CLAUSURA

Νέα ματσάρα στο "Bombonera"

Η Μπόκα Τζούνιορς προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Λανούς του Γκαμπριέλ Σούρερ πήρε ισοπαλία με 2-2 σε ένα ακόμη super ματς στο "Bombonera". Πρώτη ήττα η Τίγκρε, στην κορυφή η Εστουδιάντες (videos)

Μπόκα Τζούνιορς και Λανούς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 2-2 στο "Bombonera", το οποίο για δεύτερη σερί φορά φιλοξένησε ένα καταπληκτικό ματς, μετά από το Μπόκα - Ιντεπεντίεντε 4-5, πριν δύο εβδομάδες.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2-0, αλλά η ομάδα του Γκαμπριέλ Σούρερ πήρε την ισοπαλία και σταμάτησε έστω το άσχημο σερί των 4 ηττών.

Σε 5 λεπτά 3 γκολ

Τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου ήταν συναρπαστικά, με τα πάντα να ξεκινούν με το μακρινό σουτ του Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, το οποίο εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ ο Αγκουστίν Μαρτσεσίν στο 39'.

Ο Ρικέλμε εκτέλεσε γρήγορα το κόρνερ με πάσα στον Πάμπλο Μόουτσε και αυτός με σέντρα-σουτ έπιασε εκτός θέσης τον Μαρτσεσίν και άνοιξε το σκορ στο 40' με ένα πανέμορφο γκολ.

Στο 42' ο Ρικέλμε χρίστηκε σκόρερ για 3η φορά φέτος κάνοντας το 2-0 με κοντινό σουτ, αφού είχε κάνει το "ένα-δύο" με τον Σαντιάγκο Σιλβά (πάσα με φανταστικό τακουνάκι ο Ουρουγουανός), το κοντρόλ έφυγε από τον Ρικέλμε, όμως η μπάλα του... στρώθηκε μετά το σουτ του Μόουτσε που κόντραρε.

Στο 43' η Λανούς μείωσε με την καρφωτή κεφαλιά του Μαριάνο Παβόνε, ο οποίος σκόραρε για 4η φορά στο πρωτάθλημα μετά την σέντρα από δεξιά του πρώην άσου της ΑΕΚ, Κάρλος Αράουχο (και όχι Αραούχο!).

Στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου λίγο έλειψε μάλιστα η Λανούς να ισοφαρίσει, καθώς στην αντεπίθεση ο Ντιέγκο Βαλέρι βγήκε τετ-α-τετ με τον Αγκουστίν Οριόν, αλλά ο πορτιέρο της Μπόκα τον νίκησε.

Ήρθε η ισοφάριση...

Στο 54' από προσπάθεια του Μάριο Ρεγκέιρο ο Παβόνε βγήκε τετ-α-τετ με τον Οριόν και ο τελευταίος έδιωξε σε κόρνερ με το πόδι.

Ο Ρεγκέιρο (πρώην παίκτης του Άρη) εκτέλεσε το κόρνερ, ο Οριόν έκανε κακή έξοδο και ο Πάολο Γκολτς με κεφαλιά ισοφάρισε σε 2-2.

Στο 59' ο Μάουρο Καμορανέσι σκόραρε από σέντρα του Αράουχο, πανηγύρισε έντονα, αλλά άδικα, καθώς ήταν σε θέση οφ-σάιντ και σωστά δεν μέτρησε το τέρμα.

Ο Κλεμέντε Ροντρίγκες στο 64' αποβλήθηκε με δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα επειδή... κάτι είπε στον διαιτητή και η Μπόκα έμεινε με 10 παίκτες, κλείστηκε ουσιαστικά στην άμυνά της εν συνεχεία και διατήρησε το 2-2.

Πρώτη ήττα για Τίγκρε & Αρουαμπαρένα

Την πρώτη της ήττα στο Clausura γνώρισε η Τίγκρε του Ροδόλδο Αρουαμπαρένα, καθώς έχασε με 0-1 στην έδρα της Αρσενάλ Σαραντί.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως από το 37' έπαιζαν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκαστόν Ντίας και είχαν πολλά παράπονα από την διαιτησία (όπως φαίνεται και από το video παρακάτω), ενώ αυτός που χάρισε την νίκη στην Αρσενάλ ήταν ο Γκιγέρμο Μπουρντίσο με κεφαλιά στο 65'.

Κορυφή η Εστουδιάντες

Την ήττα της Τίγκρε εκμεταλλεύτηκε η Εστουδιάντες, καθώς νίκησε με 2-1 στην έδρα της Αρχεντίνος Τζούνιορς και ανέβηκε στην κορυφή.

Μετά από δύο σερί νίκες η Ιντεπεντιέντε έχασε με 0-3 από την Κολόν Σάντα Φε, για την οποία σκόραρε ο Χοσέ Ερνέστο Τσεβαντόν (και όχι Σεβαντόν!), ο Ιβάν Μορένο ι Φαμπιανέσι (4ο γκολ για τον πρώην της Ξάνθης) και ο Λούκας Μούνι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 7ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Μπάνφιλντ - Ολ Μπόις 0-0

Σάββατο

Ατλέτικο Ραφαέλα - Σαν Λορένσο 2-1 (39' Φαμπρίσιο Φοντανίνι, 86' Σεμπαστιάν Καρέρα / 7' Κάρλος Μπουένο)

Μπελγκράνο - Σαν Μαρτίν 1-1 (93' Κλαούντιο Πέρες / 44' Κριστιάν Άλβαρες)

Ράσινγκ Κλουμπ - Ουνιόν Σάντα Φε 0-3 (1' αυτ. Μπρούνο Μαρτίνες, 19' Χόρχε Βελάσκες, 49' Ντιέγκο Χάρα)

Κυριακή

Αρχεντίνος Τζούνιορς - Εστουδιάντες 1-2 (27' Νικολάς Μπεράρδο / 4' Μάουρο Μποσέλι, 57' Ραούλ Ιμπέρμπια)

Κολόν Σάντα Φε - Ιντεπεντιέντε 3-0 (43' Ερνέστο Τσεβαντόν, 55' Ιβάν Μορένο ι Φαμπιανέσι, 61' Λούκας Μούνι)

Αρσενάλ Σαραντί - Τίγκρε 1-0 (66' Γκιγέρμο Μπουρντίσο)

Μπόκα Τζούνιορς - Λανούς 2-2 (40' Πάμπλο Μόουτσε, 42' Χουάν Ρομάν Ρικέλμε / 43' Μαριάνο Παβόνε, 55' Πάολο Γκολτς)