SERIE A

Νάπολι - Βερόνα 2-1: Ανατροπή στο τέλος και επιστροφή στη μάχη της 4ης θέσης

Ο Κβίτσα Κβαρατσχέλια με τη φανέλα της Νάπολι σε ντέρμπι κόντρα στην Ίντερ | 4 Ιανουαρίου 2023 @2023 LUCA BRUNO/AP IMAGES

Η Νάπολι τα χρειάστηκε κόντρα στη Βερόνα, όμως έφτασε στη νίκη 2-1 με ανατροπή στο τέλος κι επέστρεψε στη μάχη της τετράδας.

Η Νάπολι έφερε τα πάνω κάτω στο τέλος, αλλά πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης με 2-1 επί της Βερόνα για την 23η αγωνιστική της Serie A κι επέστρεψε στη μάχη της τετράδας.

Οι απουσίες κόστισαν στους "παρτενοπέι", που ήταν αρκετά υποτονικοί και δεν κατάφεραν να κυριαρχήσουν. Η ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι κρατούσε το μηδέν μέχρι το 2ο μέρος, όταν το παιχνίδι πήρε ρυθμό και όλα έγιναν πιθανά.

Ακόμα και να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι, που το κατάφεραν με τον Ντιέγκο Κόπολα στο 72ο λεπτό, προκαλώντας ανησυχία στο "Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα", αφού η Νάπολοι όδευε για τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Βάλτερ Ματσάρι είχε κάνει κίνηση ματ στο 62', ρίχνοντας στο ματς τον μέχρι προ εβδομάδων αστέρα της Βερόνα, Σιρίλ Ενγκόνγκ. Ο Βέλγος ισοφάρισε στο 79' με το πρώτο τέρμα του στους "παρτενοπέι" και οκτώ λεπτά αργότερα ο ο Χβίτσα Κβαρατσχέλια ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Λέτσε - Φιορεντίνα 3-2 (17' Ουντέν, 90' Πίκολι, 90+2' Ντόργκου / 50' Μαντράγκορα, 67' Μπελτράν)
  • Έμπολι - Τζένοα 0-0
  • Ουντινέζε - Μόντσα 0-0
  • Φροζινόνε - Μίλαν 2-3 (24' πέν. Σοουλέ, 65' Ματσιτέλι / 17' Ζιρού, 72' Γκάμπια, 81' Γιόβιτς)
  • Μπολόνια - Σασουόλο 4-2 (24' Ζιρκζέ, 73' Φαμπιάν, 83' Φέργκιουσον, 86' Σαλεμάκερς / 13' Θόρστβεντ, 34' Βολπάτο)
  • Τορίνο - Σαλερνιτάνα 0-0
  • Νάπολι - Βερόνα 2-1 (79' Ενγκόνγκ, 87' Κβαρατσχέλια / 72' Κόπολα)
  • 04/02 19:00 Αταλάντα - Λάτσιο
  • 04/02 21:45 Ίντερ - Γιουβέντους
  • 05/02 21:45 Ρόμα - Κάλιαρι