SUPER LEAGUE 2

Νίκη Βόλου - ΑΕΛ 1-2: Οι βυσσινί πήραν το τρίποντο δύο μήνες μετά και τερμάτισαν δεύτεροι

Στιγμιότυπο του Νίκη - ΑΕΛ από τον αγώνα στο Πανθεσσαλικό INTIME

Ο αγώνας της Νίκης Βόλου με την ΑΕΛ ολοκληρώθηκε τουλάχιστον δύο μήνες μετά, καθώς ο αγώνας διακόπηκε στις 7 Απριλίου λόγω των επεισοδίων στο Πανθεσσαλικό. Στα εναπομείναντα 40 λεπτά δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με τους βυσσινί να επικρατούν 2-1 και να τερματίζουν στη δεύτερη θέση.

Η διεξαγωγή του αγώνα μεταξύ Νίκη Βόλου και ΑΕΛ πέρασε από χίλια κύματα. Στις 7 Απριλίου ο αγώνας διακόπηκε στο 49ο λεπτό λόγω επεισοδίων μεταξύ των οπαδών των δύο ομάδων. Σε πρώτο βαθμό οι βυσσινί πήραν το ματς στα χαρτιά, όμως η Νίκη δικαιώθηκε στην επιτροπή Εφέσεων της ΕΠΟ και ο αγώνας ορίστηκε να διεξαχθεί εκ νέου.

Η διεξαγωγή του έγινε στις 20 Ιουνίου και σε άλλο γήπεδο (το Δημοτικό Στάδιο Νεάπολης Βόλου) και το σκορ έμεινε το ίδιο με αυτό του Πανθεσσαλικού (1-2). Σε εκείνο το παιχνίδι οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Τζιώρα στο 18ο λεπτό, όμως η ΑΕΛ έφερε τούμπα το ματς με δύο γκολ του Όγκμποε στο 41' και το 45+3'.

Στα εναπομείναντα 40 περίπου λεπτά (το ματς συνεχίστηκε από το 49ο λεπτό), οι δύο ομάδες είχαν ευκαιρίες για να σκοράρουν, με την ΑΕΛ να φτάνει πιο κοντά στο να σκοράρει όταν η προσπάθεια του Θωμαΐδη στο 55ο λεπτό σταμάτησε στο δοκάρι του Μπάγιτς.

Με αυτό το αποτέλεσμα η ΑΕΛ έμεινε στη δεύτερη θέση και η Νίκη Βόλου τερμάτισε στην τρίτη.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Τοπαλίδης, Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης, Γαβριηλίδης, Κριμιτζάς, Κάσσος, Κρητικός, Τζώρας

ΑΕΛ (Γκουτσίδης): Σουλούκος, Καλουκιτσίδης, Θ. Παπαγεωργίου, Ηλιάδης, Μαξιμένκο, Πλέγας, Κ. Παπαγωργίου, Θωμαϊδης, Ογκμπόε, Πεντρόσο, Μαυρίας