PREMIER LEAGUE

Λίβερπουλ - Φούλαμ 4-3: Θρίαμβος με αδιανότητη ανατροπή στο φινάλε σε ονειρική ματσάρα

Οι παίκτες της Λίβερπουλ πανηγυρίζουν το νικητήριο γκολ του Αλεξάντερ-Άρνολντ κόντρα στην Φούλαμ | 3 Δεκεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Η Λίβερπουλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο στο 80ο λεπτό όταν η Φούλαμ έκανε την ανατροπή όμως σκόραρε στο 87ο και στο 88ο λεπτό και έφτασε σε μία ασύλληπτη ανατροπή με 4-3, σε ένα από τα κορυφαία ματς της σεζόν στην Premier League.

Απίστευτο, μαγικό, κινηματογραφικό! Η Φούλαμ έκανε μεγάλη ανατροπή στο Άνφιλντ αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ και στο 80ο λεπτό προηγήθηκε με 3-2 όμως δεν μπόρεσε να γίνει η πρώτη ομάδα που θα έσπαγε το αήττητο εντός έδρας σερί της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα μετά από 18 ματς και το 1-0 της Λιντς στο Μέρσεϊσαϊντ τον Οκτώβριο του 2022.

Για την ακρίβεια, απέτυχε να πάρει έστω έναν βαθμό, με τους κόκκινους του Γιούργκεν Κλοπ να μοιάζουν αναίσθητοι στο καναβάτσο και ημιθανείς αλλά να πετυχαίνουν μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές τους made by Anfield, με τον Έντο να φέρνει το ματς στα ίσα στο 87' και τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να πετυχαίνει το 4-3 μέσα σε αποθέωση στο 88', για να γραφτεί έτσι ο επίλογος σε ένα από τα συγκλονιστικότερα ματς της φετινής Premier League.

Το ματς

Η Λίβερπουλ μπήκε με επιθετική διάθεση στο ματς και ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μέσα από στημένη φάση στο 20ο λεπτό, με τον Αλεξάντερ-Άρνολντ να νικάει τον Λένο με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ, με τη μπάλα να βρίσκει πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι και κατόπιν στην πλάτη του Λένο πριν καταλήξει στα δίχτυα (χρεώθηκε αυτογκόλ στον Γερμανό).

Αν και παθητική όμως στην εκκίνηση του αγώνα, η Φούλαμ βρήκε την ισοφάριση στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψή της στα αντίπαλα καρέ, με τον Ρόμπινσον να κάνει το γύρισμα από τα αριστερά και τον Χάρι Γουίλσον να πετάγεται ανάμεσα σε Μάτιπ και Αλεξάντερ-Άρνολντ για να κάνει το 1-1 σκοράροντας κόντρα στην πρώην ομάδα του.

Στο 38ο λεπτό η Λίβερπουλ ξαναπήρε το προβάδισμα με ακόμη ένα ασύλληπτο σουτ εκτός περιοχής, με τον Μακάλιστερ να εξαπολύει δυνατό σουτ με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό παράθυρο του Λένο που ήταν αδύνατο να αντιδράσει και να γράφει το 2-1, με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λίβερπουλ και πρώτο συνολικά μετά από τον περασμένο Μάιο (με την Μπράιτον τότε).

Οι συγκινήσεις σε ένα απίστευτο πρώτο μέρος δεν είχαν λήξει εκεί, με την Φούλαμ να ισοφαρίζει στο 45+3' μέσα από στημένη φάση, αφού μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά ο Χιμένες έπιασε την κεφαλιά και ο Τέτε έγραψε το 2-2 με προβολή.

Ο Τέτε πανηγυρίζει γκολ με τη φανέλα της Φούλαμ στο "Άνφιλντ" κόντρα στην Λίβερπουλ | 3 Δεκεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Ο Σαλάχ έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 45+10' να κάνει το 3-2, με το σουτ του να αποκρούεται από τον Λένο, για να πάνε έτσι οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες, με την έναρξη του δευτέρου μέρους να βρίσκει την ομάδα του Κλοπ να μπαίνει δυνατά και να προσπαθεί να επιβάλλει το ρυθμό της.

