PREMIER LEAGUE

Νιούκαστλ - Έβερτον 2-1: Ο Κάλουμ Γουίλσον πίκρανε τα ζαχαρωτά

Ο Κάλουμ Γουίλσον κάνει το 1-0 για την Νιούκαστλ απέναντι στην Έβερτον με πέναλτι και πανηγυρίζει για την 7η αγωνιστική της Premier League.
Ο Κάλουμ Γουίλσον πανηγυρίζει το πρώτο του γκολ στο Νιούκαστλ - Έβερτον ALEX PANTLING/POOL VIA AP

Η Νιούκαστλ πήρε τη νίκη απέναντι στην Έβερτον με σκορ 2-1 χάρη σε δύο γκολ του Κάλουμ Γουίλσον. Για τρίτη σερί αγωνιστική έμειναν μακριά από το τρίποντο τα ζαχαρωτά. (VIDEO)

Έπειτα από δύο αγωνιστικές η Νιούκαστλ επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με σκορ 2-1 της Έβερτον για την 7η αγωνιστική της Premier League. Οι γηπεδούχοι είχαν πρωταγωνιστή τον Κάλουμ Γουίλσον που σκόραρε δύο τέρματα. Τα ζαχαρωτά φαίνεται να αντιμετωπίζουν προβλήματα, αφού για τρίτο σερί ματς αγνοούν τη νίκη.

Το πρώτο μέρος έκλεισε χωρίς γκολ, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η Νιούκαστλ πήρε το προβάδισμα. Ο Κάλουμ Γουίλσον στο 54' κέρδισε ένα πέναλτι, εκείνος ανέλαβε την εκτέλεση και στο 56ο λεπτό έγραψε το 1-0. Ο 28χρονος Άγγλος έφτασε στα 6 τέρματα στο πρωτάθλημα στο 84ο λεπτό.

Συγκεκριμένα, ο Φρέιζερ μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή της Έβερτον, ο Μίνα έβαλε το πόδι του η μπάλα κόντραρε και ο Γουίλσον από κοντά σημείωσε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν στο 90+1' με πλασέ του Κάλβερτ-Λιούιν, έπειτα από ασίστ του, έπειτα από σέντρα του Ιβόμπι που κόντραρε.

Νιούκαστλ: Ντάρλοου, Μέρφι, Σερ, Λασέλς, Φερνάντες, Λιούις, Λόνγκσταφ, Χέντρικ, Αλμιρόν (83' Χέιντεν), Γουίλσον (87' Κάρολ), Σεντ-Μαξιμέν (74' Φρέιζερ)

Έβερτον: Όλσεν, Ενκουνκού (69' Τοσούν), Κεν, Μίνα, Κένι (77' Ιβόμπι), Ντουκουρέ, Άλαν, Ντελφ, Γκόμες (60' Μπερνάρντ), Σίγκουρντσον, Κάλβερτ-Λιούιν

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 7ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 30 Οκτωβρίου

Γουλβς - Κρίσταλ Πάλας 2-0 (18' Νούρι, 27' Ποντένσε)

Σάββατο 31 Οκτωβρίου

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (28' Γουόκερ)

Μπέρνλι - Τσέλσι 0-3 (26' Ζιγές, 63' Ζουμά, 70' Βέρνερ)

Λίβερπουλ - Γουέστ Χαμ 2-1 (42' πεν. Σαλάχ, 85' Ζότα / 10' Φορνάλς)

Κυριακή 1 Νοεμβρίου

Άστον Βίλα - Σαουθάμπτον 3-4 (62' Μινγκς, 90+3' πεν. Γουότκινς, 90+7' Γκρίλις / 20' Βέστεργκααρντ, 33' 45' Γουόρντ-Πράουζ, 58' Ινγκς)

Νιούκαστλ - Έβερτον 2-1 (56', 84' Γουίλσον/ 90+1' Κάλβερτ - Λιούιν)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ (18:30)

Τότεναμ - Μπράιτον (21:15)