LIGUE 1

Μπρεστ - Παρί 1-2: Ο Εμπαπέ έσωσε τα προσχήματα στις καθυστερήσεις

Ο Κιλιάν Εμπαπέ της Παρί πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ναντ για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Παρκ ντε Πρενς", Παρίσι | Σάββατο 4 Μαρτίου 2023 © 2023/AURELIEN MORISSARD/AP IMAGES

Ένα γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στις καθυστερήσεις έδωσε στην Παρί τη νίκη με 2-1 απέναντι στην Μπρεστ, ύστερα από τον αποκλεισμό της από το Champions League.

Η Παρί έκανε τα εύκολα δύσκολα, αλλά τελικά έφτασε στη νίκη 2-1 στην έδρα της Μπρεστ χάρη σε γκολ του Κιλιάν Εμπαπέ στις καθυστερήσεις, με συνέπεια να διατηρήσει την απόσταση στη μάχη τίτλου της Ligue 1 έπειτα από 27 αγωνιστικές.

Οι πρωταθλητές Γαλλίας προέρχονταν από ακόμα έναν πρόωρο αποκλεισμό στο Champions League και επιχείρησαν να απαλύνουν την απογοήτευση με ένα θετικό αποτέλεσμα, όμως η ομάδα του Ερίκ Ρουά είχε διαφορετικές διαθέσεις και δη ο τερματοφύλακας Μάρκο Μπιζότ. Ο Ολλανδός έκανε ορισμένες εντυπωσιακές επεμβάσεις (και όταν δεν τα κατάφερε στο 11' είχε τη βοήθεια του δοκαριού) και κράτησε το μηδέν μέχρι το 37'.

Σε μία αναμπουμπούλα, ο Κάρλος Σολέρ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως η χαρά των φιλοξενουμένων κράτησε έξι λεπτά. Σε μια αντεπίθεση, ο Φρανκ Ονορά από κοντά ισοφάρισε σε 1-1 κι έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια χωρίς προβάδισμα.

Στο 2ο μέρος, ο Κριστόφ Γκαλτιέ επέμεινε με τους Εμπαπέ και Λιονέλ Μέσι στην επίθεση, αφού δεν είχε τον τραυματία Νεϊμάρ και δεν εμπιστεύτηκε τον Ουγκό Εκιτικέ. Στα τελευταία λεπτά, η μπάλα πήγαινε πάνω κάτω μέχρι το 90+1', όταν σε μια αντεπίθεση ο Μέσι έβγαλε τον Εμπαπέ σε τετ α τετ, αυτός πέρασε τον Μπιζότ και σε κενή εστία έγραψε το 2-1.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Λιλ - Λιόν 3-3 (46', 61' πέν., 79' πέν. Ντέιβιντ / 64' Μπαρκολά, 83', 89' Λακαζέτ)
  • Οσέρ - Ρεν 0-0
  • Μπρεστ - Παρί 1-2 (43' Ονορά / 37' Σολέρ, 90+1' Εμπαπέ)
  • 12/03 14:00 Κλερμόν - Λανς
  • 12/03 16:00 Αζαξιό - Μονπελιέ
  • 12/03 16:00 Ανζέ - Τουλούζ
  • 12/03 16:00 Λοριάν - Τρουά
  • 12/03 16:00 Ναντ - Νις
  • 12/03 18:05 Μονακό - Ρεμς