Το κατάφερε σε απόλυτα βαθμό από το 50' μέχρι το 60 όπου έχασε σωρεία ευκαιριών (με κορυφαία το σουτ του Νούνιες μέσα από την περιοχή στο 53ο λεπτό, που τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι) όμως το γκολ δεν ήρθε και λίγο αργότερα, με το ματς να έχει ανοίξει και την Φούλαμ να βρίσκει περισσότερους ανοιχτούς χώρους, τιμωρήθηκε. Δήμιος της άμυνας των κόκκινων ήταν ο Ντεκόρδοβα Ριντ στο 80' που είχε μπει αλλαγή λίγο νωρίτερα, καθώς κέρδισε στον αέρα τον Τσιμίκα μετά από σέντρα του Κέρνι και έγραψε το 3-2 για τους Λονδρέζους με κεφαλιά.

Εκεί όμως όπου όλα φαίνονταν να έχουν κριθεί και την Λίβερπουλ να μοιάζει ανήμπορη να σηκωθεί από το έδαφος, ζαλισμένη από το "χτύπημα" που είχε δεχτεί, έγινε το αδιανότητο, με τους γηπεδούχους να αρνούνται να παραδοθούν και να κάνουν επική ανατροπή με δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά.

Ο Αλεξάντερ-Άρνολντ πανηγυρίζει γκολ με την Λίβερπουλ κόντρα στην Φούλαμ | 3 Δεκεμβρίου 2023 @2023 JON SUPER/AP IMAGES

Στο 87ο λεπτό ο Έντο, που είχε μπει αλλαγή στο 83', ισοφάρισε σε 3-3 με πανέμορφο φαλτσαριστό σουτ μέσα από το ημικύκλιο ενώ στο 88' ο Αλεξάντερ-Άρνολντ προκάλεσε σεισμικές δονήσεις στο Άνφιλντ, με τη μπάλα να στρώνεται μπροστά του μετά από γύρισμα του Νούνιες και διεκδίκησή της από τον Τσιμίκα, και να εκτελεί τον Λένο με δυνατό δεξί σκαστό σουτ.

Το φινάλε βρήκε την Λίβερπουλ να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη στη μάχη του τίτλου (πρώτη εντός έδρας τη φετινή σεζόν που δεν κέρδισε με πάνω από ένα γκολ διαφορά, κάτι που είχε κάνει στα προηγούμενα 10 παιχνίδια στο Άνφιλντ), σε ένα ματς που οι ρεντς είχαν συνολικά 26 τελικές (12 εντός εστίας) και η αξιόμαχη Φούλαμ του Μάρκο Σίλβα 9 (5 εντός εστίας).

• ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Κέλεχερ, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ (68' Κονατέ), Φαν Ντάικ, Τσιμίκας, Σόμποσλαϊ (65' Χάκπο), Μακάλιστερ (65' Γκόμεζ), Χράφενμπερχ (83' Έντο), Σαλάχ, Νούνιες, Ντίας
  • ΦΟΥΛΑΜ: Λένο, Τέτε (75' Καστάνε), Μπάσεϊ, Ριμ, Ρόμπινσον, Χάρισον Ριντ (90' Βινίσιους), Παλίνια, Ιγουόμπι (75' Ντεκόρντοβα-Ριντ), Περέιρα (62' Κέρνι), Γουίλσον (62' Γουίλιαν), Χιμένες

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Λούτον 3-1 (49' Μοπέ, 56' Μι, 81' Μπαπτίστ / 76' Μπράουν)
  • Άρσεναλ - Γουλβς 2-1 (6' Σακά, 13' Έντεγκαρντ / 86' Κούνια)
  • Μπέρνλι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 5-0 (1' Ροντρίγκεζ, 29' Μπρουν Λάρσεν, 73' Αμντουνί, 75' Κολεόσο, 80' Μπράουνχιλ)
  • Νότιγχαμ - Έβερτον 0-1 (67' Μακνίλ)
  • Νιούκαστλ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-0 (55' Γκόρντον)
  • Τσέλσι - Μπράιτον 3-2 (17' 65' πεν. Φερνάντες, 21' Κόλγουιλ / 43' Μπουονανότε, 90+2' Πέδρο)
  • Λίβερπουλ - Φούλαμ 4-3 (20' αυτ. Λένο, 39' Μακάλιστερ, 87' Έντο, 88' Αλεξάντερ-Άρνολντ / 25' Γουίλσον, 45+3' Τέτε, 80' Ντεκόρδοβα Ριντ)
  • Γουέστ Χαμ - Κρίσταλ Πάλας 1-1 (13' Κούντους / 53' Εντουάρ)
  • Μπόρνμουθ - Άστον Βίλα 2-2 (10' Σεμένιο, 52' Σολάνκε / 20' Μπέιλι, 90' Γουότκινς)
  • 03/12 18:30 Μάντσεστερ Σίτι - Τότεναμ