LIGUE 1

Μονακό - Στρασμπούρ 4-3: Με ανατροπή στην ανατροπή έμεινε σε τροχιά Champions League

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στην Παρί για τη Ligue 1 2022-2023 στο "Λουί Ντε", Μόντε Κάρλο | Σάββατο 11 Φεβρουαρίου 2023 © 2023/DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μονακό επικράτησε της Στρασμπούρ με 4-3 έπειτα από ένα χορταστικό παιχνίδι και παρέμεινε σε επαφή με τις ομάδες που βρίσκονται σε θέσεις Champions League.

Η Μονακό παρέμεινε σε τροχιά Champions League με πολύ άγχος, ύστερα από τη νίκη με 4-3 επί της Στρασμπούρ στο "Λουί Ντε" για την 29η αγωνιστική της Ligue 1.

Ο αγώνας άρχισε ιδανικά για τους Μονεγάσκους, με τον Βάντερσον να ανοίξει το σκορ μόλις στο 19ο λεπτό. Η συνέχεια δεν ήταν αντίστοιχη όμως. Ο Λέμπο Μοτίμπα ισοφάρισε στο 32' και ο Γκιγέρμο Μαριπάν με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, που έψαχναν βαθμούς για να απομακρυνθούν από τη διακεκαυμένη ζώνη.

Η νέα ανατροπή έγινε πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα στο 2ο μέρος. Ο Ελιές Μπεν Σεγκίρ και ο Εντάν Ντιόπ έγραψαν το 3-2 και ο Γιουσούφ Φοφανά στο 65' άνοιξε την "ψαλίδα" μεταξύ των δύο ομάδων. Η αποβολή του όμως με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 78' προκάλεσε προβλήματα στην ομάδα του Φιλίπ Κλεμάν, που δέχθηκε γκολ στις καθυστερήσεις από τον Χαμπιμπού Ντιαλό, αλλά κράτησε τη νίκη.

Τα αποτελέσματα της 29ης αγωνιστικής

• Μαρσέιγ - Μονπελιέ 1-1 (44' πέν. Γκεντουζί / 12' Νορντέν)
  • Οσέρ - Τρουά 1-0 (73' Νιανγκ)
  • Ρεν - Λανς 0-1 (31' Οπέντα)
  • Λιλ - Λοριάν 3-1 (13' Καμπελά, 89', 90+1' Ζέγκροβα / 77' Κονέ)
  • Ανζέ - Νις 1-1 (15' Νιαν / 4' Μόφι)
  • Κλερμόν - Αζαξιό 2-1 (60' πέν., 90+3' πέν. Κιεΐ / 25' Ελ Ιντρισί)
  • Ναντ - Ρεμς 0-3 (38', 39' Φλιπς, 58' Μουνέτσι)
  • Μπρεστ - Τουλούζ 3-1 (33' Μουνιέ, 63' Λε Ντουαρόν, 84' Καμαρά / 10' Ντάλινχα)
  • Μονακό - Στρασμπούρ 4-3 (19' Βάντερσον, 54' Μπεν Σεγκίρ, 58' Ντιοπ, 65' Φοφανά / 32' Μοτίμπα, 41' αυτ. Μαριπάν, 90+3' Ντιαλό)
  • 02/04 21:45 Παρί - Λιόν