PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 3-3: Το ντέρμπι-όνειρο στο "Έτιχαντ" είχε έξι γκολ αλλά όχι νικήτρια

Ο Χιοβάνι Λο Σέλσι νίκησε τον Έντερσον με σουτ και σκόραρε για την Τότεναμ κόντρα στην Μάντσεστερ Σίτι | 3 Δεκεμβρίου 2023 @2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι έκανε ανατροπή και πήρε δύο φορές προβάδισμα στο ματς όμως η Τότεναμ έδειξε χαρακτήρα και με γκολ του Κουλουσέβσκι στο 90' έμεινε όρθια στο "Έτιχαντ" για να αποσπάσει ισοπαλία 3-3 κόντρα στην πρωταθλήτρια Αγγλίας και Ευρώπης.

Η 14η αγωνιστική της Premier League βγήκε από τα πιο τρελά όνειρα των φίλων του αγγλικού ποδοσφαίρου και όχι μόνο, με τα γκολ να πέφτουν βροχή και τα συναρπαστικά ματς να διαδέχονται το ένα το άλλο με ρυθμό πολυβόλου. Και αυτό γιατί λίγες ώρες μετά από την ματσάρα στο "Άνφιλντ" όπου η Λίβερπουλ επιβλήθηκε 4-3 της Φούλαμ κάνοντας την ανατροπή με γκολ στο 87ο και στο 88ο λεπτό, πήρε τη σκυτάλη το θρίλερ στο "Έτιχαντ", με τις Μάντσεστερ Σίτι και Τότεναμ να έρχονται ισόπαλες 3-3 σε ένα ματς που καθήλωσε το κοινό από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο.

Η Τότεναμ πήρε κεφάλι στο σκορ μόλις στο 6', η Σίτι είχε κάνει την ανατροπή στο 31' και θα μπορούσε να έχει πετύχει τουλάχιστον δύο ακόμη γκολ, με τα σπιρούνια να μένουν όρθια και να ισοφαρίζουν σε 2-2 στο 69', την ομάδα του Γκουαρδιόλα να γράφει το 3-2 στο 81' και εκείνη του Ποστέκογλου να της παίρνει τη μπουκιά (τρεις πόντους) μέσα από το στόμα στο 90'.

Σημειώνεται πως αυτό ήταν το δεύτερο σερί εντός έδρας ματς πρωταθλήματος (και δεύτερο συνολικά μέσα στο 2023) που η Σίτι δεν παίρνει τη νίκη (μετά το 1-1 με την Λίβερπουλ) ενώ από την πλευρά της η Τότεναμ πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα με το οποίο έβαλε τέλος στο σερί τριών διαδοχικών ηττών που μετρούσε στην Premier League κόντρα σε Τσέλσι, Γουλβς και Άστον Βίλα.

Το ματς

Η Τότεναμ πέτυχε τον απόλυτο αιφνιδιασμό στην Μάντσεστερ Σίτι κάνοντας το 0-1 στο 6ο λεπτό με τον Σον που εκτέλεσε τον Έντερσον με δυνατό σουτ τελειώνοντας ιδανικά αντεπίθεση της ομάδας του, όμως 137 δευτερόλεπτα αργότερα ο ίδιος παίκτης έγινε μοιραίος, με τον Νοτιοκορεάτη να βρίσκει τη μπάλα με το πόδι μετά από εκτέλεση φάουλ και να νικάει τον Βικάριο (1-1).

Λίγα λεπτά αργότερα, ο Χάλαντ έχασε το... άχαστο στέλνοντας τη μπάλα άουτ μπροστά σε σχεδόν ανυπεράσπιστη εστία, για να έρθει όμως η φάση του 31ου λεπτού, όπου οι παίκτες του Γκουαρδιόλα έκρυψαν τη μπάλα από τους αντιπάλους τους, με τον Άλβαρες να δίνει στον Φόντεν και εκείνον να γράφει το 2-1 με ολύμπια ψυχραιμία.

Το 2-1 στο φινάλε του πρώτου μέρους ήταν κολακευτικό για την Τότεναμ, αφού η Σίτι είχε εκτός από τα δύο γκολ και δύο δοκάρια (με τον Άλβαρες στο 30' και τον Ντοκού στο 35') και συνολικά 12 τελικές έναντι μόλις 2 των Λονδρέζων, ενώ στο δεύτερο μέρος η κατάσταση δεν έμοιαζε να αλλάζει, με την πρωταθλήτρια Αγγλίας και Ευρώπης να έχει τον έλεγχο.

