LIGUE 1

Μαρσέιγ - Χάβρη 3-0: Επιστροφή στις νίκες με τριάρα για τους Μασσαλούς πριν από το διάλειμμα των εθνικών ομάδων

Ο Ομπαμεγιάνγκ πανηγυρίζει αφού σκόραρε κόντρα στον Παναθηναϊκό
Ο Ομπαμεγιάνγκ πανηγυρίζει αφού σκόραρε κόντρα στον Παναθηναϊκό EUROKINISSI

Η Μαρσέιγ ξέσπασε στη Χάβρη και με 3-0 στην 8η αγωνιστική της Ligue 1 παβνηγύρισε την πρώτη της νίκη από τις 26 Αυγούστου σε Γαλλία κι Ευρώπη. Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν με 10 παίκτες από το 40'.

Η Μαρσέιγ επέστρεψε στις νίκες σε Ligue 1 και Europa League μετά από έξι ματς, καθώς επικράτησε της Χάβρη των 10 παικτών με 3-0 για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Εντιαγέ είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 40 με αποτέλεσμα να αποβληθεί από το ματς.

Αυτή είναι η πρώτη νίκη των Μασσαλών από τις 26 Αυγούστου κι η τρίτη στο πρωτάθλημα. Το προβάδισμα για την αντίπαλο της ΑΕΚ στον όμιλο του Europa League, ήρθε νωρίς, με τον Σανγκαντέ να παραχωρεί αυτογκόλ στο 18ο λεπτό του αγώνα.

Τρία λεπτά αργότερα, ο Ομπαμεγιάνκ με λόπα νίκησε τον Ντεσμάς και διεύρυνε το προβάδισμα της ομάδας του με 2-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Σαρ στο 84'.

ΜΑΡΣΕΪΓ: Λόπεθ, Μουρίγιο, Μπέμπα (88' Ναντίρ), Μπαλέρντι, Κλος, Χαρίτ (79' Βιτίνια), Ρονζιέ, Ουναχί (74' Κοντογκμπιά), Εντιάιγ (89' Μεϊτέ), Σαρ (89' Σόγκλο), Ομπαμεγιάνγκ.

ΧΑΒΡΗ: Ντεσμάς, Λιορίς, Σανγκαντέ, Ελ Χαγιάμ, Οπερί, Νεγκό (60' Αλιούι), Εντιαγέ, Τουρέ (90+4' Μπέμπα), Κεχτά (60' Κουζιάεφ), Κασιμίρ (70' Σουμάρε), Μπαγιό (70' Γκράντσιρ).

Το αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής

• Στρασμπούρ - Ναντ 1-2 (90+2' Σαχί / 50' Κοκό, 58' Μουτουσάμι)
  • Μετς - Νις 0-1 (14' Μπουνταουί)
  • Ρεμς - Μονακό 1-3 (57' πέν. Τέουμα / 42' Γιάκομπς, 46' Μπαλόγκουν, 49' Μπεν Γεντέρ)
  • Μαρσέιγ - Χάβρη 3-0 (18' Αυτ., 21' Ομπαμεγιάνγκ, 84' Σαρ)
  • Λιόν - Λοριάν 3-3 (21' Νουαμά, 22', 41' πέν. Λακαζέτ / 16', 54' ΚΡουπί, 79' Γιονγκουά)