LIGUE 1

Μονακό - Ναντ 4-1: Διέλυσε την αντίπαλο τον Ολυμπιακού και ανέβηκε μια θέση

Οι παίκτες της Μονακό πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Νις για τη Ligue 1 2022-2023 στην "Άλιαντς Ριβιέρα", Νίκαια | Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2022 © 2022 DANIEL COLE/ASSOCIATED PRESS

Η Μονακό διέλυσε τη Ναντ με 4-1 στο Μόντε Κάρλο και σκαρφάλωσε στην 5η θέση της Ligue 1, αφήνοντας πολύ χαμηλά στη βαθμολογία την αντίπαλο του Ολυμπιακού στο Europa League.

Η Μονακό "καθάρισε" με μεγάλη ευκαιρία το παιχνίδι με αντίπαλο τη Ναντ και το 4-1 για την 9η αγωνιστική της Ligue 1 την έφερε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 2-0, με τον Μπριλ Εμπολό και τον Γουισάμ Μπεν Γεντέρ να νικούν τον Αλμπάν Λαφόν.

Οι Μονεγάσκοι δεν επαναπαύτηκαν και δημιουργούσαν διαρκώς επικίνδυνες στιγμές στην άμυνα πέντε ατόμων των "καναρινιών", που βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα.

Ο Μπεν Γεντέρ σκόραρε ξανά στο 28ο λεπτό και με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κέβιν Φόλαντ από τον Αντρέι Ζιρότο.

Με το σκορ στο 4-0, η Ναντ επιτέθηκε κυρίως με τον Κεντέν Μερλέν. Μάλιστα, από δική του σέντρα στο 79', ο Κάιο Ενρίκε σημείωσε αυτογκόλ, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.

ΜΟΝΑΚΟ: Νίμπελ, Βάντερσον, Ντισασί, Μπαντιασίλ, Ενρίκε, Ντιατά, Φοφανά (71' Ματαζό), Καμαρά, Γκολοβίν, Εμπολό (46' Φόλαντ), Μπεν Γεντέρ

ΝΑΝΤ: Λαφόν, Καστελετό (30' Κορσιά), Ζιρότο, Παλουά, Απιά, Σισοκό (66' Ντουσέ), Τσιριβέγια, Μερλέν, Γκεσάν (78' Μπαμπά), Γκαναγκό (66' Μπλας), Σάιμον (65' Μοχάμεντ)

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

• Ανζέ - Μαρσέιγ 0-3 (35' Κλος, 50' Σουάρες, 59' Ζέρσον)
  • Στρασμπούρ - Ρεν 1-3 (28' Νιαμσί / 39' Καλιμουεντό, 49' Τεριέ, 61' Γκουιρί)
  • Παρί - Νις 2-1 (28' Μέσι, 83' Εμπαπέ / 47' Λαμπόρντ)
  • Λοριάν - Λιλ 2-1 (9' αυτ. Ντιακιτέ, 87' Λι Μπρις / 78' Ντέιβιντ)
  • Αζαξιό - Κλερμόν 1-3 (70' Αβνέλ / 11' Κιελ, 89' Ρασάνι, 90+1' Ντοσού)
  • Οσέρ - Μπρεστ 1-1 (86' πέν. Νιανγκ / 64' Σλιμανί)
  • Τουλούζ - Μονπελιέ 4-2 (18' Σπίρινγκς, 24' Αμπουκλάλ, 31' Σαϊμπί, 48' Ντεγάχερε / 7' Κοζά, 68' Γουαΐ)
  • Τρουά - Ρεμς 2-2 (51' Οντομπέρ, 90' Πορόσο / 12' Μπαλόγκουν, 54' Ίτο)
  • Μονακό - Ναντ 4-1 (2' Εμπολό, 6', 28', 62' πέν. Μπεν Γεντέρ / 79' αυτ. Ενρίκε)
  • 02/10 21:45 Λανς - Λιόν