SERIE A

Νάπολι - Σαμπντόρια 3-0: "Καθάρισε" σ' ένα λεπτό

Napoli forward Lorenzo Insigne celebrates after scoring during the Champions League, group C soccer match between Napoli and Liverpool, at the San Paolo Stadium in Naples, Italy, Wednesday, Oct. 3, 2018. Napoli won 1-0. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Η Νάπολι επέστρεψε στις νίκες μετά την ισοπαλία στο Μιλάνο, επικρατώντας 3-0 στο "Σαν Πάολο" της Σαμπντόρια χάρη στα γκολ τον Αρκάντιους Μίλικ και Λορέντζο Ινσίνιε μέσα σ' ένα λεπτό (25' και 26') και τον Βέρντι με πέναλτι να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Η λευκή εκτός έδρας ισοπαλία με τη Μίλαν, την άφησε ακόμη πιο πίσω στο κυνήγι της Γιουβέντους. Άφησε, ωστόσο, και η ίδια πίσω της αυτό το ανεπιτυχές αποτέλεσμα κι επέστρεψε στις νίκες.

Η Νάπολι υποδέχθηκε τη Σαμπντόρια στο "Σαν Πάολο" και τη νίκησε 2-0. Κράτησε απαραβίαστη την εστία του Μερέτ από τον πρώτο σκόρερ της Serie A, Φάμπιο Κουαλιαρέλα, άνοιξε το σκορ με τον Αρκάντιους Μίλικ στο 25' και "καθάρισε" μέσα σε ένα λεπτό.

Ο Λορέντζο Ινσίνιε στο 26ο διεύρυνε το προβάδισμα των "παρτενοπέι". Το τελικό σκορ στην αναμέτρηση της Νάπολης διαμόρφωσε μ' εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Σιμόνε Βέρντι στο 89ο λεπτό.

ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Χίσαϊ, Μακσίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Μάριο Ρουί, Αλάν, Χάμσικ (74' Ντιαουαρά), Καγιεχόν, Ζελίνσκι, Ινσίνιε (83' Βέρντι), Μίλικ (90' Ουνάς).

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεζίνσκι, Άντερσεν, Κόλεϊ, Μούρου, Λινέτι, Έκνταλ (73' Βιέιρα), Γιάνκτο, Ραμίρες (54' Σαπονάρα), Ντεφρέλ (60' Γκαμπιαντίνι), Κουαλιαρέλα.