SERIE A

Νάπολι - Σπέτσια 1-2: Κάζο για τους παρτενοπέι

Ο Ίρβινχ Λοσάνο στην αναμέτρηση της Νάπολι με τη Λάτσιο
Ο Ίρβινχ Λοσάνο στην αναμέτρηση της Νάπολι με τη Λάτσιο ALESSANDRO GAROFALO/LAPRESSE VIA AP

Η Νάπολι προηγήθηκε με τον Πετάνια στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα, αλλά η Σπέτσια των δέκα παικτών έφτασε στην ανατροπή και την εκτός έδρας νίκη (1-2) με τα γκολ τον Ενζολά και Πομπέγκα.

Συνέχισε τις κακές επιδόσεις εντός έδρας η Νάπολι. Οι παρτενοπέι μετρούν τέσσερις νίκες, μία ισοπαλία και πλέον τρεις ήττες στο Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα.

Μάλιστα η ομάδα στην οποία είναι προπονητής ο Τζενάρο Γκατούζο και αγωνίζεται (έπαιξε σε όλο το ματς) ο Κώστας Μανωλάς άνοιξε το σκορ με τον Αντρέα Πετάνια στο 58ο λεπτό, ο οποίος βρήκε δίχτυα λίγο μετά από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο.

Το ανόητο πέναλτι που έκανε ο Φαμπιάν Ρουίθ - ο Μανωλάς ήλεγχε τη φάση - έδωσε την ευκαιρία στον Ενζολά να ισοφαρίσει με εκτέλεση πέναλτι.

Σαν να μην έφτανε αυτό για τη Νάπολι, η Σπέτσια έφυγε με τη νίκη (1-2) από τη Νάπολη αν και από το 77ο λεπτό έπαιζε με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω αποβολής του Ισμάιλι με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Πομπέγκα στο 82ο λεπτό νίκησε τον Οσπίνα και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΝΑΠΟΛΙ (Τζενάρο Γκατούζο): Οσπίνα, Ντι Λορέντσο, Μανωλάς, Μακσίμοβιτς, Ρουί, Ρουίθ (85' Γιορέντε), Μπακαγιοκό (76' Ελμάς), Πολιτάνο (53' Πετάνια), Ζελίνσκι (76' Λομπότκα), Ινσίνιε, Λοσάνο.

ΣΠΕΤΣΙΑ (Βιντσέντσο Ιταλιάνο): Προβεντέλ, Βινιάλι, Ισμάιλι, Τέρτσι, Μαρκίτσα (90' Ράμος), Ντεϊόλα (46' Πομπέγκα), Αγκουμέ, Ματζόρε (90' Σαπονάρα), Αρντίλα (46' Γκιάσι), Φαρίας (79' Έρλιτς), Ενζολά.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ & ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ 16ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Κάλιαρι - Μπενεβέντο 1-2 (20' Ζοάο Πέδρο / 41' Ζάου, 44' Τουία)

Αταλάντα - Πάρμα 3-0 (15' Μουριέλ, 49' Σαπάτα, 61' Γκόζενς)

Κροτόνε - Ρόμα 1-3 (71' Γκόλεμιτς / 8', 29' Μπόρχα Μαγιοράλ, 35' πεν. Μχιταριάν)

Λάτσιο - Φιορεντίνα 2-1 (6' Καϊσέδο, 75' Ιμόμπιλε / 88' πεν. Βλάχοβιτς)

Μπολόνια - Ουντινέζε 2-2 (19' Τομιγιάσου, 40' Σβάνμπεργκ / 34' Περέιρα, 90+2' Αρσλάν)

Σαμπντόρια - Ίντερ 2-1 (23' πεν. Καντρέβα, 38' Κεϊτά, 65' Ντε Φράι)

Σασουόλο - Τζένοα 2-1 (52' Μπογκά, 83' Ρασπαντόρι / 64' Σομουρόντοβ)

Τορίνο - Βερόνα 1-1 (84' Μπρεμέρ / 64' Ντιμάρκο)

Νάπολι - Σπέτσια 1-2 (58' Πετάνια / 67' πεν. Ενζολά, 82' Πομπέγκα)

Μίλαν - Γιουβέντους (21:45)