PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ 3-1: Τριάρα στο ρελαντί με σεληνιασμένο Χάλαντ

Ο Έρλινγκ Χάλαντ πανηγυρίζει γκολ του με τη φανέλα της Μάντσεστερ Σίτι κόντρα στην Γουλβς | 22 Ιανουαρίου 2023 @2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι πάτησε το γκάζι για 45 λεπτά και νίκησε τη Λέστερ στο Έτιχαντ με 3-1 και συνεχίζει την καταδίωξη της πρωτοπόρου Άρσεναλ. Δύο γκολ από τον σεληνιασμένο Χάλαντ που έμεινε στο χορτάρι για ένα 45λεπτο.

Η Μάντσεστερ Σίτι είχε εύκολο έργο κόντρα στη Λέστερ, καθώς χρειάστηκε να παίξει στα "κόκκινα" για 45 λεπτά προκειμένου να πετύχει τρία γκολ και να επικρατήσει στο τέλος των αλεπούδων με 3-1 για την 31η αγωνιστική της Premier League. Οι "πολίτες" έφτασαν τους 70 βαθμούς και έχουν τρεις λιγότερους από την Άρσεναλ με τον ίδιο αριθμό αγώνων, ενώ οι δυο τους έχουν ένα ντέρμπι κορυφής στο Έτιχαντ.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε φουριόζα στο ματς από το πρώτο λεπτό και δεν άργησε να βρει το πρώτο γκολ. Ο Στόουνς είδε την μπάλα να του στρώνεται στο ημικύκλιο της περιοχής έπειτα από φάση διαρκείας στα καρέ της Λέστερ και με ένα ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στη συνέχεια τη σκυτάλη των γκολ πήρε ο ιδιαίτερα φορμαρισμένος Έρλινγκ Χάλαντ. Ο 22χρονος Νορβηγός επιθετικός σκόραρε με πέναλτι στο 13' το οποίο καταλογίστηκε μέσω VAR για χέρι του Εντίντι σε γέμισμα του Γκρίλις. Στη συνέχεια πέτυχε και δεύτερο γκολ έπειτα από κλέψιμο και πάσα του Κέβιν Ντε Μπρόινε.

Με αυτό το γκολ ο Χάλαντ έφτασε τα 32 και ισοφάρισε τα τέρματα που είχε σημειώσει ο Σαλάχ σε μια σεζόν (2017/18). Πλέον απέχει δύο γκολ από τα 34 που πέτυχαν σε μια σεζόν οι Άλαν Σίρερ και Άντριου Κόουλ. Ωστόσο ο Γκουαρδιόλα τον αντικατέστησε στο ημίχρονο, όπως και τον Στόουνς που πέτυχε το πρώτο γκολ, θέλοντας να του δώσει ανάσες ενόψει της ρεβάνς με την Μπάγερν.

Στο δεύτερο μέρος η Λέστερ πήρε μέτρα εκμεταλλευόμενη τη χαλαρότητα των παικτών της Σίτι. Μείωσε σε 3-1 με κοντινή προβολή του Ιχεανάτσο (ο οποίος δεν πανηγύρισε το γκολ σεβόμενος το παρελθόν του στη Σίτι) και είχε ευκαιρίες για περισσότερα. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής είχε δοκάρι στο 91', ενώ ο Μάντισον πέταξε στα σκουπίδια το τετ-α-τετ στο 81'.

Μάντσεστερ Σίτι: Έντερσον, Γουόκερ, Ντίας, Λαπόρτ, Στόουνς, Ρόδρι, Μαχρέζ, Ντε Μπρόινε, Σίλβα, Γκρίλις, Χάλαντ.

Λέστερ: Ιβέρσεν, Φάες, Σογιούνσου, Σουτάρ, Κρίστιανσεν, Ντιούσμπουρι - Χολ, Εντίντι, Τίλεμανς, Καστάν, Μάντισον, Βάρντι.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 31ης αγωνιστικής:

• Άστον Βίλα - Νιούκαστλ 3-0 (11΄Ράμσεϊ, 64', 83' Γουότκινς)
  • Σαουθάμπτον - Κρίσταλ Πάλας 0-2 (54, 68' Έζε)
  • Έβερτον - Φούλαμ 1-3 (35' ΜακΝίλ - 22' Ριντ, 51' Γουίλσον, 68' Τζέιμς)
  • Τότεναμ - Μπόρνμουθ 2-3 (14' Σον, 88' Ντανζούμα - 38' Βίνια, 51' Σολάνκε, Ουαταρά 95')
  • Γουλβς - Μπρέντφορντ 2-0 (27' Κόστα, 69' Τσαν)
  • Τσέλσι - Μπράιτον 1-2 (13' Γκάλαχερ - 42' Γουέλμπεκ, 70' Ενσίσο)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Λέστερ 3-1 (5' Στόουνς, 13' πεν., 25' Χάλαντ - 75' Ιχεανάτσο)
  • 16/4 16:00 Γουέστ Χαμ - Άρσεναλ
  • 16/4 18:30 Νότιγχαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ
  • 17/4 22:00 Λιντς - Λίβερπουλ