SERIE A

Νάπολι - Λάτσιο 5-2: Με πεντάρα κοντά στην τετράδα

Ο Λορέντζο Ινσίνιε στην αναμέτρηση της Ρόμα με την Νάπολι
Ο Λορέντζο Ινσίνιε στην αναμέτρηση της Ρόμα με την Νάπολι © 2021 GREGORIO BORGIA/ASSOCIATED PRESS

Η Νάπολι επικράτησε θριαμβευτικά 5-2 της Λάτσιο για την 32η αγωνιστική της Serie A και βρίσκεται στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League της επόμενης περιόδου.

Μία σημαντική νίκη πανηγύρισε η Νάπολι, η οποία επικράτησε 5-2 της Λάτσιο για την 32η αγωνιστική της Serie A. Οι παρτενοπέι ανέβηκαν στους 63 πόντους και είναι στο -2 από τις θέσεις που οδηγούν στο Champions League. Από την άλλη, οι αετοί έμειναν στους 58 πόντους και βρίσκονται μακριά από την πρώτη τετράδα.

Το σκορ άνοιξε στο 7ο λεπτό ο Ινσίνιε με εκτέλεση πέναλτι. Ο Μανωλάς ήταν εκείνος που κέρδισε το πέναλτι, έπειτα από ένα χτύπημα του Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς στο κεφάλι του. Στο 12' οι γηπεδούχοι έγραψαν το 2-0 με ωραίο σουτ του Πολιτάνο από τα δεξιά της περιοχής.

Στο ξεκίνημα του ημιχρόνου ο Μανωλάς δέχθηκε σκληρό μαρκάρισμα από τον Ιμόμπιλε, ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα. Στο 53ο λεπτό έγινε το 3-0 με τρομερό κρεμαστό σουτ του Ινσίνιε στα όρια της μεγάλης περιοχής.

Οι παρτενοπέι δεν σταμάτησαν και ο Ντρις Μέρτενς στο 65' πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ με εκτέλεση στην κίνηση εκτός περιοχής, έπειτα από μπαλιά του Ζιελίνκσι.

Η Λάτσιο αντέδρασε με τον Τσίρο Ιμόμπιλε να μειώνει με ένα ωραίο σουτ στο 70' και τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς να γράφει το 4-2 στο 74' με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 80ο λεπτό ο Βίκτορ Οσιμέν διαμόρφωσε το τελικό 5-2.

Νάπολι: Μερέτ, Χισάι, Κουλιμπαλί, Μανωλάς (71' Ραχμάνι), Ντι Λορέντζο, Μπακαγιόκο (89' Λομπότκα), Ρουίζ, Ινσίνιε, Ζιελίνκσι (82' Ελμάς), Πολιτάνο (71' Λοσάνο), Μέρτενς (72' Οσιμέν)

Λάτσιο: Ρέινα, Μάρουσιτς, Ατσέρμπι, Ράντου, Λατσάρι, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (83' Ακπρό), Λέιβα (58' Κατάλντι), Αλμπέρτο (64' Περέιρα), Φαρές (65' Λούλιτς), Κορέα, Ιμόμπιλε (83' Μουρίκι)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 32ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Τρίτη 20 Απριλίου

Βερόνα - Φιορεντίνα 1-2 (72' Σαλσέδο / 45+2' πεν. Βλάχοβιτς, 65' Κάσερες)

Τετάρτη 21 Απριλίου

Μίλαν - Σασουόλο 1-2 (30' Τσαλχάνογλου / 76', 83' Ρασπαντόρι)

Μπολόνια - Τορίνο 1-1 (25' Μπάροου / 58' Μαντράγκορα)

Κροτόνε - Σαμπντόρια 0-1 (53' Κουαλιαρέλα)

Τζένοα - Μπενεβέντο 2-2 (11' 21' Πάντεφ / 5' πεν. Βιόλα, 15' Λαπαντούλα)

Γιουβέντους - Πάρμα 3-1 (43' 47' Σάντρο, 68' Ντε Λιχτ / 25' Μπρούγκμαν)

Σπέτσια - Ίντερ 1-1 (12' Φαρίας / 39' Πέρισιτς)

Ουντινέζε - Κάλιαρι 0-1 (55' πεν. Πέδρο)

Πέμπτη 22 Απριλίου

Ρόμα - Αταλάντα 1-1 (75' Κρισάντε / 26' Μαλινόβσκι)

Νάπολι - Λάτσιο 5-2 (7', 53' Ινσίνιε, 12' Πολιτάνο, 65' Μέρτενς, 80' Οσιμέν / 70' Ιμόμπιλε, 74' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Πατήστε εδώ και δείτε αναλυτική βαθμολογία στην Ιταλία και σε άλλα πρωταθλήματα.

Photo credits: © 2021 Gregorio Borgia/Associated Press