LIGUE 1

Μονακό - Χάβρη 1-1: Το γκολ κι οι επιδόσεις του Μπεν Γεντέρ δεν ήταν αρκετά

Ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ πανηγυρίζει γκολ της Μονακό στην Ligue 1 απέναντι στην Μαρσέιγ | 13 Νοεμβρίου 2022 @2022 DANIEL COLE/AP IMAGES

Η Μονακό πέταξε δύο βαθμούς απέναντι στη Χάβρη και το 1-1 την άφησε στην 4η θέση της Ligue 1.

Η Μονακό δεν κατάφερε να υποτάξει τη Χάβρη και με το 1-1 για την 20ή αγωνιστική της Ligue 1 παρέμεινε πίσω από την Μπρεστ.

Σε αγώνα που αφιερώθηκε στη μνήμη του Ζαν Πετί, του θρύλου της ομάδας που έφυγε από τη ζωή προ ημερών, οι Μονεγάσκοι μπήκαν μουδιασμένα, όμως όσο κυλούσε ο χρόνος ανέβαζαν στροφές.

Στο 63ο λεπτό ο Γουισάμ Μπεν Γεντέρ σκόραρε στο 500ό διασυλλογικό παιχνίδι της καριέρας του και απέναντι σε μία από τις τέσσερις ομάδες στο γαλλικό πρωτάθλημα που έχει αντιμετωπίσει και μέχρι στιγμής δεν είχε σκοράρει.

Δύο λεπτά αργότερα, έπειτα από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα εξοστρακίστηκε στον Γιουσούφ Φοφανά, κατέληξε στα δίχτυα του Φίλιπ Κεν και έγραψε το τελικό αποτέλεσμα. Ούτε η είσοδος του Τακουμι Μιναμίνο βοήθησε τη Μονακό, με τον Ιάπωνα μεσοεπιθετικό να αγωνίζεται σε δεύτερο παιχνίδι μέσα σε ένα 24ωρο, ύστερα από τον προημιτελικό με το Ιράν στο Ασιατικό Κύπελλο.