SERIE A

Μίλαν - Ίντερ 0-3: Με τανκ Λουκακού στο +4 από τους ροσονέρι

Ο Λουκακού πανηγυρίζει μετά το 0-3 της Ίντερ απέναντι στη Μίλαν Ⓒ 2021 ANTONIO CALANNI/ ASSOCIATED PRESS

Η Ίντερ νίκησε 3-0 τη Μίλαν για την 23η αγωνιστική της Serie A χάρη σε δύο γκολ του Μαρτίνες και ένα του Λουκακού, που είχε και μία ασίστ. Στο +4 από τη δεύτερη θέση οι "νερατζούρι", σωτήριες αποκρούσεις του Χαντάνοβιτς.

Η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής της Serie A ήταν η Ίντερ. Η ομάδα του Κόνε συνέτριψε 0-3 τη Μίλαν και είναι πλέον στο +4 από τη δεύτερη θέση, όπου βρίσκονται οι "ροσονέρι".

Πρωταγωνιστές των νικητών ήταν ο Λουκακού που είχε γκολ και ασίστ, ο Μαρτίνες με τα δύο τέρματα, αλλά και ο Χαντάνοβιτς που πραγματοποίησε σωτήριες αποκρούσεις για να διατηρηθεί το μηδέν στην άμυνα.

Η Ίντερ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Λουκακού έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μαρτίνες με κεφαλιά έκανε το 1-0.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, δύο φορές ο Ιμπραχίμοβιτς και μία ο Τονάλι απείλησαν τον Χαντάνοβιτς μέσα σε 58 δευτερόλεπτα, αλλά ο κίπερ των νερατζούρι κράτησε απαραβίαστη την εστία του.

Ενώ η Μίλαν πίεζε για την ισοφάριση, η Ίντερ "χτύπησε" στην κόντρα και έκανε το 0-2 με αριστερό πλασέ του Μαρτίνες από πάσα του Πέρισιτς.

Ο Λουκακού, που είναι εξαιρετικό παιχνίδι, σημείωσε το καλύτερο τέρμα του ντέρμπι στο 66'. Πήρε αμπάριζα όλη την άμυνα της Μίλαν και με πλασέ με το αριστερό νίκησε τον Ντοναρούμα για το 0-3.

Ο Βέλγος πέτυχε το 17ο τέρμα του στην Ιταλία και πανηγύριζε έξαλλα λέγοντας "είμαι ο καλύτερος", καλώντας όλους τους συμπαίκτες του να πάνε προς το μέρος του.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρούμα, Καλάμπρια, Κιάερ, Ρομανιόλι, Ερναντέζ, Τονάλι (67' Μεϊτέ), Κεσιέ, Σαλεμάκερς (67' Λεάο), Τσαλχάνογλου, Ρέμπιτς, Ιμπραχίμοβιτς (75' Καστιγιέχο).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Σκρίνιαρ, Ντε Φράι, Μπαστόνι, Χακίμι (83' Γιανγκ), Μπαρέλα (86' Βιδάλ), Μπρόζοβιτς, Έρικσεν (78' Γκαγκλιαρντίνι), Πέρισιτς (78' Νταρμιάν), Λουκακού, Μαρτίνες (78' Σάντσες).

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 23ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Παρασκευή 19 Φεβρουαρίου

Φιορεντίνα - Σπέτσια 3-0 (48' Βλάχοβιτς, 64' Καστροβίλι, 82' Έισερικ)

Κάλιαρι - Τορίνο 0-1 (76' Μπρέμερ)

Σάββατο 20 Φεβρουαρίου

Λάτσιο - Σαμπντόρια 1-0 (24' Αλμπέρτο)

Τζένοα - Βερόνα 2-2 (48' Σομουρόντοβ, 90'+4' Μπάντελ - 17' Ίλιτς, 61' Φαραόνι)

Σασουόλο - Μπολόνια 1-1 (52' Καπούτο - 17' Σοριάνο)

Κυριακή 21 Φεβρουαρίου

Πάρμα - Ουντινέζε 2-2 (3' Κορνέλιους, 32' αυτ. Κούτσκα - 64' Οσάκα, 80' Νόιτινγχ)

Μίλαν - Ίντερ 0-3 (5', 57' Μαρτίνες, 66' Λουκακού)

Αταλάντα - Νάπολι (19:00)

Μπενεβέντο - Ρόμα (21:45)