SERIE A

Βερόνα - Φιορεντίνα 1-2: Σημαντικό διπλό για τους "βιόλα"

Οι παίκτες της Φιορεντίνα πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Γιουβέντους
Οι παίκτες της Φιορεντίνα πανηγυρίζουν τη νίκη επί της Γιουβέντους AP IMAGES

Η Φιορεντίνα πήρε ένα σημαντικό διπλό εκτός έδρας κόντρα στη Βερόνα επικρατώντας με 2-1 και ξέφυγε από τη ζώνη υποβιβασμού στη Serie A.

Μια σπουδαία νίκη και μάλιστα εκτός έδρας πήρε η Φιορεντίνα επί της Βερόνα με 2-1 και με το τρίποντο αυτό ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού στη Serie A. Η αναμέτρηση των δύο ομάδων άνοιξε την αυλαία της 32ης αγωνιστικής και ουσιαστικά δίνει τη δυνατότητα στους "βιόλα" να ατενίζουν με μεγαλύτερη αισιοδοξία τη συνέχεια.

Η Φιορεντίνα ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και πήρε το προβάδισμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βλάοβιτς. Στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα στο 65' ο Καθέρες διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και το μόνο που κατάφερε η Βερόνα ήταν να μειώσει στο 72' με τον Σαλσέδο.