PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Νότιγχαμ 2-0: Καθάρισε από το πρώτο τέταρτο και έκανε το "6 στα 6"

Ο Έρλινγκ Χάλαντ πανηγυρίζει με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι σε ματς της Premier League κόντρα στην Νότιγχαμ | 23 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Η πυραυλοκίνητη Μάντσεστερ Σίτι χρειάστηκε ένα εκρηκτικό πρώτο 15λεπτο κόντρα στην Νότιγχαμ για να επικρατήσει με 2-0 και να συνεχίσει την ξέφρενη πορεία της στην φετινή Premier League, φτάνοντας πλέον τις 6 νίκες στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται σε τρελή φόρμα από την αρχή της σεζόν και δεν δείχνει διαθετεθειμένη να κάνει στάση πουθενά. Το Σάββατο (23/09) ήταν η σειρά της Νότιγχαμ να υποκλιθεί στην ανωτερότητά της, με την ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα να είναι καταιγιστική στα πρώτα 15 λεπτά της αναμέτρησης στο "Έτιχαντ" και στη συνέχεια να διαχειρίζεται άψογα το προβάδισμά της (ειδικά από το 46ο λεπτό που έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Ρόδρι), για να επικρατήσει με 2-0 και να πανηγυρίσει την έκτη νίκη της στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές της Premier League.

Το ματς

Η Μάντσεστερ Σίτι μπήκε φουριόζα στο ματς με στόχο να πιάσει την Νότιγχαμ από το... λαιμό και αφού έριξε προειδοποιητική βολή μόλις στο 3ο λεπτό με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Άλβαρες (απέκρουσε ο Τέρνερ), άνοιξε το σκορ τέσσερα λεπτά αργότερα.

Ο μαέστρος Ρόδρι έβγαλε μπαλιά ακριβείας στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και ο Γουόκερ έστρωσε με τη μία τη μπάλα στον Φόντεν, ο οποίος με δυνατό αριστερό σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία της εστίας (1-0).

Στο 14ο λεπτό έγινε μία εκπληκτική συνεργασία από πλευράς πολιτών με Άλβαρες-Φόντεν-Νούνες, με τον 25χρονο Πορτογάλο μέσο να βγάζει σέντρα λουκούμι για το κεφάλι του Χάλαντ και τον Νορβηγό να εκτελεί χωρίς έλεος τον Τέρνερ για το 2-0, με το όγδοο φετινό γκολ του σε όλες τις διοργανώσεις.

Ο Έρλινγκ Χάλαντ πανηγυρίζει γκολ της Μάντσεστερ Σίτι απέναντι στην Νότιγχαμ για την Premier League | 23 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Αυτό το τέρμα επέτρεψε στους τρεμπλούχους Αγγλίας να κατεβάσουν στροφές και οι παίκτες του Κούπερ βρήκαν την ευκαιρία να... ηρεμήσουν, για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με την Σίτι να υπερέχει ξεκάθαρα σε τελικές (6-1) και ποσοστό κατοχής μπάλας (77%-23%).

Η έναρξη του δευτέρου μέρους έφερε μία άσχημη έκπληξη στον Γκουαρδιόλα και στους φίλους της Σίτι αφού μία κοκκορομαχία στο σημείο του κόρνερ μεταξύ Ρόδρι και Γκιμπς-Γουάιτ έκανε τον Ισπανό μέσο να χάσει τον αυτοέλεγχό του και να πιάσει από τον λαιμό τον αντίπαλό του, για να αντικρίσει την απευθείας κόκκινη κάρτα από τον διαιτητή στο 46'.

Ως συνέπεια, ο Γκουαρδιόλα απέσυρε Ντοκού και Άλβαρες μέσα σε 10 λεπτά και τους αντικατέστησε με Φίλιπς και Άκε για να θωρακίσει την άμυνα του, με τον Κούπερ από την πλευρά του να ρίχνει ό,τι επιθετικό χαρτί είχε στη διάθεσή του, με τους Χάντσον-Οντόι και Ελάνγκα να μπαίνουν στο 56' και τους Οριγκί και Γουντ στο 75'.

Μονομαχία των Φόντεν-Μπολί σε ματς της Premier League μεταξύ της Μάντσεστερ Σίτι και της Νότιγχαμ | 23 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Στο δεύτερο μέρος οι πολίτες δεν πήραν το παραμικρό ρίσκο έχοντας παίκτη λιγότερο και η μοναδική τελική τους σε αυτό το διάστημα ήταν η μεγάλη ευκαιρία του Χάλαντ στο 78ο λεπτό, με την Νότιγχαμ από την πλευρά της να ολοκληρώνει το δεύτερο μέρος έχοντας 9 τελικές αλλά να μένει με το απωθημένο πως δεν κούνησε το πλεκτό.

Η καλύτερή της ευκαιρία για να το πράξει ήταν στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων αλλά έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Έντερσον, με τον Βραζιλιάνο διεθνή κίπερ να πραγματοποιεί αρχικά σωτήρια απόκρουση στο σουτ του Ελάνγκα και στην εξέλιξη της φάσης να μπλοκάρει σταθερά το επικίνδυνο σουτ του Μπολί από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ρούμπεν Ντίας, Γκβάρντιολ, Ρόδρι, Νούνες, Φόντεν (87' Γκρίλις), Άλβαρες (57' Άκε), Ντοκού (51' Φίλιπς), Χάλαντ
  • ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Τέρνερ, Μπολί, Νιακατέ, Μανγκαλά, Οριέ (56' Χάντσον-Οντόι), Σανγκαρέ (56' Ελάνγκα), Έινα (75' Οριγκί), Ταβάρες (39' Μοντιέλ), Ντομίνγκες, Γκιμπς-Γουάιτ, Αβονίγι (75' Γουντ)

Τα αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής

• Μάντσεστερ Σίτι - Νότιγχαμ 2-0 (7' Φόντεν, 14' Χάλαντ)
  • Κρίσταλ Πάλας - Φούλαμ 0-0
  • Λούτον - Γουλβς 1-1 (65' πεν. Μόρις / 50' Νέτο)
  • Μπρέντφορντ - Έβερτον 1-3 (28' Γένσεν / 6' Ντουκουρέ, 67' Ταρκόβσκι, 71' Κάλβερτ-Λιούιν)
  • 23/09 22:00 Μπέρνλι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 24/09 16:00 Τσέλσι - Άστον Βίλα
  • 24/09 16:00 Άρσεναλ - Τότεναμ
  • 24/09 16:00 Λίβερπουλ - Γουέστ Χαμ
  • 24/09 16:00 Μπράιτον - Μπόρνμουθ
  • 24/09 18:30 Σέφιλντ - Νιούκαστλ