CHAMPIONS LEAGUE

Μπράγκα - Νάπολι 1-2: Το αυτογκόλ του Νιακατέ γλίτωσε τους Ιταλούς στο 88'

Οι παίκτες της Νάπολι πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Μπράγκα για τη φάση των ομίλων του Champions League 2023-2024 στο "Μουνισιπάλ", Μπράγκα | Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου 2023 © 2023/LUIS VIEIRA/AP IMAGES

Η Μπράγκα ισοφάρισε με τον Μπρούμα στο 84', όμως δεν πανηγύρισε τον βαθμό της ισοπαλίας, αφού ο Σικού Νιακατέ με αυτογκόλ λίγο αργότερα έδωσε τη νίκη στη Νάπολι με 2-1 στον 3ο όμιλο του Champions League.

Η Νάπολι άρχισε με ιδανικό τρόπο την πορεία της στον 3ο όμιλο του Champions League, αφού επικράτησε με 2-1 της Μπράγκα στην Πορτογαλία και έπιασε τη Ρεάλ στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι "παρτενοπέι" προσπάθησαν εξ αρχής να πάρουν κεφάλι στο σκορ και απείλησαν κυρίως με τον Βίκτορ Όσιμεν. Ο Νιγηριανός είχε και δοκάρι έπειτα από απόκρουση του Ματέους, ο οποίος ήταν κομβικός στα πρώτα λεπτά για τους γηπεδούχους.

Η Μπράγκα επιχειρούσε να επιτεθεί με μακρινές μπαλιές, όμως οι φιλοξενούμενοι κέρδιζαν κάθε μονομαχία κι έτσι η απειλή των Πορτογάλων ήταν μηδαμινή, αφού δεν προσέγγιζαν την εστία του Άλεξ Μερέτ.

Στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους, ο Όσιμεν που δεν κατάφερνε να χριστεί σκόρερ πήρε απόφαση να γίνει δημιουργός και έβγαλε στον Τζιοβάνι ντι Λορέντζο που με βολέ άνοιξε το σκορ και απένειμε δικαιοσύνη για τη μέχρι εκείνη τη στιγμή εικόνα.

Στο 2ο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε. Η Νάπολι είχε τον πρώτο λόγο και ήταν αυτή που δημιουργούσε τις μεγάλες στιγμές στον αγωνιστικό χώρο, όμως αποτύγχανε να νικήσει τον Ματέους.

Οι αλλαγές των δύο προπονητών δεν επηρέασαν την εξέλιξη του αγώνα, μέχρι τα τελευταία λεπτά, όταν ήρθαν τα πάνω κάτω στο "Μουνισιπάλ".

Στο 84ο λεπτό κι έπειτα από φάση διαρκείας, ένα γέμισμα στην περιοχή της Νάπολι βρήκε τον Μπρούμα να πιάνει κεφαλιά προς τα πίσω και να νικάει τον Μερέτ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Το γκολ δεν έμελε να είναι το τελευταίο του αγώνα, αφού στο 88' ο Σικού Νιακατέ με αυτογκόλ έδωσε ξανά προβάδισμα στους πρωταθλητές Ιταλίας, το οποίο αυτήν τη φορά κατάφεραν να κρατήσουν, αλλά με άγχος λόγω δοκαριού του Πίζι στις καθυστερήσεις.

• ΜΠΡΑΓΚΑ: Ματέους, Γκόμεθ, Φόντε, Νιακατέ, Μπόρχα (85' Μαρίν), Καρβάλιο (67' Σαλασάρ), Αλ Μουσρατί, Τζαλό (77' Μπανζά), Ρ. Όρτα, Μπρούμα, Ρουίθ (86' Πίζι)
  • ΝΑΠΟΛΙ: Μερέτ, Ντι Λορέντζο, Ραχμάνι (13' Έστιγκαρντ), Ζεζούς, Ολιβέρα, Ζαμπό Ανγκισά, Λομπότκα, Ζιελίνσκι (90' Νατάν), Πολιτάνο (67' Ρασπαντόρι), Όσιμεν (90' Σιμεόνε), Κβαρατσχέλια (66' Έλμας)