Ωστόσο, η Τότεναμ δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξει λευκή πετσέτα και το έδειξε στο 69' όταν οι παίκτες της κέρδισαν τη μπάλα έξω από την περιοχή των γηπεδούχων και ο Λο Σέλσο έπιασε ένα υπέροχο φαλτσαριστό πλασέ, για να στείλει συστημένη τη μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Έντερσον (2-2).

Το γκολ αυτό πάγωσε την Σίτι, η οποία όμως μέσα σε λίγα λεπτά ξαναβρήκε την αυτοκυριαρχία της και άσκησε ασφυκτική πίεση στα αντίπαλα καρέ, για να έρθει η δικαίωση στο 81', με τον Χάλαντ να αφήνει το ρόλο του εκτελεστή και να γίνεται δημιουργός, βγάζοντας υπέροχη ασίστ για τον Γκρίλις που έγραψε το 3-2 με κοντινό πλασέ.

Το γκολ αυτό ήταν λυτρωτικό για τον ίδιο αφού είχε πολύ καιρό να βρει δίχτυα όχι όμως και για την ομάδα του, με εκείνη του Άγγελου Ποστέκογλου να λέει την τελευταία λέξη της στο 90', με τον Τζόνσον να βγάζει σέντρα στο ύψος της μικρής περιοχής και τον Κουλουσέβσκι να ίπταται και να γράφει το 3-3, με τη βοήθεια του οριζοντίου δοκαριού.

Στις καθυστερήσεις, η Σίτι έφτασε κοντά στο τέταρτο γκολ όταν ο Γκρίλις ξεχύθηκε στην αντίπαλη περιοχή με τη μπάλα στα πόδια αλλά ο διαιτητής τον σταμάτησε καταλογίζοντας φάουλ υπέρ του Χάλαντ που είχε προηγηθεί (ο Νορβηγός έπεσε αλλά σηκώθηκε γρήγορα και έβγαλε τη μπαλιά στον Γκρίλις), με το σφύριγμά του να προκαλεί τις έντονες αντιδράσεις των παικτών της και του Γκουαρδιόλα (δεν άφησε το πλεονέκτημα) για να ακολουθήσει λίγα λεπτά αργότερα το φινάλε σε ένα επικό ματς.

• ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Γκβάρντιολ (87' Άκε), Ρόδρι, Ακάντζι, Φόντεν (73' Λιούις), Άλβαρες (87' Κόβατσιτς), Σίλβα, Ντόκου (52' Γκρίλις), Χάλαντ
  • ΤΟΤΕΝΑΜ: Βικάριο, Πόρο, Έμερσον, Ντέιβις, Ουντότζι, Μπισουμά (87' Ρισάρλισον), Λο Σέλσο (79' Σκιπ), Τζόνσον (90+6' Ντόνλεϊ), Κουλουσέβσκι, Χιλ (46' Χέιμπιεργκ), Σον

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 81' Μπαπτίστ / 76' Μπράουν)
  • Άρσεναλ - Γουλβς 2-1 (6' Σακά, 13' Έντεγκαρντ / 86' Κούνια)
  • Μπέρνλι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0 (1' Ροντρίγκεζ, 29' Μπρουν Λάρσεν, 73' Αμντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)
  • Νότιγχαμ - Έβερτον 0-1 (67' Μακνίλ)
  • Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (55' Γκόρντον)
  • Τσέλσι - Μπράιτον 3-2 (17' 65' πεν. Φερνάντες, 21' Κόλγουιλ / 43' Μπουονανότε, 90+2' Πέδρο)
  • Λίβερπουλ - Φούλαμ 4-3 (20' αυτ. Λένο, 39' Μακάλιστερ, 87' Έντο, 88' Αλεξάντερ-Άρνολντ / 25' Γουίλσον, 45+3' Τέτε, 80' Ντεκόρδοβα Ριντ)
  • Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (13' Κούντους / 53' Εντουάρ)
  • Μπόρνμουθ - Άστον Βίλα 2-2 (10' Σεμένιο, 52' Σολάνκε / 20' Μπέιλι, 90' Γουότκινς)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ 3-3 (9' αυτ. Σον, 31' Φόντεν, 81' Γκρίλις / 6' Σον, 69' Λο Σέλσο, 90' Κουλουσέβσκι)