PREMIER LEAGUE

Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 2-2: Απίθανη επιστροφή από τον κακό δαίμονα των πρωταθλητών

Ο Τζακ Γκρίλις
Ο Τζακ Γκρίλις 2023 DAVE THOMPSON/AP IMAGES

Η Μάντσεστερ Σίτι ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει τη νίκη επί της Κρίσταλ Πάλας, η οποία όμως απέδειξε γιατί τα τελευταία χρόνια αποτελεί τον κακό δαίμονα των πρωταθλητών, βρίσκοντας δύο γκολ στο τέλος για το 2-2 στο "Ετιχάντ".

Η Λούτον ήταν το εφαλτήριο για την αντεπίθεση της Μάντσεστερ Σίτι, η οποία όμως υπολόγιζε χωρίς τον κακό δαίμονά της τα τελευταία χρόνια, Κρίσταλ Πάλας, η οποία επέστρεψε από δύο γκολ πίσω και απέσπασε την ισοπαλία 2-2 με πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων για την 17η αγωνιστική της Premier League, που τη φέρνει ξανά κοντά στη Λίβερπουλ.

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα δεν είχε παίκτες όπως ο Έρλινγκ Χάλαντ και ο Κέβιν ντε Μπρόινε στη διάθεσή του, όμως ο Τζακ Γκρίλις που επέστρεψε από τραυματισμό αποδείχθηκε καθοριστικός. Ο Άγγλος μεσοεπιθετικός άνοιξε το σκορ στο 24ο λεπτό της συνάντησης και μετέφερε το άγχος στους φιλοξενούμενους. Ο Ρίκο Λιούις στο 54' χρίστηκε κι αυτός σκόρερ με τη σειρά του, ένα γκολ που καταδικαστικό για τους γηπεδούχους.

Η Σίτι επαναπαύτηκε, σταμάτησε να επιτίθεται και το πλήρωσε. Στο 76' ο Ζαν Φιλίπ Ματετά μείωσε το σκορ και στις καθυστερήσεις κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Φιλ Φόντεν. Ο Μάικλ Ολίζ εκτέλεσε και ισοφάρισε σε 2-2, με την Πάλας να φεύγει αήττητη για τέταρτη φορά από τις τελευταίες έξι επισκέψεις της σε αυτό το γήπεδο.

Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής

• Νότιγχαμ - Τότεναμ 0-2 (45+2' Ριτσάρλισον, 65' Κουλουσέβσκι)
  • Τσέλσι - Σέφιλντ Γιουνάιτεντ 2-0 (54' Πάλμερ, 61' Τζάκσον)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (24' Γκρίλις, 54' Λιούις / 76' Ματετά, 90+5' πέν. Ολίζ)
  • Νιούκαστλ - Φούλαμ 3-0 (57' Μάιλι, 64' Αλμιρόν, 82' Μπερν)