθμούς διαφορά από τους δεύτερους ταύρους.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε τέρματα, όμως χορτάσαμε γκολ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Το σκορ άνοιξε ο Σάντσο στο 55ο λεπτό με πλασέ, έπειτα από ασίστ-τακουνάκι από τον Ρόις.

Στη συνέχεια ήταν σειρά του Χάαλαντ να λάμψει. O Nορβηγός μετά από τις 21 Νοεμβρίου επέστρεψε στο σκοράρισμα. Οι Βεστφαλοί κυκλοφόρησαν ωραία την μπάλα, ο Σάντσο έβγαλε την σέντρα και ο Χάαλαντ με το κεφάλι έγραψε το 0-2 στο 71'.

Ο νεαρός Νορβηγός δεν έμεινε εκεί και στο 84ο λεπτό πέτυχε το τρίτο γκολ της Ντόρτμουντ. Ο Ρόις βρήκε ωραία τον Χάαλαντ στην κίνηση και εκείνος με απόλυτα σωστό τρόπο τελείωσε τη φάση.

Η Λειψία το μόνο που κατάφερε στην αναμέτρηση ήταν να μειώσει στο σκορ με τον Σόρλοθ στο 89ο λεπτό.

ΛΕΙΨΙΑ: Γκουλάτσι, Ορμπάν, Ουπαμεκάνο, Χάλστενμπεργ, Ανχελίνο, Χαϊντάρα (71' Χουάνγκ), Ζαμπίτσερ (61' Κλόστερμαν), Άνταμς, Φόρσμπεργκ (61' Σόρλοθ), Όλμο, Πόουλσεν (88' Σάμαρτζιτς)

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Μπίρκι, Μενιέ, Ακάντζι, Χούμελς, Γκερεϊρο, Βίτσελ (30' Τσαν), Ντιλεϊνι (69΄Ζαγκάντου), Σάντσο (85΄Τίγκες), Ρόις (85' Μπραντ), Ρέινα, Χάαλαντ

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 15ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Παρασκευή 8/1

Γκλάντμπαχ - Μπάγερν 3-2 (36', 45' Χόφμαν, 49' Νόιχαους - 20' πεν. Λεβαντόβσκι, 26' Γκορέτσκα)

Σάββατο 9/1

Λεβερκούζεν - Βέρντερ 1-1 (70' Σικ, 52' Τόπρακ)

Φράιμπουργκ - Κολωνία 5-0 (18' Ντεμίροβιτς, 39' Χέφλερ, 59' Σαλάι, 69' Λίενχαρτ, 79' Χέλερ)

Ουνιόν Βερολίνου - Βόλφσμπουργκ 2-2 (29' Μπέκερ, 52' Άντριτς / 10' Στέφεν, 65' Βέγκχορστ)

Σάλκε - Χόφενχαϊμ 4-0 (42', 57', 63' Χόουπ, 79' Χάριτ)

Μάιντς - Άιντραχτ Φρανκφούρτης 0-2 (24', 72' Σίλβα)

Λειψία - Ντόρτμουντ 1-3 (89' Σόρλοθ / 55' Σάντσο, 55', 71' Χάαλαντ)