PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Τότεναμ 6-1: Μετέτρεψε το ντέρμπι σε περίπατο και εκτοξεύτηκε στο Champions League

@2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Η Νιούκαστλ δεν έδειξε έλεος και σμπαράλιασε με 6-1 την παραπαίουσα Τότεναμ, σημειώνοντας πέντε γκολ στα πρώτα 21 λεπτά, για να πανηγυρίσει μία τεράστια νίκη που απογειώνει τις πιθανότητές της για συμμετοχή στο Champions League της νέας σεζόν.

Μία Νιούκαστλ βγαλμένη από όνειρο συνάντησε το απόγευμα της Κυριακής (23/4) μία Τότεναμ που ζούσε έναν εφιάλτη και το αποτέλεσμα γράφτηκε με μεγάλα γράμματα στα βιβλία της ιστορίας της Premier League. Η ομάδα του Έντι Χάουι πέτυχε πέντε γκολ στα πρώτα 21 λεπτά τρελαίνοντας 50.000 οπαδούς της στο "Σεντ Τζέιμς Παρκ" και το φινάλε την βρήκε να πανηγυρίζει μία πολύ μεγάλη επιτυχία με σκορ 6-1 που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στο μεγάλο στόχο που δεν είναι άλλος από την επιστροφή της στους ομίλους του Champions League μετά από τη σεζόν 2002-03.

Οι Ίσακ και Γουίλοκ πανηγυρίζουν γκολ της Νιούκαστλ κόντρα στην Τότεναμ σε ματς της Premier League | 23 Απριλίου 2023 @2023 OWEN HUMPHREYS/PA VIA AP IMAGES

Το ματς

Ο αγώνας της Νιούκαστλ με την Τότεναμ είχε εξ ορισμού το χαρακτήρα του "τελικού" για μία θέση στο Champions League της νέας σεζόν, με τις καρακάξες να έχουν 56 βαθμούς και τα σπιρούνια 53, όμως στο χορτάρι η διαφορά των δύο ήταν χαωτική.

Η ομάδα του Έντι Χάουι μπήκε με το πόδι στο γκάζι και... ποδοπάτησε εκείνη του Στελίνι, με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στα 63 δευτερόλεπτα μετά από την σέντρα με σκόρερ τον Μέρφι, για να ακολουθήσει ένα άνευ προηγουμένου σόου.

Ο Ζοέλιντον έκανε το 2-0 στο 6ο λεπτό με πλασέ και ο Μέρφι έγραψε το 3-0 στο 9' με κεραυνό εκτός περιοχής που άφησε άγαλμα τον Λορίς, για να πάρει κατόπιν τη σκυτάλη ο Ίσακ και να ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε δυσθεώρητα ύψη, γράφοντας το 5-0 με δύο γκολ μέσα σε τρία λεπτά (19' 21').

Αυτό ήταν το δεύτερο ταχύτερο 5-0 στην ιστορία της Premier League (η Μάντσεστερ Σίτι είχε βάλει πέντε γκολ στην Γουότφορντ τον Σεπτέμβριο του 2019 στα πρώτα 18 λεπτά), με τους Λονδρέζους να βρίσκονται σε κατάσταση αποσύνθεσης και τον Στελίνι να αναγκάζεται να κάνει εσπευσμένα την πρώτη αλλαγή στο 23', περνώντας στον αγωνιστικό χώρο τον στόπερ Σάντσες αντί του μέσου Σαρ.

Το φινάλε του πρώτου μέρους βρήκε τους οπαδούς της Νιούκαστλ να αποθεώνουν την ομάδα τους λες και ήταν το φινάλε του ματς, με την Τότεναμ στον αντίποδα να προχωράει σε δεύτερη αλλαγή με την έναρξη του δευτέρου μέρους, με τον Φόρστερ να παίρνει τη θέση του Λορίς κάτω από την εστία της.

Στο 49ο λεπτό ο Χάρι Κέιν μείωσε σε 5-1 για να έχει κάτι να θυμάται η Τότεναμ από το ματς (το μοναδικό θετικό για αυτήν), με την Νιούκαστλ να σκοράρει πάντως και εκείνη στο δεύτερο μέρος, με τον Κάλουμ Γουίλσον να παίρνει τη θέση του Αλεξάντερ Ίσακ στο 66' και ένα λεπτό αργότερα να γράφει το 6-1.

Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Νιούκαστλ να μην καταφέρνει να επαναλάβει το 7-1 επί της Τότεναμ το 1996 (η πιο βαριά ήττα στην ιστορία των Λονδρέζων) αλλά να πανηγυρίζει στο φινάλε έναν ιστορικό θρίαμβο που την φέρνει στον προθάλαμο του Champions League μετά δύο γεμάτες δεκαετίες απουσίας.

Αξίζει δε να επισημανθεί πως το 6-1 συνιστά την μεγαλυτερη νίκη της στην Premier League μετά από τον Ιανουάριο του 2011 (5-0 κόντρα στην Γουέστ Χαμ), με την Τότεναμ στον αντίποδα να γνωρίζει την πιο βαριά ήττα της μετά από τον Δεκέμβριο του 2013 (0-5 από την Λίβερπουλ).

• ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ (70' Μανκίγιο), Φαμπιάν Σαρ (74' Λασέλς), Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες (70' Γκόρντον), Γουίλοκ, Μέρφι (66' Αλμιρόν), Ίσακ (66' Γουίλσον), Ζοέλιντον
  • ΤΟΤΕΝΑΜ: Λορίς (46' Φόρστερ), Πόρο, Ρομέρο, Ντάιερ, Πέρισιτς, Σκιπ, Παπέ Σαρ (23' Σάντσες), Χόιμπιεργκ, Κουλουσέβσκι (72' Ντανζούμα), Κέιν, Σον (83' Ρισάρλισον)

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Άρσεναλ - Σαουθάμπτον 3-3 (20' Μαρτινέλι, 88' Έντεγκααρντ, 90+1' Σακά / 1' Αλκαράς, 14' Γουόλκοτ, 66' Τσαλέτα-Τσαρ)
  • Φούλαμ - Λιντς 2-1 (58' Γουίλσον, 72' Περέιρα / 79' αυτ. Παλίνια)
  • Κρίσταλ Πάλας - Έβερτον 0-0
  • Λίβερπουλ - Νότιγχαμ 3-2 (47' 55' Ζότα, 70' Σαλάχ / 51' Νέκο Γουίλιαμς, 67' Γκιμπς-Γουάιτ)
  • Μπρέντφορντ - Άστον Βίλα 1-1 (65' Τόνι / 88' Λουίζ)
  • Λέστερ - Γουλβς 2-1 (37' πεν. Ιχεανάτσο, 75' Καστάνιε / 13' Κούνια)
  • Νιούκαστλ - Τότεναμ 6-1 (2' 9' Μέρφι, 6' Ζοέλιντον, 19' 21' Ίσακ, 67' Γουίλσον / 49' Κέιν)
  • Μπόρνμουθ - Γουέστ Χαμ 0-4 (5' Αντόνιο, 12' Πακετά, 43' Ράις, 72' Φορνάλς)

* Έχουν αναβληθεί οι αναμετρήσεις Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Τσέλσι και Μπράιτον - Μάντσεστερ Σίτι.