PREMIER LEAGUE

Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1: Απέδρασε από το Turf Moor με την γκολάρα του Φερνάντες

PRINT SCREEN

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έψαχνε μία νίκη βάλσαμο στο Turf Moor για να δώσει τέλος στο σερί αρνητικών αποτελέσματων και την βρήκε, με τον Φερνάντες να υπογράφει το 1-0 για τους κόκκινους διαβόλους επί της Μπέρνλι με φανταστικό μονοκόμματο σουτ.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ταξίδεψε στο Μπέρνλι κουβαλώντας ως (βαριά και ασήκωτα) βαρίδια τις τρεις διαδοχικές ήττες από Άρσεναλ, Μπράιτον και Μπάγερν αλλά το φινάλε της αναμέτρησής της με τους κλάρετς, την βρήκε να χαμογελάει. Αν και δεν έθελξε με την απόδοσή της, βρήκε τη νίκη που χρειαζόταν επιτακτικά, με το γκολ παγκόσμιας κλάσης του Μπρούνο Φερνάντες στο 45ο λεπτό και απέδρασε με ένα σημαντικό τρίποντο από άποψη ουσίας και ψυχολογίας.

Αυτό ήταν μόλις το δεύτερο ματς από την αρχή της σεζόν που κράτησε ανέπαφη την εστία της (όπως και στην εντός έδρας πρεμιέρα με την Γουλβς) με τον αρχηγό της, Φερνάντες, να καμαρώνει για το γεγονός πως είτε έχει σκοράρει είτε έχει βγάλει ασίστ απέναντι στις 22 από τις 24 ομάδες που έχει αντιμετωπίσει στην Premier League (με εξαίρεση την Σέφιλντ και την Νόριτς).

Το ματς

Η Μπέρνλι μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο 20λεπτο έφερε σε αρκετά άβολη θέση την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, φτάνοντας δύο φορές κοντά στο γκολ.

Πρωταγωνιστής ήταν ο Αμντουνί, με τον Ονανά να αποκρούει δύσκολα την σκαστή κεφαλιά του στο 10ο λεπτό και επτά λεπτά αργότερα ο Ελβετός να βρίσκεται απέναντι στον Καμερουνέζο γκολκίπερ μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Ράμσεϊ, για να στείλει τη μπάλα στη ρίζα του αριστερού δοκαριού με το διαγώνιο πλασέ του.

Οι παίκτες του Τεν Χαχ (κατέβασε ενδεκάδα με βασικούς τους Έβανς, Ρεγκιλόν και Μετζμπρί) είχαν και εκείνοι τη δική τους καλή στιγμή μέχρι το ημίωρο, με τον Έβανς να σκοράρει με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Ρεγκιλόν αλλά το γκολ να μη μετράει από τη στιγμή που ο εκτεθειμένος Χόιλουντ εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του γκολκίπερ Τράφορντ (ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ).

Τα πρώτα 35 λεπτά βρήκαν τους γηπεδούχους να έχουν κατοχή 62% και να συνεχίζουν να βγάζουν καλύτερη εικόνα, παίζοντας ορθολογικά και κερδίζοντας τις περισσότερες διεκδικήσεις μπάλας, όμως στο 45' μίλησε για λογαριασμό της Γιουνάιτεντ η κλάση του Μπρούνο Φερνάντες.

Ο Έβανς επιχείρησε 35άρα μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Μπέρνλι και ο Πορτογάλος κινήθηκε κάθετα, για να βρει τη μπάλα χωρίς αυτή να σκάσει στο έδαφος και να γράψει το 0-1 με εκπληκτικό διαγώνιο σουτ.

Το γκολ αυτό όχι απλά έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με εντελώς διαφορετικά συναισθήματα αλλά επηρέασε σε υπερθετικό βαθμό και την εξέλιξη του αγώνα στο δεύτερο μέρος, με τους παίκτες του Βενσάν Κομπανί να έχουν διάθεση και ένταση μεν αλλά όχι φαντασία και ιδέες στο παιχνίδι τους, με την Γιουνάιτεντ να υπερασπίζεται το προβάδισμά της χωρίς ο Ονανά να χρειαστεί να ζοριστεί ιδιαίτερα.

Οι Ράσφορντ και Φερνάντες θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και ένα δεύτερο γκολ για για να δώσουν ακόμη μεγαλύτερη αίγλη στη νίκη της Γιουνάιτεντ, η οποία ωστόσο ήταν ιδιαιτέρως σημαντική -έστω και με το 1-0- αφού μαλακώνει λίγο τις πληγές της που άνοιξαν από τις τρεις ήττες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της Premier League.

• ΜΠΕΡΝΛΙ: Τράφορντ, Ρόμπερτς, Αλ-Νταχίλ, Μπάγερ, Τέιλορ, Κάλεν, Μπράουνχιλ (87' Μπένσον), Γκούντμουντσον (20' Τρεζόρ), Ράμσεϊ (73' Μπέργκε), Κολεόσο (73' Λάρσεν), Αμντουνί (73' Ροντρίγκεζ)
  • ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ονανά, Νταλότ, Λίντελεφ, Έβανς (89' Άμραμπατ), Ρεγκιλόν (79' Βαράν), Μακτόμινεϊ, Καζεμίρο, Μετζμπρί, Φερνάντες, Χόιλουντ, Ράσφορντ

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Νότιγχαμ 2-0 (7' Φόντεν, 14' Χάλαντ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Φούλαμ 0-0
  • Λούτον - Γουλβς 1-1 (65' πεν. Μόρις / 50' Νέτο)
  • Μπρέντφορντ - Έβερτον 1-3 (28' Γένσεν / 6' Ντουκουρέ, 67' Ταρκόβσκι, 71' Κάλβερτ-Λιούιν)
  • Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 0-1 (45' Φερνάντες)
  • 24/09 16:00 Τσέλσι - Άστον Βίλα
  • 24/09 16:00 Άρσεναλ - Τότεναμ
  • 24/09 16:00 Λίβερπουλ - Γουέστ Χαμ
  • 24/09 16:00 Μπράιτον - Μπόρνμουθ
  • 24/09 18:30 Σέφιλντ - Νιούκαστλ