BUNDESLIGA

Μπάγερν - Βέρντερ 6-1: Πάρτι με εξάρα και χατ-τρικ Γκνάμπρι, ανησυχία για Μανέ

Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν το γκολ του Γκνάμπρι κόντρα στην Βέρντερ
Οι παίκτες της Μπάγερν πανηγυρίζουν το γκολ του Γκνάμπρι κόντρα στην Βέρντερ © 2022 MATTHIAS SCHRADER / AP IMAGES

Η Μπάγερν έστησε πάρτι στο Μόναχο κόντρα στη Βέρντερ, επικρατώντας 6-1 για τη 14η αγωνιστική της Bundesliga, με τον Γκνάμπρι να σημειώνει χατ-τρικ. Αναγκαστική αλλαγή έγινε στο 21' ο Σαντιό Μανέ, με τον τραυματισμό του να προκαλεί ανησυχία τόσο στους Βαυαρούς, όσο και στην εθνική Σενεγάλης.

Η βραδιά ξεκίνησε ιδανικά για την Μπάγερν, η οποία προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μουζιάλα στο Μόναχο και επικράτησε της Βέρντερ με 6-1 για τη 14η αγωνιστική της Bundesliga.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα ήταν ο Γκνάμπρι, που σκόραρε τρία γκολ πετυχαίνοντας χατ-τρικ, με τους Βαυαρούς να αυξάνουν τη διαφορά από τη Φράιμπουργκ (ένα παιχνίδι λιγότερο) στο +4.

Έντονη είναι η ανησυχία ωστόσο, για τον Σαντιό Μανέ, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας στο 21' μόλις λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Μουντιάλ 2022 στο Κατάρ.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν νωρίς, με τον Μανέ να κάνει το σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα, την μπάλα να φτάνει στον Μουζιάλα που έκανε το συρτό σουτ μέσα από την περιοχή, ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του στο 6'.

Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήταν άμεση και ήρθε τέσσερα λεπτά αργότερα. Ο Βάιζερ μοίρασε αριστερά στον Τζάνγκ, ο οποίος πλάσαρε και νίκησε τον Νόιερ, ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1.

Οι γηπεδούχοι πήραν εκ νέου το προβάδισμα στο 22', όταν η μπάλα από το σουτ του Γκορέτσκα κόντραρε και κατέληξε στον Γκάνμπρι, ο οποίος με δυνατό σουτ την έστειλε στη δεξιά γωνία του Παβλένκα.

Στο 26' ο Γκορέτσκα ξέφυγε απ' όλους, ο Παβλένκα βγήκε αλλά δεν μπόρεσε να τον κόψει και με σουτ έγραψε το 3-1, για να έρθει δύο λεπτά μετά ξανά ο Γκνάμπρι και από ασίστ του Γερμανού, που σκόραρε νωρίτερα, να πετύχει το δεύτερό του γκολ.

Αμείλικτη ήταν και στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Νάγκελσμαν, με τον Γκνάμπρι να πανηγυρίζει χατ-τρικ στο 82' και τον Τελ να υπογράφει την εκκωφαντική νίκη των Βαυαρών με 6-1 δύο λεπτά μετά.

Μπάγερν: Νόιερ, Μαζραουί, Παβάρ, Ουπαμεκανό, Ερνταντέζ (57' Ζάμπιτσερ), Κίμιχ, Γκορέτσκα (71' Χράφενμπερχ), Γκνάμπρι, Μουζιάλα (71' Τελ), Μανέ (21' Σανέ), Τσούπο Μότινγκ (57' Κομάν).

Βέρντερ: Παβλένκα, Πίπερ, Βέλκοβιτς (46' Σταρκ), Φριντλ, Γκρος( (89' Ραπ), Βάιζερ, Γκρούεβ (59' Στάγκε), Μπίτενκούρτ (62' Σμιντ), Τζανγκ, Μπουρκ (59' Ντινκτσί), Ντουκσχ.

Τα πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Βόλφσμπουργκ - Ντόρτμουντ 1-0
  • Μπάγερν - Βέρντερ 6-1 (6' Μουζιάλα, 22', 28', 82'Γκνάμπρι, 26' Γκορετσκαμ 84' Τελ / 10' Τζανγκ)
  • Μπόχουμ - Γκλάντμπαχ 2-1 (7' Αντζέ-Αντόι, 11' Χόφμαν / 62' Πλεά)
  • Στουτγκάρδη - Χέρτα 2-1 (3' Γκιρασί, 90+8' Μαυροπάνος / 19' Χέρτα)
  • 09/11 19:30 Κολωνία - Λεβερκούζεν
  • 09/11 21:30 Λειψία - Φράιμπουργκ
  • 09/11 21:30 Ουνιόν - Άουγκσμπουργκ
  • 09/11 21:30 Άιντραχτ - Χόφενχαϊμ
  • 09/11 21:30 Σάλκε - Μάιντς