SERIE A

Μπενεβέντο - Σασουόλο 0-1: Τρίποντο χάρη σε τρελή κούρσα και αυτογκόλ

Ο Ντομένικο Μπεράρντι πανηγυρίζει γκολ του κόντρα στην Σαμπντόρια με τη φανέλα της Σασουόλο σε αγώνα της Serie A AP PHOTO/MARCO VASINI

Η Σασουόλο ήταν εμφανώς καλύτερη στο "Ciro Vigorito" και έφτασε δίκαια στο 1-0 επί της Μπενεβέντο, που την ανέβασε στην 8η θέση της βαθμολογίας της Serie A.

Μετά από τρία ματς χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα η Σασουόλο επέστρεψε στις επιτυχίες και μάλιστα εκτός έδρας, με την ομάδα του Ντε Τζέρμπι να περνάει νικηφόρα από το "Ciro Vigorito" επικρατώντας με 1-0 της Μπεντεβέντο, που από την πλευρά της γνώρισε την πρώτη ήττα μετά δύο θετικά αποτελέσματα (νίκη με Γιουβέντους εκτός, ισοπαλία με Πάρμα εντός) και απέτυχε να αυξήσει πέρα των οκτώ βαθμών τη διαφορά που τη χωρίζει από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Οι νεροβέρντι ήταν ανώτεροι και επιβραβεύτηκαν στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, με τον Μπογκά να κάνει μία φοβερή ατομική ενέργεια μπαίνοντας κατά μέτωπο στην αντίπαλη περιοχή και περνώντας τέσσερις παίκτες και τον Μπάρμπα να στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα προσπαθώντας να απομακρύνει (τέταρτο αυτογκόλ για την Μπενεβέντο μέσα στο 2021)!

Στο δεύτερο ημίχρονο η Σασουόλο είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα, με κορυφαίο το χαμένο τετ α τετ του Ρασπαντόρι στο 85', ενώ στις καθυστερήσεις η Μπενεβέντο λίγο έλειψε να κλέψει το βαθμό έχοντας την πρώτη μεγάλη φάση της στο ματς, με τον Κονσίλι να πραγματοποιεί ωστόσο δύο σπουδαίες επεμβάσεις σε ισάριθμες προσπάθειες του Γκλικ.

ΜΠΕΝΕΒΕΝΤΟ: Μοντιπό, Τούια (65' Καπράρι), Γκλικ, Μπάρμπα, Ντεπάολι, Χετεμάι (56' Λετίτσια), Σκιαταρέλα (65' Βιόλα), Ιονίτα, Ιμπρότα, Γκάιτς (76' Φάλκε), Σάου (56' Λαπαντούλα)

ΣΑΣΟΥΟΛΟ: Κονσίλι, Μούλντουρ (77' Τόλγιαν), Μάρλον, Φεράρι, Κυριακόπουλος (77' Ροζέριο), Λοκατέλι, Μανιανέλι (69' Ομπιάνγκ), Λόπες (69' Χαράσλιν), Τζούρισιτς (82' Κίρικες), Μπογκά, Ρασπαντόρι

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 10 Απριλίου

Σπέτσια - Κροτόνε 3-2 (63' Βέρντε, 89' Ματζόρε, 90+2' Έρλιτς / 40' Τζιτζί, 78' Νουάνκουο)

Πάρμα - Μίλαν 1-3 (66' Γκαλιόλο / 8' Ρέμπιτς, 44' Κεσιέ, 90+4' Λεάο)

Ουντινέζε - Τορίνο 0-1 (61' πέν. Μπελότι)

Κυριακή 11 Απριλίου

Ίντερ - Κάλιαρι 1-0 (77' Νταρμιάν)

Γιουβέντους - Τζένοα 3-1 (4' Κουλουσέφσκι, 22' Μοράτα, 70' Μακένι / 49' Σκαμάκα)

Βερόνα - Λάτσιο 0-1 (90+2' Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς)

Σαμπντόρια - Νάπολι 0-2 (35' Ρουίθ, 87' Όσιμεν)

Ρόμα - Μπολόνια 1-0 (44' Μαγιοράλ)

Φιορεντίνα - Αταλάντα 2-3 (56', 66' Βλάχοβιτς / 13', 40' Σαπάτα, 70' πέν. Ίλιτσιτς)