SERIE A

Νάπολι - Φροζινόνε 2-2: Ο Κεντίρα έσβησε το όνειρο των παρτενοπέι για το Champions League

Απογοητευμένοι οι παίκτες της Νάπολι μετά από ισοπαλία στο Champions League κόντρα στην Ουνιόν | 8 Νοεμβρίου 2023 @2023 GREGORIO BORGIA/AP IMAGES

Η Νάπολι προηγήθηκε δύο φορές στο "Μαραντόνα" όμως η μαχητική Φροζινόνε απάντησε ισάριθμες με τον Κεντίρα, για να πάρει χρυσό βαθμό στη μάχη που δίνει για παραμονή και να κόψει δύο πολύτιμους από τους παρτενοπέι στην κούρσα της τετράδας.

Η επιβλητική εκτός έδρας νίκη με 4-2 επί της Μόντσα γέννησε ελπίδες τους ανθρώπους της Νάπολι όμως αυτές δεν κράτησαν για πολύ. Για την ακρίβεια, μόλις μία εβδομάδα, με την Φροζινόνε να αποσπά ισοπαλία 2-2 στο "Ντιέγκο Μαραντόνα" για την 32η αγωνιστική της Serie A και να αφήνει την ομάδα του Καλτσόνα πολύ πίσω, στη μάχη για την έξοδο στο Champions League.

Το πρώτο μέρος βρήκε τους παρτενοπεί να προηγούνται στο 16ο λεπτό με τον Πολιτάνο και να πανηγυρίζουν στο μισάωρο την απόκρουση πέναλτι του Σουλέ από τον Μερέτ, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν και πλήγωσαν τους πρωταθλητές αφότου οι δύο ομάδες επέστρεψαν στον αγωνιστικό χώρο μετά από την ανάπαυλα.

Στο 50ο λεπτό ο Κεντίρα εκμεταλλεύτηκε μία ασταθή επέμβαση του Μερέτ για να φέρει το ματς στα ίσα (1-1) ενώ στο 73' έκανε εκ νέου ζημιά στην Νάπολι, αφού σκόραρε με κεφαλιά για το τελικό 2-2, απαντώντας στο γκολ του Όσιμεν δέκα λεπτά πιο νωρίς.

• ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Έστιγκαρντ, Ρούι, Ανγκισά (85' Σιμεόνε), Λομπότκα, Ζιελίνσκι (78' Καγιούστε), Πολιτάνο (77' Ρασπαντόρι), Όσιμεν, Κβαρατσχέλια
  • ΦΡΟΖΙΝΟΝΕ: Τουράτι, Οκόλι, Ρομανιόλι, Λιρόλα, Τζορτέα, Μπαρενετσέα, Ματσιτέλι, Βαλέρι, Σουλέ (78' Σεκ), Μπρεσιανίνι (78' Ρεϊνιέρ), Κεντίρα

Τα αποτελέσματα της 32ης αγωνιστικής

• Λάτσιο - Σαλερνιτάνα 4-1 (7', 35' Άντερσον, 14' Βεσίνο, 87' Ίσακσον / 16' Τσαουνά)
  • Λέτσε - Έμπολι 1-0 (89' Σανσόνε)
  • Τορίνο - Γιουβέντους 0-0
  • Μπολόνια - Μόντσα 0-0
  • Νάπολι - Φροζινόνε 2-2 (16' Πολιτάνο, 63' Όσιμεν / 50' 73' Κεντίρα)
  • 14/04 16:00 Σασουόλο - Μίλαν
  • 14/04 19:00 Ουντινέζε - Ρόμα
  • 14/04 21:45 Ίντερ - Κάλιαρι
  • 15/04 19:30 Φιορεντίνα - Τζένοα