ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΓΓΛΙΑΣ

Νότιγχαμ - Μπρίστολ Σίτι 5-3 πέν. (1-1): Αγχωτική πρόκριση στα προημιτελικά του FA Cup

Ο Μόργκαν Γκιμπς-Γουάιτ πανηγυρίζει γκολ του με την Νότιγχαμ κόντρα στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ | 30 Δεκεμβρίου 2023 @2023 RUI VIEIRA/AP IMAGES

Η Νότιγχαμ υπέταξε την Μπρίστολ Σίτι στη διαδικασία των πέναλτι έπειτα από δύο ισόπαλα παιχνίδια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του FA Cup.

Η Νότιγχαμ τα βρήκε σκούρα απέναντι στην Μπρίστολ Σίτι παρότι οι δύο ομάδες απέχουν μία κατηγορία και τελικά την απέκλεισε με 5-3 στα πέναλτι στη φάση των 16 του FA Cup.

Ο πρώτος αγώνας των δύο ομάδων είχε λήξει ισόπαλος χωρίς σκορ, αλλά ο επαναληπτικός στο "Σίτι Γκράουντ" άρχισε εντελώς διαφορετικά. Στο 8' ο Ντιβόκ Ορίγκι άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και έξι λεπτά αργότερα ο Τζέισον Νάιτ ισοφάρισε σε 1-1.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος για τις δύο ομάδες και καμία εξ αυτών δεν κατάφερε να βρει το γκολ που θα την έστελνε άμεσα στην επόμενη φάση. Το 90λεπτο ολοκληρώθηκε δίχως νικητή, κάτι που συνέβη και με τα επόμενα τριάντα λεπτά.

Το ζευγάρι οδηγήθηκε στα πέναλτι, με τον Ματ Τέρνερ που προτιμήθηκε του Οδυσσέα Βλαχοδήμου στα καρέ, να αποκρούει το πέναλτι του Σαμ Μπελ. Αυτή ήταν η διαφορά των δύο ομάδων, με τη Νότιγχαμ να επικρατεί με 5-3 και να κλείνει ραντεβού με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.